Jump to content

Probleme caracteristice


mRcosmin
 Share

Postare recomandată

Ok. Mersi mult de raspunsuri. Dar la si la CR e problema cu volant?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cartea de identitate, la nr. de omologare (nr. crt. 5) ultimele 2 carcatere stabilesc norma de poluare. Pentru Euro 5 trebuie sa fie E5.

 

Nu l-am schimbat de cand am luat-o. A fost pus in Germania long life la 98 de mii..si acum am 109mii

Si inca ceva...cand sta asa  simt in pedala un altfel de rulaj al motorului...ca un fel de ragusala nu stiu cum sa exprim...parca e mai zgomotos si nu merge la fel de rotund si finut. Asa se manifesta regenerarea?

Da, asa se manifesta. Schimba si uleiul cat mai repede.

Da pe carte scrie E4,deci este euro 4,dar totusi nu inteleg,Alexandru_ mai sus scria, ca a lui este din noiembrie 2008 si este E5 a mea de ce ar fi E4?Vad in semnatura ca si seria CBAB este aceeasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CBAB fabricat in 2008 este atat E4 cat si E5. Cred ca motorul tau este printre ultimele cu norma E4 precum cred ca al meu este printre primele ce indeplineste norma E5.

 

Regards!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu sigur ca am citit undeva ca se poate face un update de soft la reprezentanta de la e4 la e5. Incearca sa intrebi macar .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
florin.selaru

19143 - Dezangajare de transmisie neasteptata/dezangajare mecanica 
            P2711 - 004 - Nu este semnal / nu comunica - intermitent - MIL aprins
             împrejurari cod:
                    Starea defectului: 10100100
                    Priorit.defectului: 0
                    Resetare contor: 40
                    rulaj: 130330 km
                    Indicator de timp: 0
                    Data: 2106.14.08
                    timp: 12:38:16

 

 

Pentru ca nu am gasit rezolvare la aceasta eroare de la un vw passat cc 2009 DSG se pare ca trebuie sa inlocuiesc mecatronic -110 mil pbv2 . Unde pot trimite unitatea de mecatronic defecta pentru reparatie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te grabi sa arunci banii pe una noua Uite aici explicatia care o cauti. Vezi ca e vorba de un TPI - poate te incadrezi.. Incearca totusi si un Basic settings - nu ai ce pierde. In plus, era un film postat cu cineva care a curatat o unitate de mecatronic - a inlocuit in ea valvele si era ca noua. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin.selaru

Nu te grabi sa arunci banii pe una noua Uite aici explicatia care o cauti. Vezi ca e vorba de un TPI - poate te incadrezi.. Incearca totusi si un Basic settings - nu ai ce pierde. In plus, era un film postat cu cineva care a curatat o unitate de mecatronic - a inlocuit in ea valvele si era ca noua. 

Am facut dar problema ramane , cand vrea ea nu intra marsarier .

Ce este TPI  ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TSB/TPI technical service bulletin/ technical product information/ technical problem inspection. Mergi in service si reclama problema respectivului TPI - in mod cert apare in sistem la ei.

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lambda_dryver

Si eu am aproximativ aceeasi problema si sunt in curs de rezolvare. Momentan, astept sa soseasca valvele pentru reparatia mechatronic-ului. Totusi, la PBN mi-au facut oferta de pret pentru mechatronic nou - 9400 ron. Cei de la PBV cum de cer cu 1600 ron mai mult pentru aceeasi piesa?! Pentru mai multe detalii, PM-ul este cel mai indicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care poate fi motivul pentru care motorul simt ca nu trage cum trebuie sau cel putin cum tragea inainte?( fara sa-mi fie aprins niciun martor)

O fi turbina infundata sau posibil din cauza motorinei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte greu de pus un diagnostic, dupa o astfel de descriere - daca ai ceva ce nu-ti place la ea, fa o scanare completa, un log in mers - ne uitam pe el si atunci putem sa emitem o parere competenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care poate fi motivul pentru care motorul simt ca nu trage cum trebuie sau cel putin cum tragea inainte?( fara sa-mi fie aprins niciun martor)

O fi turbina infundata sau posibil din cauza motorinei?

Am revenit...am facut o scanare si din cate am inteles e ceva capsula de la turbo..

Are cineva idee de vre-un pret la jucaria asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta mai mult ori aici ori pe aria B6/B7. Si eu am schimbat-o. Pe scurt costa cam 800 ron. Ai grija la montare sa mergi intr-un service competent, ca se regleaza diferit fata de PD-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin.selaru

19143 - Dezangajare de transmisie neasteptata/dezangajare mecanica 
            P2711 -- 004 -- Nu este semnal / nu cominica - intermitent
             împrejurari cod:
                    Starea defectului: 00100100
                    Priorit.defectului: 0
                    Resetare contor: 39
                    rulaj: 138098 km
                    Indicator de timp: 0
                    Data: 2108.14.21
                    timp: 15:41:14
 

 

Am schimbat mechatronic la pbv1 . Total de plata 10.100 RON. Manopera si ulei + garnitura si capac pompa incluse. Recalibrarea mechatronic se face in mers NU pe elevator . Toata operatia a durat aprox 4 ore. Acum am ramas cu 1 buc mechatronic defect (probabil o valva sau motoras ) pe care vreau sa-l vand .  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Am si eu un zgomot in spate, cei de la VW  spun ca sunt furcile de la etrier .

Poate cineva sa-mi dea un sfat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca realizezi ca zgomotele sunt de mai multe feluri :) Niste detalii nu ar strica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut:) am si eu o intrebare pentru posesorii de CC. Cum rezolvati problema scartaitului chederelor de la geamuri la inchiderea/incuierea masinii (cand se ridica geamurile de tot). Eu personal folosesc niste servetele umede cu silicon (dau cu ele pe chedere) dar ma tine doar 3-4 zile si apoi tre sa le dau iar ca iar incep sa scartatie :D

Modificat de sfs86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca e un stick special de la wurth_ vazut cum merge la Eos.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm imi poti da un nume complet sau un link ceva? ca nu il gasesc. mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa te ajute asta. Daca nu, vezi in orice reprezentanta VW cu ce dau pe chederele de la EOS - nu hardtopu-ul ci cel care se pliaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
florin.selaru

Vreau sa instalez TPMS pe masina si vreau sa cumpar 4 senzori de pe ebay . Am modulul de confort  :

Part No SW: 3C0 959 799 H    HW: 3C0 959 799 H

Dar nu stiu ce sa iau 315 sau 433 MHz ?
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai1089@yahoo.com

Salut tuturor.. Rog pe cineva sa mi de a cateva detalii despre un Cc 4 motion (fiabilitate drumuri ro, consum, confort etc) as dori sa devin proprietar de Cc 4 motion am pus ochi si pe o masina ( http://www.autovit.r...-C30152324.html ) merita??? Va multumesc ff mult.. Bafta!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor.. Rog pe cineva sa mi de a cateva detalii despre un Cc 4 motion (fiabilitate drumuri ro, consum, confort etc) as dori sa devin proprietar de Cc 4 motion am pus ochi si pe o masina ( http://www.autovit.r...-C30152324.html ) merita??? Va multumesc ff mult.. Bafta!!!

 

Superb exemplar. In afara de parbriz incalzit cred ca are bifate toate optiunile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!