Jump to content

Consumul pentru 1.8T 180CP


boyzstuff
 Share

Postare recomandată

Ploiesti-Buc-a1-Pitetsi-valcea-Govora..plecat vineri dupa masa, cu clima, ajuns vineri seara cu vit pe A1 ~140, plus 2-3 varfuri de >200si pe Dealul Negru mers tare, benzina Petrom99+, consum 10.3%

acelasi drum inapoi, duminica dimineata, consum pe BC 10.1%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 179
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DORU_14

    28

  • d@n

    14

  • volnick1986

    14

  • boyzstuff

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

:P Am trecut si eu duminica la 5km de Baile Govora, in drum spre casa...daca auzeam turbina ta, faceam stanga si ma bagam la un stereo :)

P.S. Doamne, cald mai era...am oprit la Manastirea dintr-un Lemn pe la ora 13 si erau la umbra 38C ! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P

sambata plecam din Govora, si duminica la 8 am plecat din Pitetsi.

oricum, daca te mai duci, incearca strandul de acolo. mult IOD. face bine.

pe tot durmul, nu a scazut termometru la masina sub 38 grade, si am avzut si 41.5grade :)

turbina mea era cu evantaiul dupa ea. oricum nu o auzeai prin Govora, ca era insotita de un 535d :P care o astupa :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

scuze de off topic....

dar m-am urcat mai inainte(seara) in masina si am observat un consum instant de 99..nush cat....am zis wtf?!!?!bineinteles ca a inceput sa scada si etc...am ajuns in final la 12.6(consum mediu)

ahh...si btw stiu ca nu aici trebuie sa postez..dar asa informativ...si pe la 1.8T ale voastre se incalzeste laterala consolei centrale(pe langa pedale)...cand o coxxati un pic?:)

revenind la consum..

nu am masina demult dar sub 10% nu am vazut-o,ce-i drept nu am circulat decat in orash.

regards.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze de interventie: :icon_bounce: 1.8T pe golf in seara asta m-am uitat pe BC 8.9% mixt pe 1920 km. mers in regim normal alimentat majoriataea cu petrom 95

PS: ups. acuma am vazut topicul e din 2007 :P

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Oras aprox 14l/100km afara intre 6 si 9 depinde cu merg .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta la masina din semnatura? Sau mai ai si un 1.8T?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu esti ca vecinii mei posesori de astra diesel,cand a venit un mustang pe strada :

-"moama asta cred ca ia 15%"

trebuia sa ramai la diesel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-nus: cu cine vorbesti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urban 12-13 mers calm.

Extraurban 7-9 functie de trafic si "dispozitia" soferului... :Driver:

Pe distanta Nisa-Brasov consum pe BC 7.7%, singur in masina, mers cu max. 140km/h pe autostrazi. Pe aceeasi distanta (la intoarcere), cinci in masina si portbagajul plin ochi, consum pe BC 8.9%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

golf 4 1.8t AUM soft TCM, roti 18 225/40/18

cel mai mic consum in bucuresti ziua - 13l/100 km - acceleratii extrem de usoare, frana de motor la greu, distanta aprox 15 km

cel mai mare consum in bucuresti ziua - 20l/100 km - acceleratie brusca, frana normala, 15 km, condus sportiv

cel mai mic consum extern: 7.9, cu rotile de iarna ( tabla, 205/55/16), mers intre 60-110, acceleratii usoare, mare majoritate a timpului pe tempomat

cel mai mare consum extern: 12.3, asta toamna, pe cheia. colegii forumisti au plecat din bucuresti la 6, eu la 7 m-am trezit. am plecat dupa ei, i-am prins la intrare in sighisoara. medie de viteza 80 parca, cu stat cate 5 min la doua bariere - roti 17 vara, 225/45/17

Consum autostrada( A2 ): cel mai mare 12 , viteza medie 160

cel mai mic 9, tempomat la 140.

Eu nu stiu de unde scoateti voi consumurile alea. ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jacku, eu nu stiu cum nu scade a ta sub 9 la suta pe autostrada la mers cuminte cu 140... Eu pe autostrada, in treapta a sasea, atata timp cat nu depasesc 140 km/h consumul nu sare de 9, indiferent de cat de incarcata e masina (bineinteles fara ambuteiaje in care faci 40km in 2 ore... ;) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am si jante pe 18...cred ca de asta. insa la 140, pe tempomat, mie imi arat 9.2 medie parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri pe autostrada la 150 aveam 9.2-9.4, ca n-am tempomat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Eu nu stiu de unde scoateti voi consumurile alea. ...

poate nu ar trebui sa ma bag in discutie ca am doar 150 cai nu 180.

