Jump to content

RETROFIT: Instrument Cluster BC MaxiDOT


Riddler
 Share

Postare recomandată

Multumesc Florin,dupa cum am mai spus la mine pictograma este de berlina chiar daca au fost demontate de pe variant,eroarea menționată mai sus ma enerveaza,o sa intru sa vad cum e codarea la mine....ti-ai gasit ceasuri cu G\GX?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine e berlina cu toate ca este din fabrica. Pana la o Ver de soft a ceasurilor nu se poate modifica pictograma. C-am la cele care afiseaza OilTemp, se afiseaza si pictograma Wagon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Multumesc Florin,dupa cum am mai spus la mine pictograma este de berlina chiar daca au fost demontate de pe variant,eroarea menționată mai sus ma enerveaza,o sa intru sa vad cum e codarea la mine....ti-ai gasit ceasuri cu G\GX?

 

Nu, eu am cautat si mi-am cumparat Premium, dar de pe Passat CC. Sper ca in seara asta sa am timp sa le montez pe masina.....

 

Si la mine e berlina cu toate ca este din fabrica. Pana la o Ver de soft a ceasurilor nu se poate modifica pictograma. C-am la cele care afiseaza OilTemp, se afiseaza si pictograma Wagon.

 

da ? Totusi, eu zic sa verificam .... pana cand voi nu ati avut problema asta, chiar nu m-am uitat. Toate s-au nimerit de la berlina... si a fost perfect.

 

acum, verificati si voi si vedem daca aveti sau nu. Daca nu aveti bit-ul respectiv sau interfata voastra nu-l vede, se poate baga direct codul din ultima imagine postata de mine, la codare, sa vedem daca il accepta.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceasurile ce are colegul uzzy le are de la mine de pe masina din semnatura, are pictograma de berlina din fabricatie si nu se poate coda sa arate variant si nu afiseaza temp ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

am inteles... sa incerce sa codeze direct, sa vedem daca accepta codul sau nu.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din nefericire am ajuns foaarte tarziu axasa si nu am reusit sa fac proba cu codarea postata de Florin,oricum multumesc anticipat lui Florin un baiat foarte amabil,acum astept poate a facut codarea colegul paparazzi....apropo Florin,cat te-au costat ceasurile premium si ce cod au?...poate fac o 'aroganta' si-mi caut unele :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa fac codarea direct exact cum a zis colegul Florin,aveam 161F00 si am codat 160F00,mi-a acceptat codarea,am sters eroarea pe care o aveam,acum o sa verific peste 2-3 zile sa vad daca mai apare,inca o data multumiri colegului Florin :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din nefericire celebra eroare a aparut din nou.....mai as putea sa incerc si alta codare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.

Ceasurile de bord de passat b6 se inlocuiesc pur si simplu si merg (plug and play), sau trebuie activate sau altceva cu interfata de diagnoza?

Cred ca trebuie sa schimb si eu ceasurile. Am niste becuri aprinse in bord, am fost la repreentanta, mi-au facut constatarea si mi-au zis ca e din cauza ceasurilor, ca nu mai comunica cu nu stiu ce. mi-au dat codul de pe ele: 3C0 920 871 EXZ02, dar toate ceasurile pe care le-am vazut si care cred eu ca ar fi compatibile, au pe ele scris codul 3C0 920 871 E. nu am vazut niciunul nicaieri cu cod de forma aia mai lunga. Stie cineva daca se potrivesc?

E cineva in Brasov care se ocupa cu modificari, montari diferite upgrade-uri la passat? Dati-mi si mie ceva date de contact.  La reprezentanta te usuca de bani!!!

