Jump to content

VW Polo Gti


Michael_9N
 Share

Postare recomandată

  • 10 months later...

in Italia s-au vandut multe, insa majoritatea au probleme mari cu consumul de ulei, intre 2 si 4 litri la 10.000 km. Exista un caz cu 4,5 itri ulei consumat in 10500 km: se schimba in garantie motorul, evacuarea si catalizatorul. Masina ridicata pe 10.10.2011.

Cu alte cuvinte, vw o cam ia pe ulei..

Modificat de Stef13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Pe ce motiv i s-a schimbat respectivului motorul? Banuiesc ca in legatura cu acel consum de ulei dar care a fost cauza ?

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nu cred ca respectivul a dat detalii de genul asta, am incercat sa recitesc dar forumul respectiv nu functioneaza de cateva zile. Oricum, era un topic mare acolo, deschisesera si un sondaj in care fiecare scria cat ulei a consumat motorul.

Altul caruia i s-a schimat motorul, din pacate nici el nu spune cum s-a ajuns la varianta asta extrema:www.alvolante.it/opinioni/volkswagen_polo_gti

In Italia s-au vandut multi gti-uri iar daca dai o cautare pe google dupa "consumo olio gti" gasesti multe discutii legate de consumul de ulei. Nu stiu daca au rezolvat problema la masinile noi. Is satul de ce vad despre 1,2 tsi ca nu-mi mai vine sa umaresc evolutia problemelor altor motoare ale grupului VAG.

La tine consuma ulei pana acum?

Modificat de Stef13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt la 2L in 10.000km. 70% facuti in afara si mers putin mai tare. Am citit si eu un topic din starinatate cu 90 pagini despre consumul acestei motorizari. Nu neaparat la Polo Gti. Incepand cu MKV GT (vali_devil are 120k+ km si ii consuma si lui in functie de stilul de mers) si la toate modele pe care s-a pus. Pana la urma la unii a scazut o data cu trecerea primellor 2 revizii.

Dupa ce am citit pe net nu imi fac griji deocamdata. Sustinut fiind si de carte :)

post-16307-0-31571300-1351419019_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Al meu in oras consuma cam jumate de litru la 2000 km - folosesc masina mai mult pe manual. pe Automat consuma ceva mai mult.

Daca ma duc la drum lung, la 5000 km nu a mancat un gram de ulei - motorul sta foarte subturat in regim automat si atunci si mananca ulei. Am citit ca ar fi probleme si cu separatorul de gaze/ulei - deci cred ca uleiul ce il papa e o mare parte din el in intercooler. Singura problema e ca un litru de ulei Castrol Edge Prof. variaza intre 50 si 75 RON litru.

In rest masina ...e dementiala, in fiecare zi pune minim un zambet pe buze. La cat de aglomerate is drumurile e aproape masina ideala. Daca era 4 Motion....cred ca era perfecta.

Daca mai stiti ceva cu consumul de ulei impartasiti la toti impresiile si cunostintele.

Circoloco - ce parere ai de masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt foarte multumit de ea si la fel ca tine, in fiecare zi zambesc :D. Atat eu cat si lumea de la semafor, de pe trotuar. Nu ma asteptam ca un Polo sa intoarca priviri cand majoritatea viseaza "Bembeu", "Mertz", barci, iahturi etc. Inca sunt mandru de ce am ales. Sper sa nu fie probleme de fiabilitate pentru ca am de gand sa o tin destul de mult.

Am remarcat acum cu temperaturile mai scazute ca apa ajunge destul de greu la 90 fata de un alt motor pe benzina, dar oricum mai bine decat un diesel. In Bucuresti nu mi-a trecut niciodata de 12,5% in timpul zilei iar noaptea, daca merg pe distante ceva mai lungi si folosesc tempomatul pe bulevardele mari, pot sa scot fara prea mari chinuri mai mult/mai putin de 7%.

Ce ma doare pe mine, mai mult decat 4Motion-ul care-ti lipseste tie, este faptul ca nu are suspensie independenta. O data pentru un confort sporit si in al 2-lea rand pentru o stabilitate mai buna pe viraje. Asta cred ca se poate rezolva cu o suspensie mai destepata. Nu atat pentru inaltime (nu ma intereseaza aspectul asta dar nu neg ca putin mai lasata nu ar arata mai bine) cat pentru o aderenta sporita pe viraje.

