Jump to content

VW Tiguan 2.0 TDI/140cp vs. Dacia Duster 1.5 dCI/110cp


V i c t o r
 Share

Postare recomandată

Nu inteleg de ce va "certati", se bucura colegii de trafic de pe Dacia forum. :))

Fiecare isi cumpara masina in functie de venit, ai bani de MB - cumperiMB, ai de Logan - cumperi Logan. Totul e sa ai bani sa le intretii,ca daca n-ai, zici ca-i marfa proasta indiferent de marca masinii.

Ebi, de acord cu tine.

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci fa ti un bine si ia ti o pauza. De citit sau de ce vrei tu.

Nu este deloc frumos ce spui, sa nu zic altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ alexanderdj , my friend eu nu ma cert cu nimeni. Fiecare isi da cu pararea asa "aiurea in tramvai". Vezi ca nu am atacat pe nimeni. Am "punctat" doar niste aiureli pe care le ziceti pe aici. Aiureli din punctul meu de vedere, din punctul altora de vedere nu sunt aiureli.

Ala care isi ia credit pentru a achizitiona "Logan"/ Duster e al dracu de sanatos la cap. Fiecare isi ia ce doreste si mai ales ce isi permite. Vezi ca de fapt, tu jignesti mult prin ceea ce spui. Pin ceea ce spui jignesti la modul general. Dar nu jignesti din rautate, ci din prea mult entuziasm pentru anumiti producatori/anumite marci.

Si imi mentin pararea ca atunci cand afirmi "insa nu sunt de acord ca ceea ce face Dacia se pot numi ,deocamdata cel putin, masini" poti fi catalogat paralel cu realitatea. Masinile produse de Renault in Romania sunt ok din punct de vedere raport pret/calitate si se vand in vest.

In concluzie le poti numii masini in adevaratul sens al cuvantului.

Eu ma opresc aici , pntru ca nu am nici un chef de divergente "on-line".

,

Modificat de ionutzz13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce ar fi nebun cineva daca ia credit pt un duster de 15,000 ? Nu e la fel de "nebun" ca cineva care ia credit pt o octavia de 15,000? Nu sunt aceeasi bani?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt aceeasi bani dati pe o marfa mai buna sau mai rea, care iti ofera mai putin sau mai mult.

Modificat de tobo`
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haideti sa ne limitam la Duster Vs Tiguan, diferente de tip tehnic, financiar, optionale (doar intre cele doua masini). Logan, Octavia si alte masini, nu se incadreaza in acest topic.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haideti sa ramanem on-topic, Tiguan vs Duster, chestii pe cat posibil obiective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repet rugamintea de mai sus. Urmatoarele posturi care bat campii se aleg direct cu warning, nu doar cu stergere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care dintre masinile din VS poate pleca doar cu 2 roti laterale cu aderenta si chiar mai mult care poate demara doar cu o singura roata cu aderenta. Sau in ambele cazuri puterea nu poate fi transferata la acea/acele roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Reclama e sufletul comertului.

Azi am fost la test drive Duster si apoi test drive Tiguan, ambele pe motorina una de 110 cai si cealalat de 140 de cai-VW.

Dusterul avea 35 000 de km la bord si Tiguan doar 50 km.

Una costa 18600 euro cu piele si la vw tot piele(dar la interiorul scaunului) era peste 30 000 de euro.

Ca prime impresi am sa va zic ce ma deranjat la masini:

La duster, am auzit zgomote suspecte de vibratii de cardan sau ceva similar.Reprezentantul ma aburea cu turbina.O alta chestie care ma deranjat foarte tare a fost frana.La franare masina da in nas desi avea ESP si ABS, nu frana uniform fara balans in fata.Si reprezentantul firmei a recunoscut ca e o problema acest aspect la duster.

La tiguan, pretul care nu se mai termina de calculat la el.Pana la urma reprezentantul a renuntat sa mai calculeze si a recunoscut ca nu stie exact cat costa, ca are multe optiuni suplimentare.Un alt aspect a fost oglinzile retrovizoare, care mi s-au parut minuscule si prost gandite.Pana si cele de golf 6 erau mai mari. Zgomotul in habitaclu la 3000 de ture era acceptabil.

De restul pozitive va voi spune maiine.

Modificat de cristianionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am condus un tiguan cu motor de 2.0 benzina de 200cp+, credeti-ma ca nu are cum sa fie mai bine intr-un duster,acum daca ne referim doar la pret , ok, hai sa cumparam duster pt ca nu avem de mai mult , insa cu siguranta daca avem suma necesara achizitionarii unui tiguan sa nu imi spuneti mie ca alege careva dusterul. Daca vorbim si despre aspect nu stiu care arata mai bine din punctul vostru de vedere , mie cel putin , si acum iar imi atrag antipatii, mi se pare ca dusterul seama cu o lada niva putin cosmetizata (repet este doar opinia mea).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mare si eu sunt de acord cu afirmatia ta.Comparand la modul general Dusterul imi pare clar mai aproape de Lada Niva decat de Tiguan. Insa daca ne uitam la un Tiguan in prima varianta de echipare atunci sincer diferentele nu mai par asa de mari. Credeti ca un Tiguan 1.4 tsi in prima varianta de echipare exceleaza cumva la calitatea interiorului, sau la comportamentul motorului care e evident unul slabut din cauza caroseriei foarte grea.Stim cu totii ca exista diferente maricele la calitatea interiorului intre prima varianta de echipare si variantele superioare de echipare. Sa nu mai zic de dotarile primei variante de echipare de la Tiguan, spre surprinderea multora ai acelasi AC manual ca si in Duster.

