Jump to content

Metode pentru scaderea consumului de carburant


mirceateodor
 Share

Postare recomandată

cand va aud cu 1.8Tul asta il clasificati de parca ar fi vreun W12 biturbo,sau vreun motor de curse....e un rahat de motor normal cu o turbina

consuma ca orice alt motor de 2l aspirat,fara pretentii de 150 cp,o putere banala

sa fim seriosi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@SHARANEL:

Fara suparare, dar cred ca acel motor nu este limitat deloc de filtru. Un motor cu mai multe supape turat probabil ca ar avea mai mult de castigat in urma unei admisii nerestrictive, iar un motor turbo tunat si mai mult.

Dar consumul nu prea il vad sa scada, mai ales ca pierderile de pompaj sunt la regimuri partiale, unde clapeta este cea care limiteaza si nu filtrul.

Deci, daca e sa ne rezumam la scaderea consumului de carburant - nu cred ca un filtru ajuta! (in afara de cazul in care iti SCADE puterea maxima, in asa fel incat cei care ii dau blana la greu sa nu poata sa foloseasca masina la regim de putere maxima).

@plus8

1.8T e nu e W12 biturbo, dar cred ca un W12 biturbo e un soi de 1.8T scalat. Asta daca e bun... pentru ca 1.8T este. Mai ales din prisma posibilitatilor de tuning... (am citit de comparatii 1.8T vs. nu stiu ce motor turbo de la Volvo, 2.5 T5, din ele 1.8T e considerat tehnologic superior, mai tunabil etc.).

Ala al tau parca e la 150CP, dar nu uita ca exista si variante cu peste 200CP din fabrica. Iar cuplul disponibil la ~2000 rpm nu prea se regaseste la motoarele acelea de 2.0 aspirate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am decis acest topic sa ma plang ca am 1.8T si consuma mai mult decat un diesel. Daca vroiam consum mai mic imi luat diesel. Decizia mea nu vreau sa o expun aici pentru ca nu e cazul. Puteti face abstractie la motorizarea din semnatura. Puteam sa am foarte bine si sa am 1.2 si sa ma preocupe consumul in situatie actuala cand preturile cresc si statul ne cocoseaza de taxe si altele. Pentru Sibiu nu am un consum exagerat (oras : 9-10% seara, 12-13% ziua in aglomeratie si afara 7-8.5%).Nu sunt absurd sa imi i-au 1.8T si sa vreau consuma de bicicleta. Am una deja.

Puteam foarte bine sa merg cu bicicleta care consuma aprox. - un sandwich la vreo 20-30 km (consum acceptabil). Unii dintre voi , cu parere de rau, au cam luat-o pe aratura. Nu incerc sa discut beneficiile (sau nu) ale unui filtru sport sau instalatii GPL, etc ...

Vad ca a devenit mai degraba un topic de "certuri" si nu am aflat nimic in plus fata de ce stiam.

Multumesc celorlalti.

Pentru o parte din voi poate vi se pare o prostie faza cu filtrul nou inventat dar poate ar trebui sa mai reflectati la asta. Poate e bun , poate nu e bun. Poate chiar o sa fie ceva de capul lui si mai incolo va ingramaditi sa cumparati.

Tot timpul o perioada de criza a dus la un salt tehnologic important.

Fiindca s-a cam postat gresit rog un moderator sa stearga topicul.

Modificat de mirceateodor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut

Deschid acest topic in urma unui reportaj tv, care prezenta un dispozitiv magneti de reducere a consumului de carburant,

se monteaza pe furtunul de alimentare si ar reduce consumul cu pana la 20%, a folosit cineva asaceva,merita sa dau bani pe el ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune si un link sa vedem si noi despre ce e vorba

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au da si la stiri mizerile astea..... cea mai tare e aia care o bagi in priza acasa si scade consumul electric cu explicatia lor savanta care te baga in ceata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Momentan lucrez la metoda de introducere abur supraincalzit in admisia de aer si urmeaza un generator HHO pe masura. Montaj EFIE intre sonde lambda si ECU.

http://vwbozzo.shutterfly.com/51

Va tin la curent.

Poti da mai multe detalii despre chestia cu vaporii de apa? am mai citit demult pe net despre ideea asta in conexiune cu plasma spark.

Desi e vechi postul tau, ai ceva rezultate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

au da si la stiri mizerile astea..... cea mai tare e aia care o bagi in priza acasa si scade consumul electric cu explicatia lor savanta care te baga in ceata

ideea aia cu energia electrica nu e chiar o prostie, mai documenteaza-te!

de energia electrica reactiva ai auzit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!