Jump to content

Probleme caracteristice


mRcosmin
 Share

Postare recomandată

Stie cineva de ce nu pot sa memorez scaunul...?ce poate sa aiba..?.El fuctioneaza normal scaunul,dar nu reusesc sa il memorez..am fost si la reprezentanta dar aia,nu au reusit sa i-i dea de cap.stie cineva ce poate sa aibe ..?sau cum se memoreaza mai exact.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apesi set si apoi tasta de memorie 1, 2, 3 sau 4. Se aude un beep de confirmare

==============

Azi am luat masina de la service si imediat dupa am constat 2 probleme:

1. 2-3 senzori de parcare de pe apate stau rosu permanent. Ei au spalat si masina. Se poate sa fi inghetat ceva pe undeva?

2. Porbabajul nu se mai deschide din emblema. Chiar merge mai usor switch-ul si face un zgomot de gol. Pot sa deschid doar din cheie si butonul din interior. Aveti idee ce ar putea avea si cum se poate remedia?

Modificat de supercow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat asa dar nu bipuie nimica nu stiu ce poate sa aiba...!!!am fost si la reprezentanta cu ea si nici aia nu au reusit..!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzori-posibil sa fi intrat apa si a inghetat. Vezi daca isi revine la caldura intr-o parcare acoperita.

Emblema portbagaj-posibil s-a dus pintenul care actioneaza switch-ul din lateralul clapetei.

Am incercat asa dar nu bipuie nimica nu stiu ce poate sa aiba...!!!am fost si la reprezentanta cu ea si nici aia nu au reusit..!!!

Vezi sa nu ai stocate erori pe resp modul. Vezi in adaption daca ai posibilitatea sa stergi ce memorii erau inainte stocate. Sa nu fie ca la unele BT unde nu am putut sa conectez tel pana nu am dat clear la toate conexiunile.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa sti ca au sters ultimele memorari din scaun ...dar tot nu fuctioneaza...!!nu inteleg ce poate sa aiba..!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva de ce nu pot sa memorez scaunul...?ce poate sa aiba..?.El fuctioneaza normal scaunul,dar nu reusesc sa il memorez..am fost si la reprezentanta dar aia,nu au reusit sa i-i dea de cap.stie cineva ce poate sa aibe ..?sau cum se memoreaza mai exact.?

Pui contactul, iti reglezi scaunul in pozitia dorita dupa care tii apasat SET+1 (2 sau 3 alegi tu nr. care il vrei) timp de 10 secunde pana se aude bip'ul. Ambele taste trebuie apasate si tinute simultan! Incearca si varianta asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact ce ti-a explicat si colegul Jorjel, ti-am zis si eu cu cateva postări mai in urma. Asta este procedura descrisă si in cartea masinii!

Daca tot nu vrea sa-ti memoreze, incearca un hard reset la intreg modulul. Nu mai tin minte exact procedura, dar, parca, e ceva la modul: contact pus - tii apăsat simultan tastele SET+1+3. Ar trebui sa-ti șteargă toate memoriile setate si dupaia reincearca procedura descrisă mai sus.

Daca tot nu merge, gaseste pe cineva competent cu VCDS sa-ti faca o scanare pe modulul aferent si vezi sa nu ai nicio eroare...

@supercow -> Legat de senzori, si eu mai pățesc cand ploua sau ninge abundent si, cateodata, cand îngheață. E posibil sa ramana niste elemente externe pe sau langa senzorii respectivi si sa-i inducă in eroare. La faza cu clapeta, mai mult ca sigur a înghețat si, daca ai noroc, isi revine switch-ul cand se mai încălzește... Altfel, probabil si-a dat duhul switch-ul din emblema...

