Jump to content

RETROFIT: Instrument Cluster BC MaxiDOT


Riddler
 Share

Postare recomandată

Exact - pe instrumente iti apare denumirea....Component: KOMBIINSTRUMENT - adica instrumente compuse.

 

 mai departe, la cele incepand cu 2010, le poti modifica pictograma din Sedan in Variant, cu VCDS-ul... la cele mai vechi, nu.

 

in rest, modulele de pe masina suporta mai multe dotari, de aceea iti apar diverse codari, dar tu nu ai echiparile respective - suntem off topic aici....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru lamuriri, am inteles perfect ce mi-ati spus si scuze de off-topic din nou, dar nu e vorba de joaca cu vcds, cu atat mai mult cu cat eu am bifat sa apara "silueta" pe IC, nu silueta pentru break... aici voiam sa ajung. 

Cu respect! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
free_runner

Salutare.

Am nevoie de putin ajutor. Am gasit sa cumpar un IC pentru passat b6 cu codul 872b la sfarsit. Cel care le vinde spune ca sunt de pe passat 2010.

Se potriveste pe b6 an 2007 ? Inca nu am cumparat can gateway pentru ca ceasurile sunt mai greu de gasit.

Ca sa se "pupe" cu IC ul, ce can imi trebuie ? De la ce litera in sus!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, se potrivesc - sunt ceasuri de facelift cu BC+. Iti trebuie si un can mai nou plus trimul aferent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

free_runner

Merci Florin.

O sa caut si un can cat mai nou . Daca arr cineva de vanzare, PM ! Merci

Merci Florin

O sa caut un can cat mai nou sa se potrivesca . Daca are cineva de vanzare , PM ! Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

can se gaseste - importat e intai sa iti gasesti si sa cumperi ceasurile.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
free_runner

Adevarat, can uri sunt, e aproape cumparat , cel cu litera Q. Mai am nevoie de trim si sa le vopsesc prin hidrotransfer

Mai am o nelamurire: ce diferente sunt intre BC si BC+ ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

BC+  are toate meniurile suplimentare in BC - Se pot face setari din el, afisare navi, radio, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

 

 

revin si eu cu o intrebare daca cineva poate sa ma ajute,de cand am montat ceasurile albe de pe passat 2009 pe masina mea 2008,am ramas cu urmatoarea eroare

 

1 Fault Found:
12604928 - Combination / Chassis CAN Bus (SAE Bus D) 
          
 
are cumva legatura cu faptul ca ceasurile pe care le-am montat au fost pe passat breack?sau nu stiu poate nu am codat ceva bine,am vazut ca nimeni nu vorbeste de aceasta eroare din cei care au facut upgrade la ceasurile noi......
...

 

 

 

Care ar fi diferenta display-ului dintr-un break si un sedan? Sunt ceasuri care afiseaza informatii primite de la diferiti senzori, nu masoara dimensiunile masinii si/sau greutatea ei.

 

diferenta de pictograma.....

 

aceeasi o am si eu si da, este datorita faptului ca sunt dupa break pe berlina,ar trebuii o reprogramare a ceasurilor dar numai la reprezentanta si nici aici nu stiu daca rezolvam!!!!

 

 

adica un update de soft ?

 

O sa verific la mine zilele astea, cand am timp.... ca mi-au venit ceasurile Premium....

 

 

am vorbit cu un baiat de la volkswagen si mi-a zis ca nu crede ca e din cauza faptului ca ceasurile au fost de pe breack...mai am auzit o parere ca ar fi de la can,al meu fiind cu E,dar ma indoiesc,as fi avut atunci erori poate si la climatronic.....paparazzi tu ce can ai?

 

nu are treaba..... am facut dar niciuna nu a ramas cu eroarea asta......

 

Nu are treaba ..... can-ul tau e bun.

 

 

mai mult ca sigur in eeprom se poate modifica sa arate ce trebuie, ambele variante fiind implementate. La majoritatea care am montat, au avut masinile sedan..... acum nu stiu de pe ce au fost toate ceasurile, dar sigur la niciunul nu a aparut Variant.

 

o sa putem face proba cu ale mele - cele care le dau acum jos de pe masina .....au pictograma cu Variant si temperatura ulei.