Masina mea e passat b6 2007, 2.0 tdi BMR, 170 cp. Ceasurile de 1.9 tdi merg daca au acelasi cod si acelasi an?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SE inlocuiesc si apoi se codeaza ca si celelalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg

Exact cum spune AlBundy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Si eu cred ca trebuie sa schimb ceasurile. Am niste becuri aprinse in bord, am fost la repreentanta, mi-au facut constatarea si mi-au zis ca e din cauza ceasurilor, ca nu mai comunica cu nu stiu ce. mi-au dat codul de pe ele: 3C0 920 871 EXZ02, dar toate ceasurile pe care le-am vazut si care cred eu ca ar fi compatibile, au pe ele scris codul 3C0 920 871 E. nu am vazut niciunul nicaieri cu cod de forma aia mai lunga. Stie cineva daca se potrivesc?

Si inca o intrebare: ceasurile se inlocuiesc pur si simplu si merg (plug and play), sau trebuie activate sau altceva cu interfata de diagnoza?

Masina e passat b6 2007, 2.0 tdi BMR, 170 cp. Cele de 1.9 merg daca au acelasi cod si acelasi an?

Multumesc!

 

codul care il ai tu, este 3C0 920 871 E - atat te intereseaza.

 

merg si cele de 1.9.... si altele, alte coduri, alte modele.... poti pune si modelul nou - cele dupa 2009, cu iluminare alb-rosu - dar in acest caz trebuie sa inlocuiesti mufa din spatele ceasurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

codul care il ai tu, este 3C0 920 871 E - atat te intereseaza.

Si eu cele scris Masina e passat b6 2007, 2.0 tdi BMR, 1

 

merg si cele de 1.9.... si altele, alte coduri, alte modele.... poti pune si modelul nou - cele dupa 2009, cu iluminare alb-rosu - dar in acest caz trebuie sa inlocuiesti mufa din spatele ceasurilor.

 

Ms pt raspuns. Pt modelul nou doar mufa din spate trebuie schimbata, fara alte modificari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si trimul de plastic care acopera ceasurile!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si trimul de plastic care acopera ceasurile!!

Si am acces la toate functiile si la comenzile de pe volan, la fel ca acum? nu treb schimbate can-uri sau alte modificari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Si trimul de plastic care acopera ceasurile!!

 

automat.... doar am vrut sa subliniez ca trebuie facuta modificarea la mufe in cazul acestui retrofit.... nu merge direct.

 

 

Si trimul de plastic care acopera ceasurile!!

Si am acces la toate functiile si la comenzile de pe volan, la fel ca acum? nu treb schimbate can-uri sau alte modificari?

 

 

in cea mai mare parte, da. Daca ai can-ul vechi - ceasurile noi vor functiona, dar nu le vei putea accesa pentru diagnoza, pe OBD.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin eu am Can cu terminatia " N" iar ceasurile sunt cele cu "B",cand am fost la service pentru o revizie cei de acolo au incercat sa mi faca o diagnoza iar la ceasuri nu au putut face deoarece nu au potut accesa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ceasuri 871T iar canul este E si pot sa intru fara probleme pe instrument cluster

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Instrument cluster-ul de b6 se poate desface ca sa-l curat de praf? A intrat ceva praf inauntru si ma cam enerveaza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se desface!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, fara probleme - dupa ce il demontezi de pe masina, ai pe spatele lui doua suruburi torx T10 - le desfaci, dupa care ai cleme pe lateralul carsasei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna tuturor am si eu o intrebare detin un vw passat 2010 mie nu imi apare masina pr bord cu usile deschise sau meniu .apare doar km consum viteza consum estimat grade . imi zice si mie cineva daca se poate face ceva ? Asa am cumparat masina recent . insa un prieten sia luat si el tot passat 2010 la el apar toate functiile menu masina pe bord etc a mea are mai multe dotarii ca ale prietenului sa fie din dotarile din fabrica? Sau am nevoie de alt ceas cu functii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poți sa faci nimic,trebuie să schimbi ceasurile,astea pe care le ai tu acum sunt exact ca la vechiul munidot,sunt limitate în funcții dar displayul este lafel de mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms de raspuns . dotarea masinii mele este de comfortline am verificat langa roata de rezerva si se afla sitkerul alb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca schimb ceasu mai trebuie facut cva sau doar programare dupa cheie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!