@cecelin -> Da, se poate vedea ce injector nu functioneaza in parametri cu o diagnoza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, astazi de dimineata m-am dus la masina am dat cheie si surpriza...baterie descarcata. Problema acum incepe, geamul de la sofer a coborat automat pana la jumate (bateria nu era chiar descarcata complet). Am mai incercat de doua ori sa dau la automat si nimic. Acum hai sa ridic geamul si sa plec de langa ea pana vine un prieten cu cabluri dar geamul nu urca deloc. Am incercat cu contactul pus, am incercat din telecomanda, nimic. Este normal? Imi dau seama ca poate e o masura de siguranta ca sa-ti poti deschide usa in caz de baterie complet descarcata dar trebuie sa aiba si un bypass ca doar nu o sa stai langa masina nu? Cu ocazia asta am descoperit si ca eu nu am cutia aceea de plastic la baterie, este doar acoperita cu material textil. Este lipsa sau unele modele nu o au? 

Imi cer scuze daca s-a mai postat intrebarea cu geamurile dar eu nu am gasit nimic pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici cu butonul de pe usa nu se mai misca geamul?

Poate s-a intamplat ceva din cauza scaderea de tensiune. Parca exista o calibrare pentru geamuri, dar trebuie sa se misca din butoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se misca nici din buton, celelalte mergeau fara probleme, doar cel de la sofer nu mergea....adica...mergea sa-l cobor de tot dar nu urca decat pana la jumatate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apesi set si apoi tasta de memorie 1, 2, 3 sau 4. Se aude un beep de confirmare

==============

Azi am luat masina de la service si imediat dupa am constat 2 probleme:

1. 2-3 senzori de parcare de pe apate stau rosu permanent. Ei au spalat si masina. Se poate sa fi inghetat ceva pe undeva?

2. Porbabajul nu se mai deschide din emblema. Chiar merge mai usor switch-ul si face un zgomot de gol. Pot sa deschid doar din cheie si butonul din interior. Aveti idee ce ar putea avea si cum se poate remedia?

Azi am stat mai mult de o ora intr-o parcare subterana si s-au rezolvat de la sine ambele probleme.

Nu mi s-au dezghetat inca spalatoarele de faruri :)

Sper sa nu se fi bushit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@supercow -> Deci, clar erau înghețate. Ma bucur ca ti s-au rezolvat! Legat de spalatoare, eu special am modificat delay-ul cu VCDS-ul la maximumul acceptat de 2 secunde (tinut maneta de stergatoare pe poziția de spalare), tocmai in caz ca îngheață, ca sa nu le fortez/rup, si pentru ca, in 80% din timp, nu e nevoie sa-mi spele si farurile atunci cand imi spal parbrizul...

Salut, astazi de dimineata m-am dus la masina am dat cheie si surpriza...baterie descarcata. Problema acum incepe, geamul de la sofer a coborat automat pana la jumate (bateria nu era chiar descarcata complet). Am mai incercat de doua ori sa dau la automat si nimic. Acum hai sa ridic geamul si sa plec de langa ea pana vine un prieten cu cabluri dar geamul nu urca deloc. Am incercat cu contactul pus, am incercat din telecomanda, nimic. Este normal? Imi dau seama ca poate e o masura de siguranta ca sa-ti poti deschide usa in caz de baterie complet descarcata dar trebuie sa aiba si un bypass ca doar nu o sa stai langa masina nu? Cu ocazia asta am descoperit si ca eu nu am cutia aceea de plastic la baterie, este doar acoperita cu material textil. Este lipsa sau unele modele nu o au?

Imi cer scuze daca s-a mai postat intrebarea cu geamurile dar eu nu am gasit nimic pe forum.

Si eu am patit la fel cand am ramas fara baterie. Am avut noroc ca am ramas cu ea in garaj... Sunt sigur ca este un o chestie de siguranta, dar, intr-adevar, e cam nasol sa-ti ramana geamul deschis...