 

 

 

 

eu am pictograma de berlina chiar daca ceasurile au fost de pe break

 

Hai ca am intrat special pe forum....ti-am facut poze acum....

 

no, solutia e foarte usoara..... din Long coding pe 17  Instrumente

 

Pentru Variant - se bifeaza Byte 1, bit 4 

 

20140512_224014_zpsc2287b08.jpg

 

20140512_224113_zps3799a3cf.jpg

 

Pentru Sedan - se debifeaza Byte 1, bit 4    .... si pictograma se transforma in berlina

 

20140512_224048_zps946b7abf.jpg

 

20140512_223902_zps8fbb2fb3.jpg

 

Asa arata codarea pt Variant.... si jos e coding-ul pentru berlina

 

20140512_224145_zps407138ac.jpg

 

 

Va doresc noapte buna !

 

P.S...... din pacate nu am avut timp azi, sa pun ceasurile Premium pe masina...... 

 

Eu am incercat operatiune pentru a schimba din berlina in variant, dar nu se intampla nimic, tot asa ramane pictograma, adica berlina.

Oare e necesar update de soft la ceasuri ? Exista asa ceva pentru modelul meu ? Sau e problema din alta parte ? Multumesc.

Modificat de sinn3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal, ca a ta e 2009 si acolo spune clar ca e de la 2011 in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles. cei de la reprezentanta sunt apti pentru asa ceva? adica daca ma duc la.ei si le spun ca am nevoie de un update de soft la ceasuri fac operațiunea sau se uita la.mine ca la... calendar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU o sa faca, deoarece nu difera doar softul, ci difera si hardware.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles. cei de la reprezentanta sunt apti pentru asa ceva? adica daca ma duc la.ei si le spun ca am nevoie de un update de soft la ceasuri fac operațiunea sau se uita la.mine ca la... calendar.

 

poti incerca, sa vedem daca are rezultat sau nu....

 

eu la fostul meu B6 - 2010 - cluster 2010 - mergea sa modific pictograma din LC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care ar fi procedura de modificare la cele la care codarea nu permite. Eu am incercat la mine si nu merge - eram oricum convins dar totusi am incercat. Am vazut in seara asta la un fin 06.2010 si are pictograma variant si ii sade bini di tat :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citit software - si aici trebuie ceva scule mai scumpe, identificat adresa si modificat, rescris.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, ma gandeam ca poti face, asa era mai simplu. Merge si asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare, am gasit de cumparat ceasuri de passat cc cu acest cod 3C8920870C se potrivesc pe passat b6? adica sa imi afișeze toate meniurile? mulțumesc.

Modificat de sinn3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu exact asa am ceasurile si afiseaza tot ce se poate afisa: pictograma masinii, meniul BC cu optiunile de confort, audio, busola...

Daca nu ma insel, ceasurile sunt valabile pentru B6, CC si B7.

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

am gasit si eu ceasuri cu codul 3c8 920880k.(am vazut ca sunt pentru benzina, eu am diesel) ma incanta ca ar fi color dupa cod dar citind topicul am inteles ca tot ce este dupa litera g nu o sa imi afiseze meniul confort?

de asemenea daca gasesc unul stricat se poate schimba "foaia" cu turatiile sau deja ma complic?!

image.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar E si G arata meniul,te complici prea mult 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, nu arata - si degeaba schimbi folia, trebuie modificat eepromul, etc - destul de complicat la modelul asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles o sa mai caut atunci. Pretul era destul de bun, daca nu gasim color o sa caut unele albe de cc cu staging. 

Multumesc pentru raspuns.

La cele de cc suporta toate stagging? De ex 3c8920870c?

Modificat de bibi1411
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, cele de cc suporta staging.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, bibi1411 said:

Am inteles o sa mai caut atunci. Pretul era destul de bun, daca nu gasim color o sa caut unele albe de cc cu staging. 

Multumesc pentru raspuns.

La cele de cc suporta toate stagging? De ex 3c8920870c?

cauta color.... sunt deosebite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri. sincer tot caut dar nu prea gasesc si ce am gasit ajung la 400-500 euro o suma pe care nu mi-o permit sa o aloc unui cluster.

 

singurul care m-a tentat este cel "pe benzina" care este undeva la 200 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!