Jump to content

mufa de diagnoza


toni-peste
 Share

Postare recomandată

E "istotire", cica era mai mult o poveste de marketing. Vii la noi si ti-o verificam, pleci multumit... Ca si povestea cu trimisul uleiului le reprezentanta ca sa afli starea motorului.

Am vazut mai demult, pe bugnet parca, un aparat de diagnoza la vinzare. Parca era din atelierul profesorului Baltazar.

Oricum, tot ce verifica ala poti sa verifici c-un multimetru de buzunar.

Modificat de jan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu-i tocmai asa. De la ideea asta s-a ajuns la vag-com-ul de azi. Pe primul variant din 72, model 73, aveam asa ceva. Doua incendii succesive ( unul la motor si unul la instalatia electrica ) din anii 80 au distrus instalatia electrica si legaturile oiginale. Si acum sub bancheta din spate e un snop de fire care nu duc nicaieri. Buuun dar nu asta vreau sa zic! Ideea e ca am un buletin de diagnoza al masinii din Germania din anii 70 pe care apar fff multe chestii ( am sa pun un material pe blog legat de subiectul asta dar din nu stiu ce cauze tot il aman ): compresie, ( parca ) temperatura pe fiecare cilindru si multe altele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai, vagcom e una si derivatiile alea din instalatia electrica sint altceva. Erau facute ca sa nu te bagi pe sub bord dupa fire, pe sub masina, etc.

Din firele alea nu aflau temperatura motorului si compresia, aia se facea cu sculele obisnuite.

Nu ideea conteaza aici. Daca extrapolezi, ideea de diagnostic e cit se poate de veche: in mod sigur, pina sa declare ca-i bolnav calul, verificau daca are botu rece...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai zis citez "E "istotire", cica era mai mult o poveste de marketing. Vii la noi si ti-o verificam, pleci multumit...". Eu incercam sa spun ca nu-i chiar poveste de marketing. Oamenii aveau standuri de diagnoza conectate la ceva, sa-i zicem "calculator" sau poate doar o imprimanta care scoteau un buletin de diagnoza. Adica una peste alta era ceva centralizat si care facea o diagnoza completa masinii ( sau aproape, nu doar la instalatia electrica! ). A ca tot acest stand nu se lega direct la mufa respectiva e alta treaba. Asa cum spuneam ideea conteaza iar in cazul de fata cineva a avut ideea de a face ( si ) o mufa, care-i un pas net superior fata de varianta cu verificat botul daca-i cald sau rece.

Sau ca sa intelegem altfel fenomenul si marketingul, acum cativa ani m-am dus cu dacia la service sa-i faca o diagnoza la motor ( motor cu injectie si posibilitate de diagnoza cu mufa, na ). Au butonat oamenii, au verificat una alta si si-au spus concluzia: merge bine dom'le! Nu mergea ... dar nu asta-i problema. Le-am cerut un buletin de diagnoza printat, n-au putut sa-mi dea! Si eram in anul 200X! Daca le ceream o hartie care sa centralizeze starea tuturor sistemelor masinii cred ca ma si bateau. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hm, nu-i un exemplu asta. Dacia n-a avut si n-are nevoie de marketing, este (auto)protejata de interes (pentru mine - obscur, da' functioneaza).

Tu compari mere cu pere. E grozav ca s-au gindit sa puna o mufa, dar asta au facut-o ca sa-i usureze nitel activitatea aluia de la atelierul "dealer"-ului. Pe urma, probabil ca o fata de-aia de la marketing (un muf) a avut ideea sa puna in reclama chestia asta. Dar si mai grozava mi se pare ideea cu analiza fizico-chimica a uleiului. Asta apare la un moment dat si pe cartea de torpedo, parca: Nu-ti mai face griji privind motorul, de-acum poti sa trimiti uleiul la noi... Cum rezolvau, poate c-ar fi fost prea tirziu pentru motorul aluia, masurau pH-ul sau mai stiu io ce timpenie si-l chemau sa-i dea alt motor gratis? Asta era, de fapt, un fel de "send error report" rudimentar, fara utilitate pentru consumator.