Eu sincer sa fiu nu as lua niciodata Tiguan sau orice alta masina in prima varianta de echipare. Probabil ca se gaseste un Ford Kuga sau alta masina din aceasta clasa, care la banii de Tiguan chel ofera mult mai multe, insa asta e alta discutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am citit o stire ca Duster-ul pentru Anglia nu se fabrica in Romania. Se fabrica in India. Acolo oricum masina se fabrica cu volanul pe dreapta asa ca nu este nici o cheltuiala in plus sa-l produca pentru Anglia. Pacat ca nu se face la noi ca mai crestea PIB-ul.

Sunt curios sub ce nume se va vinde. Renault, Dacia sau Nissan? 90% ca Nissan.

Recunoasteti ca altfel ar suna topicul VW Tiguan vs. Nissan Duster? Dom'le, japonezii astia fac lucru de calitate. Merita sa-ti iei Nissan Duster mai ales ca este asa de ieftin.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nissan duster? :))) Da, probabil ca daca auzi nissan,ai tendinta sa ii oferi mai multa incredere, insa sa fim seriosi ce masina 4x4 are nissan cu materialele slabute (asta ca sa fim draguti) pe care le detine duster, fara sa mai intram iar in discutiile despre optiuni, care se pare ca pt unii nu conteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca si tiguan este masina grea....Oricum mai bine un tiguan "greu" decat un duster de 1000 si un pic de kg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cei de la Dacia au chemat in service peste 3.800 de unitati Dacia Duster. SUV-ul ar putea avea probleme cu sistemul de franare. Inlocuirea componentelor nu va costa nimic iar operatiunea va fi efectuata in cel mai scurt timp posibil. Un plus pentru grupul Dacia-Renault, un minus pentru Duster.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problemele nu sunt legate de vreo defectiune a sistemului, ci e vorba de niste protectii care se schimba pentru conductele de frana de pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am ajuns tomai la Petrosani cu niste treaba si am mers cu Dusterul unui amic, el la volan. Daca nu stai bine cu psihicul, te termina zgomotele produse de plasticaraia din masina si de asa zisa tapiserie din piele, totul scartaie din toate incheieturile, masina are 34.000 km. In rest s-a comportat binisor, consumul acceptabil.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti in momentul de fata comparativul de care v-am povestit ,subtitrat in limba romana ...a fost preluat si de Tvr 2.

http://www.youtube.com/watch?v=BhYfMJdxnkw

Raman la parerea ca se poate compara Duster cu Tiguan desigur daca esti cu nasul pe sus nu este posibil :)

post-20258-0-80683700-1333995311_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ai tras concluzia din review-ul ala ca cele doua masini sunt comparabile? :) Din tot ce-a zis ala, n-a facut decat sa arate ca sunt din lumi complet diferite... Plus ca din nou, nu s-a tinut cont la diferenta aia de pret si de faptul ca Tiguan-ul avea (mult) mai multe dotari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin puteti discuta cu materialul pe masa il aveti la dispozitie :)

Dotari ?! Diferential blocabil,perne cu aer ..... :)

Dotarile fac diferenta de pret dupa parerea ta ,respect parerea ta dar nu o impartasesc diferenta nu reflecta realitatea

insa ofera o explicatie pentru clientul neavizat.

Mai exact dotarile de pe Tiguan explica pentru un client ce se aseaza pe scaun in fata consilierului de vanzari de la reprezentanta Vw diferenta de pret, ceea ce este cu totul altceva :)

Modificat de iulian_1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am zis ca dotarile fac diferenta, ci ca la acele multe chestii prin care explicau ei diferenta de pret trebuiau mentionate si dotarile in plus (climatronic, cruise control, navigatie, webasto etc). Dar oricum, chiar si fara aceste dotari, faptul ramane ca exista (chiar in review-ul pus de tine) o lista lunga de chestii care justifica diferenta de pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios daca sunt mai mult de 10 persoane in acest topic care au avut ocazia sa mearga macar cate 1000 km cu fiecare dintre cele doua masini si dupa aceea sa arunce aici un comentariu real ci nu comentarii virtuale doar ca sa se afle in discutie :dry: ..Nu de alta dar dupa ce faci un test cu ambele masini, nu te mai intorci la Duster.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Din pacate o mare parte a populatiei planetei traieste cu venit mic care va face mai usor vandabil duster.

Ce nu inteleg si as fi vrut sa ma lamureasca acel reportaj : "de ce cumpara nemti duster ?"

Adriano eu ma intorc la duster, dar daca iti spun de ce ai sa razi: dintr-un proiect de 2,5 milioane de euro, nu se poate cumpara altceva.Birocratia salveaza romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!