Jump to content

Probleme caracteristice


mRcosmin
 Share

Postare recomandată

Am o problema cu stopul central: ramane permanent aprins, chiar si fara contact. Pentru moment am scos siguranta. Unde ar trebui sa caut problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pedala nu am gasit niciun contactor. Am gasit in schimb o mufa cu 3 fire ce iese din pompa de frana, doar ca e greu accesibila si nu am putut s-o scot. E posibil sa fie acolo microswitchurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre ce masina vorbim, ce model, ce motorizare, ce an ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, la modelul tau switch-ul e pe pompa de frana.

 

restul lampilor de frana, functioneaza normal, nu ? nu e de acolo.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pedala nu am gasit niciun contactor. Am gasit in schimb o mufa cu 3 fire ce iese din pompa de frana, doar ca e greu accesibila si nu am putut s-o scot. E posibil sa fie acolo microswitchurile?

Dar cele laterale raman aprinse?

Daca nu, problema nu e din switchul de frana, care e pe pompa, acolo un de ai gasit tu mufa. fa o diagnoza si vezi daca in blocy=urile de masura de pe centrala chiar este aprins. daca nu, posibil un scurt pe undeva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns.

Da, celelalte functioneaza. Daca nu e de acolo, e cazul sa ma duc la o diagnoza?

 

Nu inteleg de unde am plus permanent pe stopul ala, chiar si fara contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa speram ca este de la cablaj.... vezi ce erori ai stocate pe centrala electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat-o invers pe fir, pana sub bord, in stanga, unde pare a fi un calculator de habitaclu. Am gasit ca daca scot una din mufe (sunt doua galbene, cea din dreapta), stopul central se stinge.

Mai departe, placerea mea de a mesteri o sa ia o pauza, deja risc sa stric cine stie ce pe acolo, plus ca nu am nici un fel de interfata pentru diagnoza, asa ca am sa ma duc la service.

M-as bucura sa fie o problema de soft, dar ma tem sa nu fie ceva fizic defect prin calculatorul ala.

Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mufa maro T12k - din centrala electrica (conectorul C - scrie in dreptul lui pe centrala) - la pin-ul 9 - ai fir rosu/negru - acela duce la lampa centrala de frana - pin 2. Pin-ul 1 este masa.

post-30007-0-35975000-1379010273_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Nou posesor de passat cc 2.0tdi 170cp timp motor CBBB, cutie manuala cu regret scriu primu post in aria de probleme caracteristice.

Am vazut ca si ceva colegi de mai sus au exact aceleasi neplaceri:

- chderele geamuri spate freaca de caroserie si s-a zgariat(sters vopseaua); solutia inca nu cred ca exista

- reflexia bordului atat pe parbriz cat si geamuri laterale; solutia ar fi ceva ochelari mai seriosi

si acuma 2 probleme pe care am vazut ca le mai au ceva posesori de passat cc dar inca nu s-a venit cu o rezolvare concreta

- se intampla ca atunci cand virezi pe loc(nu tot timpu poti sa pleci si sa virezi) se aude ca un fasait de la volan pare ceva plastit acuma nu stiu daca e de la airbag care atinge undeva si se creeaza acel fasait sau de la altceva, sper sa nu fie ceva electric

- a doua problema un fasait pe spate dreapta sau cel putin acolo mi-am dat eu seama ca ar face, nu stiu daca e la roata, mentionez ca nu am roata de rezerva si nimic altceva in portbagaj, se intampla foarte des cand ma dau jos de pe o bordura sau urc(nu se aude cand trec peste denivelari gropi sau deformari de asfalt) se aude doar la o viteza relativ mica.

 

Rog pe cei care au intalnit ultimele doua probleme si le-au rezolvat sau inca le au sa ma ajute cu ceva sfaturi sau indrumari.

PS: Sper sa nu am probleme iarna cu geamurile si nici cu capacul de la rezervor.