Acum ca am schimbat rotile cu cele de iarna, am observat ca puntile sunt de MK4 sau cel putin identice. Singurul avantaj este intretinerea. Cu 3 bucse, un capat de bara, un pivot si o planetara n-ai treaba. Spre deosebire de Golf/Passat generatia MK5 incoace, unde atriculatiile sunt mult mai complexe.

Ma bucur ca am gasit inca un user de Polo GTI cu care sa mai schimb impresii :D

PS: schimba datele din profil legate de masina

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ma doare pe mine, mai mult decat 4Motion-ul care-ti lipseste tie, este faptul ca nu are suspensie independenta.

chestia e ca 4motion vine si cu suspensie independenta spate

cand aveam bora ma tot gandeam cum sa fac sa schimb puntea spate si sa pun o suspensie independenta. dupa ce m-am mai documentat am aflat ca e mai simplu sa schimbi masina. ceea ce am si facut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are rost surubareala la modul asta.

Eu unul am luat un lucru care asa va ramane :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cateodata am zgomotul asta la accelerare si nebunii vor sa-mi dea bordul jos sa vada de la ce este :) Se pare ca nu sunt singurul. Daca din intamplare vede cineva postul, si are solutia rezolvarii, il rog sa ma ajute.

Eu le-am zis de conductele de la combustibil (problema frecventa la 1.2TSI) si ei zic ca nu de acolo e. E frig acum dar cu prima ocazie o sa pun bureti intre conducte (exact ce fac si ei la 1.2TSI) si vedem daca mai apare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Persista zgomotul din filmulet. Ba mai mult, in liniste deplina, aud zgomote foarte mici la imbinarea bordului cu parbrizul. Deci nu doar pe accelerare. Prin accelerare se pune in evidenta.

Saptamana aceasta o sa ii fac revizia si nu stiu daca sa merg pe mana lor, cu demonatrea bordului. Faptul ca e putin sarit dintr-o clema in zona respectiva mi-e foarte clar acum dar raman cu teama sa nu apara altele dupa montare-demonatre.

Un sfat/impuls? Masina e in garantie, ei ofera garantie la manopere dar n-as vrea sa ma joc de-a demontat bordul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca poti sa te convingi ca este mai bine sa tolerezi zgomotul asta pentru a evita alte complicatii si mai complicate, atunci ... treci peste.

Poti sa mai astepti o vreme. Doar nu ti se termina garantia acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa fac revizia saptamana urmatoare si o sa cer detalii baietilor din service cum rezolva ei astfel de probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Evaluare WeltAuto!

Polo GTI Mai 2012 30.000km, nou 21.000€

Citez consilierul: "avand in vedere starea exceptionala a caroseriei, a habitaclului, banuiesc ca si tehnica (logic daca imi puneti motor nou), suma pe care putem sa o oferim este de 11.000€", am incheiat citatul

La anul e Gratis :)

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva similar pe mobile e 15.000€. Cred ca traiesc bine astia de la WeltAuto. Un fel de amanet.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Nu stiu de cand, dar vad ca pe configurator este disponibil noul GTI 1.8l / 141kW/ 192CP.

Din fericire, acum este disponibil si in varianta cu cutie manuala !!!

 

Ma bag sa fac si eu o configuratie si revin cu un pret :)

 

Mda ... 22.212,12. Si inca mai era loc. Dar problema trebuie studiata cu atentie, pentru ca, de obicei, configuratorul este departe de realitate.

 

PS: din ce vad in brosura, farurile bixenon nu sunt disponibile decat pe BlueMotion.

 

PS2: anul in care am cumparat eu masina se pare ca a fost unul blagoslovit: am avut scaune fata incalzite, climatronic, faruri de ceata, instalatie spalare faruri, indicator nivel lichid de spalare, duze spalare faruri incalzite MOKA. Acum aceste minunatii costa 750 E.

 

Noapte buna.

Modificat de Dun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca se poate selecta si optiunea de iluminare LED ca in cazul passatului nou undeva pentru suma aproximativa de 900 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!