Legat de cutia de la baterie, depinde de zona in care s-a vândut respectiva masina. Țările cu climat cald/temperat primesc masini care au cutie de plastic, in timp ce țările cu climat mai rece primesc masini cu bateria învelită in acea pâslă textila. Cica aia protejează mai bine impotriva frigului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea unde s-o fi vandut ca am si pasla si cutie de plastic cu capac? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare, deci concluzia, nu rămâne fără baterie, în special dacă ninge sau plouă :). Asta cu cutia de plastic are o oarecare logică, probabil că să vină căldura de la motor la baterie în anotimpurile reci. Masina mea a fost cumpărată din România unde avem vara 40 de grade și iarna -20 deci cred că au mizat mai mult pe bunăstarea bateriei pe timp de iarnă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea unde s-o fi vandut ca am si pasla si cutie de plastic cu capac? :))

Incape pâslă aia in cutie? :)). E perfect pentru ca eu chiar ma gandeam sa cumpar o cutie si sa o pun peste pâslă sa arate mai bine. Practic îmbin esteticul cu utilul!

La tine ori a fost din vreo tara cu regim special, ori fostul proprietar s-a gandit la acelasi lucru! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate-mi aduc aminte si eu am cutie cu pasla .. verific maine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Se pot regla farurile din soft sau doar fizic la CC?

Mi se pare ca bat cam sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea cutie pe baterie e din pasla(masina cumparata reprezentanta Rom.).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Incape pâslă aia in cutie? :)). E perfect pentru ca eu chiar ma gandeam sa cumpar o cutie si sa o pun peste pâslă sa arate mai bine. Practic îmbin esteticul cu utilul!

La tine ori a fost din vreo tara cu regim special, ori fostul proprietar s-a gandit la acelasi lucru! :))

Incape. Tind sa cred ca diferenta e la capac. Eu am bateria imbracata in pasla si peste e cutia, dar partea de sus (cu bornele) nu are pasla ci doar capacul care se inchide peste cutie. la voi are pasla si peste borne sau e cu bornele la vedere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Se pot regla farurile din soft sau doar fizic la CC?

Mi se pare ca bat cam sus.

 

Depinde de ce faruri ai. Cele cu bec halogen se regleaza doar fizic, la cele cu xenon se regleaza mecanic, apoi se salveaza din soft valoare setata.

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 Se pot regla farurile din soft sau doar fizic la CC?

Mi se pare ca bat cam sus.

 

Depinde de ce faruri ai. Cele cu bec halogen se regleaza doar fizic, la cele cu xenon se regleaza mecanic, apoi se salveaza din soft valoare setata.

 

Cu xenon am.

Pai daca le reglez cu surubelnita de ce mai e nevoie sa salvez si din soft?

Nu se poate doar din soft?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incape pâslă aia in cutie? :)). E perfect pentru ca eu chiar ma gandeam sa cumpar o cutie si sa o pun peste pâslă sa arate mai bine. Practic îmbin esteticul cu utilul!

La tine ori a fost din vreo tara cu regim special, ori fostul proprietar s-a gandit la acelasi lucru! :))

Incape. Tind sa cred ca diferenta e la capac. Eu am bateria imbracata in pasla si peste e cutia, dar partea de sus (cu bornele) nu are pasla ci doar capacul care se inchide peste cutie. la voi are pasla si peste borne sau e cu bornele la vedere?

Are pâslă si peste borne, ca un fel de capac care se pliază peste intreaga partea superioară a bateriei. Nu ar fi o problema... La o adica, decupez partea superioară a paslei, cat sa se închidă si capacul de la cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara nici un fel de probleme s-ar inchide capacul peste pasla pentru ca e destul de incapator. De la bateria la partea superioara a capacului cred ca ai 5cm. Un coleg amabil cu ETKA poate ne da niste coduri pentru cutie si pentru pasla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

 Se pot regla farurile din soft sau doar fizic la CC?

Mi se pare ca bat cam sus.

 

Depinde de ce faruri ai. Cele cu bec halogen se regleaza doar fizic, la cele cu xenon se regleaza mecanic, apoi se salveaza din soft valoare setata.

 

Cu xenon am.

Pai daca le reglez cu surubelnita de ce mai e nevoie sa salvez si din soft?

Nu se poate doar din soft?

 

 

Pentru ca nu se poate doar din soft!!! Procedura e foarte clara. Daca nu ma crezi da-i in carti si te vei convinge. Pozitia reglata se salveaza din soft - altfel nu este retinuta / memorata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!