Jump to content

Usi deformate de la gheata


dnldnl
 Share

Postare recomandată

Mda..

am fost sunat si eu dupa aproape 2 luni de cand am fost la Tess Brasov..mi-au zis ca 80% platesc  ei..20% eu ,cost total reparatie:30 de mil,ce am eu de dat se va ridica undeva la 6mil..

merita oare?(aripa inlocuita,usa indreptata si revopsita)

 

Mersi anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci cand se va intampla, voi avea de plata cam 600 lei... Nu e mult, dar mi-ar fi placut sa previn problema, maine ii sun pe cei de la Quark si sper sa aflu un pret pentru piese si montajul ghidajelor.

@Deco multumesc de postare, pentru usile din spate ti-au montat ceva?

@somoso 600 lei pentru o fata de usa noua, vopsit si montat e mai mult decat bine, avand in vedere ce presupune asta. Evident, cel mai bine era daca nu se intampla...

O seara faina,

SebTm

Modificat de SebTm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut SebTm,

 

pentru usile din spate a fost efectuata nici un fel de reparatie.

 

Cu stima,

Deco

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

inca nu sunt lamurit,se repara gratis sau platim?

unii posesori de G5 au platit altii nu,deci cum este pana la urma? + ca vine iarna cu pasi repezi,la munte deja a nins forta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am reparat pe casco usa + aripa, dar din cate am inteles cei de la reprezentanta VW au recunoscut ca este viciu de fabricatie si repara gratis dauna, cu conditia ca masina sa aibe toate reviziile facute la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbarea/repararea usii si a aripii, nu cred ca este o rezolvare. Iarna urmatoare ce faci, te duci iar la ei?

Pana la urma acel burete/spuma rezolva problema?

Am gasit sa cumpar un set si vreau sa stiu daca dau banii degeaba sau nu.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu rezolva problema, preintampina aparitia ei. Am montat kitul ala acum vreo 4 ani si totul a fost ok. Insa din ce imi amintesc am montat doar partile inferioare din kit, nu tot kitul. Asa mi s-a recomandat, asa am facut si nu a mai aparut nicio problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca nu sunt lamurit,se repara gratis sau platim?

unii posesori de G5 au platit altii nu,deci cum este pana la urma? + ca vine iarna cu pasi repezi,la munte deja a nins forta :D

 

Salut,

 

eu, personal, am fost la Autoclub Timisoara, reprezentanta VW. Vezi mai multe detalii aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ai luat acel kit, de la reprezentanta sau ceva AM?

Cat te-a costat la vremea respectiva?

Modificat de maxyone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la reprezentanta am luat buretii, OEM. Au fost vreo 70ron pentru ambele usi. Din fericire nu ajunsese sa se strambe usa...am incercat sa evit deteriorarea ei din timp. Noroc ca am apucat sa citesc experientele altora in topicul asta. Golful alb din semnatura nu a avut probleme cu gheata deloc si nici buretii nu ii are inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare dragi colegi de forum !

 

In aceasta seara m-am dus si eu la masina si am inceput sa o deszapezesc. Am incercat apoi sa intru in masina, iar usa nu se deschidea. Am tras putin si am constatat ca s-a indoit coltul de la usa soferului. exact cum ati patit si voi. La mine e cam cat diametrul unui varf de deget, insa ma seaca pentru ca s-a luat si vopseaua putin.Am vazut ca exista un coleg cu nick-ul metalworker care s-ar pricepe sa repare o asa indoitura. Se mai ocupa cu asa ceva? vad ca acest to[ic este deschis de mai mult timp.

Sunt foarte mahnit, pentru ca tin foarte mult la masina...

 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as incerca la reprezentanta, poate o repara pe gratis si iti si monteaza kitul de preventie a indoiturilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta se repara pe culanta doar daca ai toate reviziile facute la ei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic: La G6 se face gheata tot in acel unghi al usii, iar deschiderea ei sfarma acea gheata. Practic ei nu au rezolvat problema ghetii acumulandu-se acolo si opunand rezistenta la deschiderea usii, doar ca nu se mai stramba usa.

abrtxz.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm, am scos ieri o bucata de gheata de vreo 7-8cm lungime si vreo 2-3 grosime, diferenta este ca nu face gheata si mai spre aripa astfel incat cand deschizi usa o poate desprinde si nu apasa pe un bloc de gheata ci la marginea acestuia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca suprafata de tabla se curata bine si se da un spray cu ceara lichida (nu de luciu, ceara de cavitati) oare nu se poate preveni gheata? Apa sa alunece din zona aia, plus zapada de la baza parbrizului curatata cat de des.

