Jump to content

RETROFIT: Instrument Cluster BC MaxiDOT


Riddler
 Share

Postare recomandată

Va salut! Am procurat tot ce am vazut in topicul asta ca imi trebuie pentru a-i monta passatului b6 din semnatura care nu are bc, minidot si maneta de tempomat. Singura problema este ca nu stiu pe cineva in constanta care sa fiu sigur ca se pricepe. Daca aveti vreo sugestie este bine venita. Va salut si imi cer scuze daca am postat gresit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta in aria prestari servicii - vezi ce colegi avem care te pot ajuta, in zona ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut ,am un Passat B6 1.9 TDI an 2008 vreau sa schimb ceasurile de bord cu altele de Passat cc , dar nu mă pricep după ce detalii trebuiesal cumpăr pe celălalt ca sa se potriveasc , vin- ul la mașina mea e WVWZZZ3CZ8P112575

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- ceasurile (masina sa fie pana in 06.2010, daca vrei sa mearga toate meniurile la BC)

- trim ceasuri - aici vezi ce culoare ai tu la trimurile tale

- mufa adaptoare, de la 36 pini la 32.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10.04.2016 at 1:47 AM, costi1168 said:

Salut ,am un Passat B6 1.9 TDI an 2008 vreau sa schimb ceasurile de bord cu altele de Passat cc , dar nu mă pricep după ce detalii trebuiesal cumpăr pe celălalt ca sa se potriveasc , vin- ul la mașina mea e WVWZZZ3CZ8P112575

 

On 11.04.2016 at 10:20 AM, F l o r i n said:

- ceasurile (masina sa fie pana in 06.2010, daca vrei sa mearga toate meniurile la BC)

- trim ceasuri - aici vezi ce culoare ai tu la trimurile tale

- mufa adaptoare, de la 36 pini la 32.

As adauga ca-i foarte posibil sa-i mai trebuiasca si alt calculator de coloana volan, daca are volan cu comenzi de tip vechi si vrea sa-i mearga comenzile din dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ii merg si cele din dreapta - tine apasat pe sageata si intra in meniu - masina e 2008, deci nu e prea veche, are can nou, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 minute ago, F l o r i n said:

 tine apasat pe sageata si intra in meniu

Asta n-o mai stiam. Retinusem ca in combinatia cluster alb/rosu cu comenzi vechi la volan trebuie un calculator coloana care sa stie si LIN1.3 si LIN2.0 (parca AJ)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu este obligatoriu - lin 1.3 si 2.0 este important cand montezi un volan model mai nou - care este pe lin 2.0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc Florin , am găsit ceasurile ( comandat) + cablu pluginplay bine înțeles si trim la ceasurile noi ..... Peste câteva zile le montez revin cu poze. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Am pus pe masina unui coleg IC alb negru si ma confrunt cu următoarea problema:se aprinde martorul rosu de la temperatura apa cu toate ca am făcut modificarea  mufa veche pinul 35 cu pinul 18 mufa noua.orice informației este bine venită  PS.din mufa veche lipseste pinul  28

Modificat de geoland87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 10. april 2016 at 0:47 AM, costi1168 said:

Salut ,am un Passat B6 1.9 TDI an 2008 vreau sa schimb ceasurile de bord cu altele de Passat cc , dar nu mă pricep după ce detalii trebuiesal cumpăr pe celălalt ca sa se potriveasc , vin- ul la mașina mea e WVWZZZ3CZ8P112575

Am revenit cu poze , e parfum ce sa mai vb.... Mulțumesc celor ce ma ajutați-i răspunsurile utile cu pozele revin mai spre seara 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 minutes ago, ioanidis84 said:

Unde sunt pozele?

Am poze, dar au prea multi mb si nu pot sa încarc decât 1,9 mb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, costi1168 said:

Am poze, dar au prea multi mb si nu pot sa încarc decât 1,9 mb...

Sosește pozaaaa

image.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nWTJaJg.jpgpC2VwpY.jpg

va salut,

vreau sa trec si eu pe maxidot , si bineinteles schimbarea ceasurilor obligatorie ptr. ca cele vechi sunt mini.

in imagini este ce am eu acum.

dupa schimbare Cluster o sa imi mearga comenzile volan? ptr. ca acum dupa montarea Rns 315 (care a impus si schimbarea Can-ului) ,

nu mai merg comenzile audio,

mentionez volanul actual este  3C0 953 549 B .(daca m-am exprimat corect) serie luata din  'Address 16: Steering wheel'

comunica Clusterul 3C0920872G cu volanul 3C0 953 549 B ? sau trebuie schimbat si volanul.

daca trebuie schimbat volanul inseamna ca trebuie si calc. de coloana ?

care este ordinea cu care trebuie sa incep? si ce serie de volan, calc. coloana imi trebuie?

multumesc frumos  si scuza-ti daca m-am exprimat eronat , sunt Cartof dar invat cu fiecare schimbare pe care o fac la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On November 15, 2015 at 6:58 PM, sinn3r said:

Eu am incercat operatiune pentru a schimba din berlina in variant, dar nu se intampla nimic, tot asa ramane pictograma, adica berlina.

Oare e necesar update de soft la ceasuri ? Exista asa ceva pentru modelul meu ? Sau e problema din alta parte ? Multumesc.

După ce debitezi in byte1/ bit4 din variant in berlina scoate borna de la baterie cca 10-15 sec , la mine așa a funcționat , după conectarea bornei sa modificat si imaginea ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa mearga sau nu. Depinde si ce an este. Scrie clar la bifare/debifare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Masina e din 2009. Deci @costi1168 tu zici sa debifez la byte1 / bit 4 din variant in berlina sau din berlina in variant ? Eu am variant si cred ca ar trebui sa bifez pentru variant nu ? Sau gresesc ? Mersi mult oricum pentru idee. N-ar strica sa incerc, dar... cred ca tot asa va face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceasurile trebuie sa fie 2010, ca sa functioneze acesta codare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat aceste pete pe ecranul maxidotului dat pe interior parca sunt. In dreptul literei de la FM parca se vad mai bine. 

20160705_201705.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flo, da jos trimul de pe fata ceasurilor - mizeria este pe el - curata cu o carpa foarte fina... raman foarte usor urme/se zgarie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucaflo, fix asa am si eu, aparent la o masina ft apropiata cu a ta, in acelasi oras :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms Flo maine il desfac sa vad exact ce e acolo. Rares poate ne vedem si rezolvam enigma acestor passaturi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, lucaflo26 said:

Ms Flo maine il desfac sa vad exact ce e acolo. Rares poate ne vedem si rezolvam enigma acestor passaturi. 

pai, condens si mizerie - asa fac multe....doar sa aveti spatule de plastic, pentru extragerea trimului, sa nu faceti pagube pe acolo.....

16 hours ago, raresh20 said:

Lucaflo, fix asa am si eu, aparent la o masina ft apropiata cu a ta, in acelasi oras :scratch:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!