Jump to content

Rama plastic bord 6N


ireedeejay2
 Share

Postare recomandată

Salutare.Stie cineva cum se numeste in engleza rama asta de plastic din jurul grilei de incalzire? vreau s-o caut pe net, sa vad daca o gasesc ca piesa de schimb, deoarece a mea a avut o crapatura la un colt, si din cauza caldurii s-a amplificat.Vreau s-o dau jos sa vad daca o pot lipi sau s-o schimb cu alta dar nu stiu ce sa caut, ca am cautat pe net " vw polo car board plastic frame" dar nu-mi da rezultate la obiect...

post-34369-1267463177_thumb.jpg

Modificat de ireedeejay2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dute la dezmembrari nu iti garantez k gaseti am avut si io acelasi probleme abia am gasit piesa asta am dat 50 ron p ea una noua e 250 d ron dar si paia d la dezmembrari am luato cu un mic defect dar am vopist-o in negrusi e k noua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii cum se demonteaza?De unde stii ca noua e 250 lei, ai vazut-o undeva?

Modificat de Aditu
quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai imi aduc aminte exact dar in spatele gurilor de ventilare ai doua suruburi, trebuie scoase grilele, ies usor doar bagi o surubelnita in lateral si tragi de ea afara si o sa vezi suruburile iar la mijloc tragi de rama de la butoanele de ventilatie din partea de jos prima oara iar apoi de sus, de sus ai grija sa tragi drept spre spate, altfel risti sa rupi clemele; iar jos in spatiul de depozitare ai sa gasesti sub scrumiera inca doua suruburi, dar tre sa scoti consola de la maneta de viteze sa poti baga o surubelinta acolo, asta daca nu gasesti tu alta metoda, dar se da usor la oparte, ridici burduful de la maneta cu tot cu suportul de monezi si o sa vezi doua piulite de plastic in partea din spate. sper sa nu fi uitat ceva.

aaa si sa nu uiti sa scoti butoanele sa nu rupi suportul lor ca e ff fragil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte bun topicul,vreau si eu rama asta,la mine este sparta lateral undeva...daca o gasiti pe undeva dati si voi de veste.

250 pt una noua? mama ce preturi...uau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super indicatii, multumesc...am sa incerc cu prima ocazie, si pana una alta, mai caut pe net la dezmembrari, gasisem ceva aici langa Ploiesti, dar cerea 150 lei, si era mai crapata ca a mea...macar daca aflam denumirea ei ca piesa, in engleza...poate are cineva o schita a bordului, din vreun manual si scrie acolo ceva gen "plastic frame" sau "center console"...nu stiu, zic si eu...MAI CAUTAM BAIETI :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de demontat e foarte nasol sunt 2 suruburi la gurile de aerisire ,se demonteaza panou cu butoanele de la aeroterma are 4 suruburi umblati cu atentie k e prin in plastice si se pot rupe imediat si dupa caz se demonteaza panou de la butoanele de geamuri electrice 2 suruburi,se scoate scrumiera si bricheta si in spatiul acela gol de sub scrumiera mai sunt in capat 3 suruburi foarte greu accesibile cam asta ar fi . Dar mare atentie sa nu incurcati parghiile de la panou de aer k dupa aia adio caldura sau ac-u

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ETKA se numeste "Insert for dashboard" center si are codul 6N1 858 069 A B41. In manual de reparatii se numeste "Central vents".

Nu am avut ocazia sa desfac la vreo masina, pun mai jos o schita din manual cu o scurta descriere a demontarii, ca o adaugire la informatiile pe care ti le-au oferit ceilalti colegi in posturile de mai sus.

post-7784-1267633933_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, sa traiesti boierule, ca bine le-ai mai zis!!! Asta cautam, si codul si programul, unde vezi schite de montaj/demontaj etc... Osa caut si eu Etka, din nou...ca l-am avut si l-am dezinstalat...Tinem legatura!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal. Am Etka, 7.0 cu toate update-urile la zi, dar nu gasesc plansa de mai sus...cred ca este de la alt program, nu?...merci de pont, am intrat pe link, si m-am inregistrat, e mishto :)