Gheata se formeaza de la apa scursa de pe parbriz la spalare si apa topita din zapada de pe plafon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat cu spray de dezghetat yale si nu am mai avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc baieti, dar nu de solutii pentru prevenire am nevoie acum....Nu mai sunt in stadiul ala, in care mai pot preveni. Coltul s-a strambat deja...

@Muale  si @Sorin:

Fratilor am avut Skoda Felicia, Vw Polo, Mercedes C klasse. Ford Focus, A3 sportback si nu am patit asa ceva. Am deschis usa direct fara sa am ceva rezistenta si sa mi se indoaie colutl. Nu am folosit niciodata niciun spray, nicio ceara, nimic. Si nu am avut probleme de genul asta. Masina nu a stat in zapada pana la gat. a fost curatata, a fost deszapezita de cate ori a nins.

De la PBN am primit raspuns la mail si mi-au spus ca imi repara pe culanta cu acordul fabricii daca am toate reviziile facute la timp la ei.

Problema este ca sunt reviziile facute la ei, dar sunt decalate cu cateva zile, o luna fata de termenul de 1 an.

Sper sa nu am probleme ca s-a intarziat  si sa accepte reparatia.Pana la urma tot la ei au mers banii pentru revizii, iar tinichigeria nu are nici o treaba cu motorul...


Nici la Dacie 1310 nu am patit, desi am prins o iarna grea si cu aia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este o urmare a reducerilor de costuri(presupun ca au umblat pe la sistemul de scurgere sau au eliminat un tub ceva), la cele din primele generatii de golf 5(de prin 2004)  nu am vazut sa fie vreo problema sau poate am avut eu noroc cu exemplare mai bine inchegate deoarece nu le-am menajat deloc si pana sa vad aici nici nu am stiut ca se poate chiar stramba.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au rost comparatiile pt ca e vb de alta tabla si alt mod de a "construi" usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca suprafata de tabla se curata bine si se da un spray cu ceara lichida (nu de luciu, ceara de cavitati) oare nu se poate preveni gheata? Apa sa alunece din zona aia, plus zapada de la baza parbrizului curatata cat de des.

Gheata se formeaza de la apa scursa de pe parbriz la spalare si apa topita din zapada de pe plafon.

Am dat eu si nu are efect.Basca peste asta am lubrifiat si balamalele inainte sa inceapa viforul si a ramas un strat de spray degripant in zona aia.

Ai zapada care ramane in zona,ea nu se prinde de tabla dar peste zapada  apare gheata.La G5 au facut 2 tampoane de spuma/burete exact ca locul respectiv sa fie incarcat cu ceva de umplutura ca zapada si gheata sa nu mai aiba unde ramane si spatiul sa fie ocupat.

post-64586-0-53469300-1391247243_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect..eu le-am lipit de 2 ierni si isi fac f bine treaba cele 2 bucatele lipite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect..eu le-am lipit de 2 ierni si isi fac f bine treaba cele 2 bucatele lipite

 

De unde le-ai achizitionat? ai cumva un cod pentru ele? as vrea sa imi lipesc si eu ... deocamdata am reusit sa previn indoirea umbland cu sticla de apa calda de fiecare data cand a fost nevoie, dar stau cu mare frica ca nu cumva vre-un pasager sa forteze usa.

 

Mersi mult,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva poze cu buretii astia? nemontati, pt ca eu am vrut sa montez la dealer si au spus ca pana nu se indoaie usa nu monteaza nimic pt prevenire, ,ceea ce mi se pare o mare nesimtire, adica de ce sa indrepte tabla, sa vopseasca sa chituiasca, in loc sa puna draciile astea si gata.....prostie crasa .Eu am vazut la mine ca are niste plastice parca, negre, dar nu stiu daca or fi alea care trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!