Jump to content

ZENEC ZE-NC


MacGyver
 Share

Postare recomandată

multumesc de info !!!

intre timp am mai cautat si eu si am gasit multe lucruri interesante dar din pacate nu are GPS asa ca nu fac nimic .

Modelul este Zenec ZE-MC2000

Baieti sunteti de milioane :huh:

post-39748-1279041459_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ia aparatul cu 300 euro,ia si gps box cu 1000 ron,ca atat este pe net,si tot iesi la aproape juma de pret daca il comanzi complet de afara.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te sfatuiesc sa iti iei ze-nc2010. Pentru moment e cel mai complet. Sunt multi bani pe care ii dai, daca iei modelul mai vechi, sa nu iti para rau, sa zici "mai bine mai puneam niste bani si imi luam nc2010".

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm recomandarea lui @MacGyver, tocmai m-am intors dintr-o vacanta de vreo 800 de km prin Bulgaria cu un NC-2010 on-board si a functionat impecabil, navigatia a mers fara probleme tot timpul cu muzica de pe SD card in background si cu informatiile esentiale afisate pe MFD, chiar daca am bordul cu afisare rosu/albastru culoarea alba de pe butoanele Zenec-ului nu deranjeaza. Aparatul discuta perfect cu CAN-ul Passat-ului, parca e de la mama lui :beerchug: !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca exista sansele sa functioneze functiile climatronicului si afisarea senzorilor de parcare si pentru o octavia 2 MY 2007?

parca 'noul can-bus' a aparut in 2009, deci MY2008 ar trebui sa fie la fel.

Modificat de adso
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functiile climatronicului nu merg, cel putin nu la mine, poate la golf 5 sau 6. Despre senzori de parcare nu stiu nimic pentru ca nu am pus din fabrica, sunt aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

Am citit cu atentie tot acest topic si pare interesant acest tip de car pc desi e cam scump.

Eu acum am pe masina un Witson replica RNS 510, pe care nu il mai suport, nimic nu merge cum trebuie, dar cel mai mult ma deranjeaza semnalul foarte slab al radioului. La Zenec ze-nc2010 cum e ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Meniu nou pentru zenec special pentru VW.

post-21162-1287546051_thumb.jpg

In bord arata asa:

post-21162-1287546403_thumb.jpg

Am uitat sa precizez ca fisierele le-am luat de pe http://nc2010.de (asa este corect).

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Vreau ca intr-o luna sa dau si eu comanda de un nc2010.Imi poti spune cat de bine merge gps-ul?Cat de detaliata e harta RO?Iti multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GPS-ul merge super bine. Cea mai detaliata harta este ultima harta folosita de I-GO. Nu-ti va parea rau de alegerea facuta.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am gasit un Pioneer avic kam p la acelasi pret cu zenec-ul.Nu stiu ce sa fac.Urmeaza sa ma documentez mai bine si voi vedea ce imi comand.Singurul lucru care nu-mi place la Zenec 2010 este iluminarea tastelor(din c am vazut iluminarea este alba...la Pioneer iti poti pune ce fel de nuanta vrei,in cazul meu rosu pt k asa e iluminarea la masina).Ms pt raspuns,ne auzim knd ma decid.Bye

Modificat de forceturbo
Quote inutil. Foloseste Fast Reply/Add Reply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare pentru detinatorii de Zenec: a reusit cineva sa puna Garmin pe acest device? Cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

post-21162-0-68847700-1288859242_thumb.j

Meniu nou pentru Skoda (pe verde). Inca mai lucrez la el, cand va fi gata il voi pune undeva pt. download.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-21162-0-68847700-1288859242_thumb.j

Meniu nou pentru Skoda (pe verde). Inca mai lucrez la el, cand va fi gata il voi pune undeva pt. download.

ok am vazut mai multe deviceuri care sa existe pe aici

am o mica problema am un sistem de amplificare de 12 boxe din fabrica pe o skoda 2 2008 se potriveste sau..... nu?

ma poate ajuta cineva?

mai exista Kenwood DNX520VBT stie cineva ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cate stiu eu zenec-ul este compatibil cu orice sistem audio pus de fabrica pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare pentru detinatorii de Zenec: a reusit cineva sa puna Garmin pe acest device? Cum?

Pai singura versiune care ar putea merge este varianta de WIndows Mobile de la Garmin, dar eu unul nu am incercat. Garmin nu e asa un produs de top, am folosit Garmin si pe un telefon cu WM si pe un nuvi 250 si nu m-a dat pe spate nici cu precizia navigarii si nici cu alte features.

sa inteleg ca exista sansele sa functioneze functiile climatronicului si afisarea senzorilor de parcare si pentru o octavia 2 MY 2007?

parca 'noul can-bus' a aparut in 2009, deci MY2008 ar trebui sa fie la fel.

Am pus NC2010 pe Passat-ul meu din 2008 care a venit cu senzorii de parcare din fabrica si iti pot confirma ca indicatiile acestora sunt afisati pe display dupa ce instalezi un firmware special pentru CAN. Climatronicul nu e afisat dar e posibil ca la modelele mai noi sa mearga si asta. Nu sunt afisate deloc indicatiile ParkAssist-ului (ala care iti parcheaza masina singura pe laterala cu spatele, il am instalat si merge beton!), astea au ramas doar pe MFD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am informatii sigure (direct de la sursa), pentru skoda MY2008 nu a fost facuta versiune de CAN pt. ZENEC (ma refer la functiile climatronicului si la senzorii de parcare afisate pe device), dar am promisiunea ca, atunci cand are ceva timp liber, va face o versiune si pentru noi.

Modificat de MacGyver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare beton aparatul...chiar are cam tot ce-i lipseste replicii...vad 2 impedimente pentru care nu l-as cumpara

pretul

iluminarea butoanelor

sunt curios daca ar fi greu de schimbat ledurile din interior cu unele rosii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare beton aparatul...chiar are cam tot ce-i lipseste replicii...vad 2 impedimente pentru care nu l-as cumpara

pretul

iluminarea butoanelor

sunt curios daca ar fi greu de schimbat ledurile din interior cu unele rosii

Pai daca nu ai banii nu mai conteaza culoarea butoanelor :) iar daca ai banii si apreciezi functionalitatile oferite atunci culoarea este ultima problema fiind doar o chestie estetica care pe mine cel putin nu m-a deranjat nici o secunda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare beton aparatul...chiar are cam tot ce-i lipseste replicii...vad 2 impedimente pentru care nu l-as cumpara

pretul

iluminarea butoanelor

sunt curios daca ar fi greu de schimbat ledurile din interior cu unele rosii

Iluminarea butoanelor am rezolvat-o relativ usor, am pus "un filtru de lumina" (un plastic) de culoare verde intre leduri si butoane.

post-21162-0-74618300-1290199356_thumb.j

Culoarea reala este putin mai deschisa decat a bordului cand este setat pe iluminare scazuta.

post-21162-0-96266400-1290199379_thumb.j

Multumesc colegului vali_devill pentru surubelnite.

Bafta!

Modificat de MacGyver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ar trebui sa existe si o varianta cu leduri rosii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat eu culoarea ledurilor, fara sa schimb si ledurile, am folosit un filtru de culoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut, eu am un nexus cu magazie de cd-uri OEM. mar interesa sa imi iau si eu un astfel de dispozitiv dar intrebarea este, la el se mai poate monta magayia de cd-uri sau nu? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Teoretic ar trebui sa se poata, nu stiu sigur. Daca gasesc schemele de la aparat iti voi confirma. Oricum, la ce stie sa faca zenec-ul nu iti va folosi magazia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!