treaba e ca depinde FOARTE MULT de cum mergi, stil de mers si de cum esti de darnic cu pedala. consumurile mele extraurbane au fost majoriatea facute de nenumarate ori pe cei 100 km dintre alba iulia si cluj napoca si sunt intre 6.3% si 9.5%. depinde de stil de mers, clima, aglomaeratie, bagaje.

cand am adus masina am scos 7.6% pe (autostrada) 1200 km din germania si am mers portiuni bune cu 150-160 constant. media de viteza nu mi-o mai aduc aminte exact dar cred ca era undeava intre 80-100 kmh.

cand am fost pana un ungaria in vacanta: 660km 7.35% cu 4 oameni in masina, clima si bagaje stive. stil de condus normal ca... nu ma risc la senzatii si viteze cand mai am cu mine inca 3 persoane.

acuma BC da pe ultimii 2600 km un mixt de 9.2% mersi in: vacanta ungaria (660km), oras alba+cluj si restul facuti extraurban

ce sa zic... numa gaz si drumuri bune sa fie :(

PS: de abia astept sa adun bonurile de benzina si sa imi calculez consumul pe http://www.spritmonitor.de/en/

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am citit cu atentie mesajul lui cri-cri. pai la tine cu 6 trepte..e normal. Eu am doar 5 trepte. e normal sa am consum mai mare la aceeasi viteza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha... n-am stiut ca ai numa' cinci trepte... atunci se explica diferenta... plus ca tu ai jante mai late (ale mele sunt alea stock de 17). O sa revin cu comentarii asupra consumului dupa ce-i fac "remap"... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap... cel de 150 cai are 5+1 trepte si cel de 180 cai are 6+1. vorba vine: "a 6-a e pt consum".

date carte pt 180 cai: 11,7 l/100km 8,4 l/100km 6,5 l/100km

si pt 150 cai: 10,6 l/100km 7,8 l/100km 6,1 l/100km

:rolleyes: astia cred ca glumesc cu datele astea.

pe mine cand ma intreaba cineva cat consuma ii raspund razand: "cat vrea ea!" :(

PS: datele date sunt pt Golf IV

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu toate AUQ sunt cuplate cu cutie in 6 trepte. Pe octavia rs de exemplu cutia e in 5. Sincer sa fiu impresia e ca in 5 sunt avantajat la forja (probabil si din cauza ca schimb deosebit de prost), am condus in 6 si mestecam destul de des pe-acolo. Pe de alta parte, la viteze peste 140km/h parca ar fi faina a 6-a :)

Modificat de jmf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@volnick:

La mine 6.5 poate la vale... :D ... am scos si eu odata un 6.8 la suta dar de-a dreptul "experimental" (dimineata, pe autostrada libera, cu farurile stinse, clima pe OFF si mers cu 105-110 km/h in a sasea)... lucru care de fapt nu se intampla niciodata in viata de zi cu zi, nemaipunand la socoteala ca mai toti cei care avem 1.8T-uri stim cum mergem cu ele... :)

Pana la urma, cum ai spus si tu si cum au mai spus si altii in paginile precedente, soferul, respectiv stilul de condus este unul din factorii determinanti ai mediei de consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am reusit un 6,3 %, cine a vazut Top Gear in seara asta stie la ce ma refer! :(

PS: imi raspundeti si mie pe topicul cu Misfire ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cri-cri si eu am scos odata la vale itre Cluj si Turda un 5.8% :rolleyes: da chair la vale am lasat-o sa mearga... in final pana la alba iulia pe toti cei 100 km am avut 7.1 parca dar recunosc ca am mers la consum sa vad ca poate consuma... de putin :Driver:

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am facut azi consumul la pompa, pe bucuresti, 13.9. In conditiile in care am mers si foarte linistit, si sportiv. Deci oarecum mediu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am facut acuma in seara asta un consum (pe BC) de "oras gol" (alba iulia) de la ora 10.30 la 12 noaptea. fara clima ca era destul de frig cam 18 grade afara, mers lejer numai cu 1, 2 si 3 era 8.2%. dupaia i-am dat 2 coxuri bune de tot ca sa ma simt bine. a sarit la 8.8% si m-am dus acasa... sa nu va aud ca ziceti :o ca e consum de diesel :biggrin:

PS: am avut si eu odata un consum de 13.9 % la pompa. am bagat cativa litri... distante scurte, m-am tot invartit prin oras pe dupa niste blocuri, prin niste parcari stramte, manevre. PIIIUUU!!! cand ma uit in bord. :eek: please refuel! cand am facut calculul 13.9 a papat "aspiratoru"

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cand te gandesti ca sunt atatea "aspirate" care consuma la fel ca 1.8T-urile!

Nimic nu egaleaza senzatia tandemului benzina cu turbo!

Singura masina cu motor pe benzina care m-a mai impresionat asa tare a fost un ... M6! :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!