Jump to content

Probleme caracteristice


mRcosmin
 Share

Postare recomandată

Referitor la cutie, cauta raspunsuri pe topicurile generale despre DSG. Asta nu e problema specifica Passat CC, iar cei care se pricep raspund acolo nu pe topicurile de la fiecare masina in parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot caut un loc unde sa postez, si banuiesc ca acesta ar fi un motiv al problemelor caracteristice la cc, mai ales la 2.0 tdi cr. Voi de unde puneti motorina? dupa parerea voastra, care ar fi cea mai buna?

Eu am alimentat pana acum cu omv maxx motion si rompetrol alto55. Dupa ce am trecut la alto, am observat ca masina e mai zgomotoasa, mai brutala, vibratii mai puternice, insa si consumul a crescut simtitor.De asemenea, peste 3000 de ture se plafoneaza, nu mai simt cuplul. Cu maxx motion cuplul era mai liniar, masina se comporta mai mult ca o benzinara * diesel cr*. Am trecut la alto 55 pt ca am auzit ca motorina de la omv e exact aceeasi cu cea de la petrom, doar mai scumpa si putin mai aditivata.

Care este cifra octanica pt 2.0 tdi cr?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cifra cetanica... octanica e la benzina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poate nimeni sa spuna care e cea mai buna motorina insa eu cu alto 55 nu simt nici o diferenta. Referitor la cuplu, nu cred ca e motorina, ca dupa 3000 de ture oricum nu prea mai ai ce cuplu sa simti ca s-a terminat deja. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cat mai pot merge cu masina daca pe bord arata ca mai pot face 0 km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu afli prea curand.. :)

Modificat de alexandru_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plaja de cuplu la diesel se intinde pana la 4200 rpm. e adevarat ca dupa 3000 scade drastic, poate e placebo dar stiu ca era mai fasneata cu omv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat mai pot merge cu masina daca pe bord arata ca mai pot face 0 km?

Eu am alimentat imediat cum mi-a aparut 0 km pe Range (a aparut fix la intrarea in benzinarie) si am bagat 63 litri in cap. Adica mai erau 7 litri de rezerva. Acum, depinde de la sofer la sofer cati kilometri mai poti face cu acei 7 litri :P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa depasiti momentul.... e aria CC... nu cum sa mergi mai putin, cu un litru de motorina.... nimic nu e mai frumos, decat un rezervor plin - ceea ce va doresc la toti !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu becurile am constatat-o si eu. Am schimbat al doilea bec pozitie stanga spate intr-o luna de zile. Din cate am vazut in mufa aia.. pare sa fie un scurt undeva, pentru ca suportul de plastic e cam copt/prajit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu becurile am constatat-o si eu. Am schimbat al doilea bec pozitie stanga spate intr-o luna de zile. Din cate am vazut in mufa aia.. pare sa fie un scurt undeva, pentru ca suportul de plastic e cam copt/prajit.

Se schimba daca e putin topit suportul :) 100 Ron bucata

Eu zic sa depasiti momentul.... e aria CC... nu cum sa mergi mai putin, cu un litru de motorina.... nimic nu e mai frumos, decat un rezervor plin - ceea ce va doresc la toti !

Amin ! :D

Cat mai pot merge cu masina daca pe bord arata ca mai pot face 0 km?

Eu am alimentat imediat cum mi-a aparut 0 km pe Range (a aparut fix la intrarea in benzinarie) si am bagat 63 litri in cap. Adica mai erau 7 litri de rezerva. Acum, depinde de la sofer la sofer cati kilometri mai poti face cu acei 7 litri :P.

Daca nu ai pe nimeni dupa tine sa astepte cu putina rabdare bagi 75 litri in rezervor - testat de mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu mi-am pastrat obiceiul sa balansez putin masina, sa picur pana in buza rezervorului s.a.m.d, dar tot nu bag mai mult de 63 litri. 75 litri la pompa inseamna ca te-au furat aia :))...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu mi-am pastrat obiceiul sa balansez putin masina, sa picur pana in buza rezervorului s.a.m.d, dar tot nu bag mai mult de 63 litri. 75 litri la pompa inseamna ca te-au furat aia :))...

iti arat bon de 70 :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ce sa vrei sa bagi mai mult decat specifica producatorul? Nu se creaza presiune? nu da p'afara?

Se schimba daca e putin topit suportul :) 100 Ron bucata

Zi-mi de unde sa iau.. la Al Padrino am gasit numai produse de caitate proasta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da mi VIN'ul in PM pt. soclu stanga spate. Al meu il gasisem topit

sau daca ai timp sa treci la service`ul ala unde ti am zis la otopeni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti arat bon de 70 :))

Ai impins-o pana la benzinarie sau ce mama naibii ai facut?! :)) Hai 70 sa zicem ca merge ca bagi 68 in rezervor si inca 2 pe traseu, dar 75, parerea mea, este ca e imposibil, decat daca te fura aia la pompa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bineeee !! lasa ca o sa vezi ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna,

Putin offtopic - dar v-as ruga sa va uitati la poza atasata. Credeti ca a fost sarit airbag-ul? Ce alte explicatii ar fi pentru acea "zgarietura" de pe volan?

Multumesc anticipat.

post-108087-0-57377700-1354488158_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred sa fi fost sarit. Din cate stiu, cand sare airbag-ul, se sparge acel capac si se inlocuieste in acest caz. Posibil sa se fi zgariat cu un inel sau cu bratara de la ceas. Du-te la cineva avizat sa-ti dea capacul jos si sa verifice prezenta/starea airbag-ului daca esti in dubiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e sarit. Asa se vede si la mine.

Sent from my Galaxy using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine stie ce mini-defect de fabrica o fi... Sau poate ai tu ochiul prea atent la detalii :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa sunt toate.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici un defect, este locul de unde se "rupe" carcasa. Acolo materialul este mai subtire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!