Jump to content

Usi deformate de la gheata


dnldnl
 Share

Postare recomandată

si la mine  sunt plasticele alea. Se pare ca au facut ceva modificari la masinile mai noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai a mea nu e noua, e din 2008 si e jetta. De la service au zis ca jetta difera de golf la pasajele alea, dar eu nu cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce se lipesc bucatile respective, vin cu vreun adeziv ceva?

Sper ca nu trebuie demontata usa sau ceva pentru a le baga (?!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se monteaza foarte usor, trebuie sa dai carenajul rotii jos. Este si un tutorial cu cateva pagini in urma. Eu din el m-am inspirat si a iesit bine, nu se mai strange gheata acolo decat un strat subtire care nu pune in pericol usa sau aripa.

#st3reo da au un adeziv destul de puternic, dar zona trebuie curatata si ar fi de preferat sa ai un pistol cu aer cald pentru ca buretele sa se lipeasca bine.

Iar de cumparat vi-l recomand pr GabiVVX.

Modificat de florin_ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai a mea nu e noua, e din 2008 si e jetta. De la service au zis ca jetta difera de golf la pasajele alea, dar eu nu cred

cand am zis noua, m-am referit la sfarsitul seriei mk5.  Golful variant (cum e al meu) e la fel ca jetta in fata

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde anume ar trebui sa ma uit daca exista deja acele bucati lipite, trebuie sa dau carenajul jos sau se vad cu usa deschisa? Si eu am variant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Am luat legatura cu PBV1 si mi-au spus ca ar trebui sa ma prezint la ei cu cartea service a masinii. Am fost, s-a facut constatare, au trimis documentatia pentru a se repara pe culanta si am fost anuntat ca s-a aprobat reparatia. Am lasat vineri masina acolo si mi-au spus ca in principiu, miercuri dimineata ar trebui sa o pot ridica.

Sper sa faca treaba buna baietii de la PBV1 si sa fie de bine rezultatul final.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu a costat. a fost pe culanta facuta. am luat masina azi si la prima vedere pare ok reparatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Poate e de ajutor schita de pe acest site. Cautand dupa codurile date de GABIVVX, buretii se gasesc la pozitia 31:

http://www.partsbase.org/vw/golf-variant-4motion-golf-eu-2008-golf-86400-sound-absorbers-noise-insulation-plate-adhesives-and-sealing-compound/#p-vw-1k0867453a

 

f1d96157101825e6ac482b59bcf3f708.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu Golful V tot la PBV1 , am reparat coltul la usa ,din pacate la primul spalat a si inceput sa zboare vopseaua chiar la coltul aripii.Sper sa fi fost mai atenti cu a ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si nu te-ai dus inapoi? Pentru ca orice lucrare are garantie conform legii. Daca voi pati asa eu ma duc inapoi pentru ca nu ar fi normal sa se intample asa.

Tu cand ai reparat-o?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate , ai garantie 3 luni la vopsitorie , din cauza timpului am lasat-o asa si am luat un kit vopsea si am retusat-o.

Sper ca la tine nu o sa fie cazul.

Modificat de b97dmt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

in aceasta poza ele sunt montate incorect. Ele trebuie montate in fata usii acolo unde se formeaza gheata. Pe spatele buretelui este profilat un canel special pentru a se potrivi pe profilul aripii.

 

Pretul acestor 2 pese este de 41 Ron - OEM comandate la Autototal. cei de la VW le-au montat in cazul meu gresit !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

 

Eu dupa 2 ani de la "repararea" usii de catre Midocar Otopeni, mi-a sarit vopseaua...

Lucruri facute degeaba. Acum trebuie sa ma duc sa le fac reclamatie. 

post-23981-0-09308800-1393426147_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa faci reclamatie la ce?garantia pt lucrarea de vopsitorie este de 3 luni...daca tu te duci dupa 2 ani,ca ti s-a exfoliat acu o luna,or sa rada aia de tine...si tu o sa zici,ca ce naspa e la reprezentanta...mai era unul care mergea prin gropi cu 80 la ora,a facut masina muci la articulatii,avea 25 000 km...ca se duce sa faca scandal,ca e masina noua,ca sa ii dea alta,ca e un gunoi de masina,etc...dar distinsul nu stia ca garantia pe trenul de rulare era de doar 10 000km. 

pe scurt,orice lucrare de vopseala la pbn,pbv,pbx,etc,are garantie de 3 luni.succes.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca revopsirea a fost ca urmare a unui defect de fabricatie ar trebui sa acorde garantie cat are masina garantie la vopsea(3ani parca la defecte de vopsire).Cu alte cuvinte nu mi s-ar parea normal sa imi afecteze garantia la vopsea un defect de fabricatie, ca o zgariu eu este altceva...

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vali 

Problema cu exfoliatul este doar o consecinta a faptului ca nu au rezolvat cum trebuie problema defectului de fabricatie. Nu contest termenul de acordare al garantiei sau calitatea lucrarii. Comparatia pe care ai facut-o tu este total nepotrivita, din puntul meu de vedere. 

 

@TDR

Tocmai pe acest considerent voi intemeia reclamatia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Identic cu ce am avut eu la Golf , am facut un retus cu vopsea din aia facuta pe comanda.

Subscriu si eu cu garantia de 3 luni , eu am vopsit-o la PBV1 si la prima spalare a zburat vopseaua.

Modificat de b97dmt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate asta este adevarul...iti dau o garantie de cacao,pt ca stiu ce treaba buna fac.not.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am discutat inca de vineri cu cineva de la Midocar, astazi dimineata am fost la ei pentru constatare si au si acceptat sa repare fata de usa. Asa ca am lasat masina acolo pentru reparatie. Nu a fost adusa vorba de vreo perioada de garantie sau altceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folositi PMul pentru chat. Am sters posturile offtopic.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
paulgabriel78

Eu am Golf 6 din 2009 si am intrat si eu iarna asta in club. E cineva cu Golf 6 care a rezolvat pe undeva problema ca "viciu de fabricatie"? La Avia Motors mi-au spus ca doar la Golf 5 se accepta reparatia gratis, si ca vor face o solicitare pt Golf 6 la fabrica... astept raspuns acum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!