Modificat de _Alex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prima si ultima problema le am si eu, insa nu am gasit o rezolvare a lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am nici una din problemele mentionate, in afara de reflexia bordului in parbriz care este groaznica. Probabil ca la calcularea inclinatiei parbrizului ca sa dea forma masinii, ultimul lucru la care s-au gandit a fost reflexia bordului. In afara de asta, am mai gasit pe forumuri ca ar fi o boala a CC-urilor faptul ca ramane apa de la spalatorie in chederele spate. Din ce am vazut, exista gaura de scurgere in cheder, dar nu in locul corect unde se strange apa. Eu am dat gaura de scurgere insa din pacate prea tarziu si unde se prinde chederul in spate stanga am niste rugina mostenita de la primul proprietar care probabil nu s-a obosit sa citeasca pe forumuri despre masina. Momentan am rezolvat cu niste solutie contra ruginii de la Nigrin, dar va fi nevoie de putin vopsea acolo in mod sigur.

Modificat de filterVW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

 

- reflexia bordului atat pe parbriz cat si geamuri laterale; solutia ar fi ceva ochelari mai seriosi

si acuma 2 probleme pe care am vazut ca le mai au ceva posesori de passat cc dar inca nu s-a venit cu o rezolvare concreta

- se intampla ca atunci cand virezi pe loc(nu tot timpu poti sa pleci si sa virezi) se aude ca un fasait de la volan pare ceva plastit acuma nu stiu daca e de la airbag care atinge undeva si se creeaza acel fasait sau de la altceva, sper sa nu fie ceva electric

 

-reflexia apare si pe parbrizele la B6.... te obisnuiesti cu ea, nu o mai vezi.... :winter: .... eu am trimurile de aluminiu la a mea si se intampla cateodata, ca reflexia din trimuri - mai ales in zona schimbatorului de viteze, sa imi bata direct in ochi.... asa ca se poate si mai rau.

 

- fasait - e de la spira volan - se poate incerca o gresare a ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa puna o poza cu zona in care chederele freaca de caroserie sau unde ramane apa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un passat cc 2011 echipat cu RNS 510. problema mea este ca nu pot conecta telefonul meu samsung S4 la masina.

Masina il vede, dar cand trebuie sa se conecteze la cartela telefonului..da failed.

s-a mai intalnit cineva cu problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune o scanare sa vedem ce modul de bluetooth ai pe masina. Se afla sub scaunul pasagerului - poti lua codul direct de pe el - sau faci o poza si o incarci aici.

 

e posibil ca ai un modul Premium care merge doar pe Rsap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S4 stie rSAP. Ai confirmat de pe telefon ca permiti accesul la catela?

Sent from my ASUS Transformer Pad TF700T using Tapatalk 4

Modificat de CristianMarin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut o poza ..sper ca la ce trebuie

masina vede telefonul...imi cere sa bag in telefon spre ex codul 2222 3333 4444 5555..il bag...apoi in masina bag codul 0000 cand imi cere..pt ca is pe orange..si apoi sta si tot.... connecting...apoi failed..

am mai incercat si cun S2 si cu un  Note 2...cu ele trec de faza asta...dar nu am semnal ...pt ca dupa ce recunoaste telefonul si incarca contactele cele doua telefoane numai au semnal...iar in display la masina apare tot no signal

am incercat sa intru in setari si sa setez manual reteaua...dar nu vede nici orange nici vodafone

in telefon apare VW UHV PREM in meniul bluetooth

 

 

post-125702-0-87422500-1379527983_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repet intrebarea.... Confirmi in telefon ca permiti accesul la cartela? In mod rSAP telefonul nu mai are semnal. Modulul masinii preia controlul asupra cartelei.

Sent from my ASUS Transformer Pad TF700T using Tapatalk 4

Modificat de CristianMarin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repet intrebarea.... Confirmi in telefon ca permiti accesul la cartela? In mod rSAP telefonul nu mai are semnal. Modulul masinii preia controlul asupra cartelei. Sent from my ASUS Transformer Pad TF700T using Tapatalk 4

in momentul in care imi cere telefonul asta..da confirm

trebuie sa fac o alta setare speciala in telefon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu ai ce sa setezi in telefon. Ce ROM ai in S4?

Sent from my ASUS Transformer Pad TF700T using Tapatalk 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai facut poza la ce trebuie. Aia e o bucata de scaun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai facut poza la ce trebuie. Aia e o bucata de scaun.

Ok..atunci ce trebuie sa scanez/pozez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!