Modificat de ireedeejay2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am gasit aici in Ploiesti, la Unix, rama asta cu 130 lei, pe comanda, in 6-7 zile o aduce...cine vrea sa-si comande sa caute filialele Unix din tara...codul dupa care am cautat la magazin este din Elsa (multumiri prietenului Hazin, pentru ajutor) : 6N1 858 069 A -INSERT FOR DASHBOARD - CENTER pentru modelele 10/94-4/97 B41 Satin Black...am incercat sa o demontez pe a mea, dar m-am impotmolit la cele 2 suruburi din cutia pentru maruntis...dar o sa incerc cu o surubelnita cu clilichet, si sper sa o dovedesc!

Modificat de ireedeejay2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, este din SOTE nu din Elsa :D ...si din nu stiu ce motiv, nu pot scrie in postul asta numele programului corect...imi apare scris invers...o fi vreo protectie de-a adminilor...in fine, cititi invers programul... :ceuameni:

Modificat de ireedeejay2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pana la urma ai cumparat piesa...ca ma intereseaza si pe mine...

Modificat de Aditu
Quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, sunt posesor nou de un Polo 6N din 95, am luat-o din Germania de la o tanti de treaba. Chesti este ca masina este in stare foarte buna cu putini KM dar am 2 probleme una este legata de consola centrala care am impresia ca este desprinsa in coltul dreapta jos si troncane putzin la gropi. Chiar am nevoie de ajutor ca in Timisoara sunt plin de gropi si scartie des.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pacat ca nu esti din craiova veneai la mine si ti-o strangeam io dar daca ai o surubelnita rotativa sau pe criket poti sa o faci si tu vezi ca suruburile de sub scrumiera sun bagate rau d tot sunt 3 la numar cel din coltu din dreapta e cel mai prost pus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut ...sunt nou pe forum ....am un polo 6n din 07 /1996 .....cred ca ar trebui sa mi schimb si eu rama asta ....ati gasit undeva de cumparat ? pe un site sa faci comanda ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rama de plastic nu exista decat ca reper original si poate fi comandata la aproape orice importator de piese auto. Ceea ce difera (si destul de mult) este pretul. Am trimis cereri de oferta la peste 20 de magazine (Al Padrino, Augsburg, Autotitan, Autoschrott, Autokarma, Altgrad Auto, InGaraj.ro, PieseMasina.ro etc...). Preturile variaza intre 217 RON (Al Padrino, livrabil in 5-7 zile lucratoare) si 380 RON (n-o sa spun magazinul, ca sa nu fac reclama negativa).

P.S. 1: La dezmembrari am gasit cu 150 RON :)

P.S. 2: Vezi foto - codurile pentru toate plasticele din bord.

repere_vw_polo_6n.pdf

Modificat de Trapa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Intrebare, ultimul buton de sub butonul de avarie, face ceva sau e doar un sticker pe el ?

(ma refer la poza atasata la primul post)

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

are cineva programul asta sa mi-l dea si mie ? etka ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

A incercat cineva sa lipeasca rama de bord si dupa acea sa o colanteze?Eu asta as vrea sa fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare! Am reusit s-o repar, scuze ca am inceput topicul, si nu am mai continuat :vaidecapulmeu: ...Nu este greu, doar atentie si rabdare iar cele 2 suruburi laterale din cutia de maruntis, se desfac folosind o surubelnita scurta si subtire, dar indoita la 90 de grade pentru un bun acces...dupa aceea am completat cu Poxilina bucatica lipsa, am slefuit si dupa ce am dat cu un primer, am vopsit-o cu un spray la culoarea masinii, adica un mov...a iesit super, zic eu, si am cam un an de cand am facut asta...am sa pun si poze, dar le am in alt calculator, si cum pun mana pe ele le postez. Am vopsit cu ocazia asta si grilele de aerisire, bricheta si capacele boxelor din usa.

Aveti aici pozele promise

http://s752.photobucket.com/albums/xx169/ireedeejay2/POLO2/

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact cu poxipol vroiam sa fac si eu dar nu stiam daca va fi ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!