Modificat de jan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum mie mi s-a parut un subiect interesant si bogdan chiar ar fi fain sa pui ceva pe blog legat de asta ca te pricepi! asa ca spor! oricum ideea in sine e geniala si a fost un pionierat... deci.. e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai, mai, ca nu-i geniala. E o idee bunicica. Uite, radiourile cu lampi rusesti aveau inauntru schema cu indicatii unde sa masori tensiuni fata de sasiu. Oricine putea sa faca asta. Asta-i o chestie geniala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am inteles eu, vis-a-vis de compresia motorului, acest sistem ar da o IDEE ( dar nu date precise ) de starea motorului dpdv al compresiei bazat pe rezistenta mediului combustibil (amestec din cilindru ) la inaintarea scanteii electrice dintre electrozi. Asta se poate determina folosind tehnologia anilor 70, si e posibil ca acest sistem sa faca acest lucru. Bine, asta presupune printre altele, ca amestecul sa fie reglat corect din carburator iar fishele si bujiile sa fie alea stock si in stare buna... cam greu astazi, acest lucru era posibil si plauzibil cand masinile astea aveau 3-4 ani vechime, si totul era original.

In rest, dupa cum a zis si Jan , sistemul nu este un precursor al VAG-Com-ului, deoarece VAG-Com este un sistem electronic digital, iar acestea sunt doar cateva legaturi electrice (nu se poate spune nici macar ca e un sistem analogic ) .

Ca divertisment, aceasta e o reclama VW la acest sistem:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai taicule, nu poti sa masori compresia, de fapt, dupa cit consuma bobina de inductie. Poate cumva in laborator, dar rezultatele nu-s comparabile cu realitatea. Asta se masoara c-un manometru, sa fim intelesi. Scoti bujia si pui un manometru cu supapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are mikeRG compresometru din ala :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu asta deduc din ceea ce scrie pe site-ul de prezentare din primul post:

The computer would "see" a series of current spikes corresponding to the compression stroke of each cylinder in turn. The magnitude of these current pulses was translated into rough values of compression pressure and used as a measure of engine condition.

Oricum... am zis : iti da o "IDEE" , adica o chestie foarte aproximativa, ceva d genul "bun, mediu, rau" ...

Compresmetrul e sfant, sunt de acord :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zice bine jan... nu e ca si cum face minuni sistemul asta dar ma gandeam ca ar fi fain sa bagi broasca in priza si sa iti printeze un computer ceva pe hartie... imi imaginez ca aia in 72 erau pe spate cand faceau asta.

by the way... reclama e super faina... nici recalmele nu mai sunt ce au fost domne daramite masinile

hahahahahahaha

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia VAG la epoca respectiva era o combinatie intre o serie de teste automatizate si teste efectuate de inginer. Incerc sa gasesc o descriere amanuntita a unu test, aveam asa ceva da nu mai stiu unde e.

Ideea e simpla, masina era puna pe bancul de test, conectata la computer, in functie de model de introducea cartela perforata si incepeau testele. La testele automate computerul le executa, procesul se oprea cand era nevoie ca inginerul sa testeze el si testul respectiv era validat manual prin apasarea unui buton.

Compresia se masura manual. Se testa in schimb aprinderea.

La final rezultatul testelor era printat pe un cartonas.

Nu era inovatia secolului dar nici un "rahat". Toate lucrurile au inceputul lor, si pentru acea epoca era ceva inovator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are mikeRG compresometru din ala :D

si ce daca, ca doar n-oi fi singurul :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare oameni buni!Cum e inca iarna(la Busteni cel putin)si uac-ul hiberneaza in asteptarea operatiilor de vasectomie la care va fi supus,mai dau si eu cate un ochi peste randuri.Vazui ceva legat de diagnoza si ma gandi sa va supun atentiei faptul ca la mine ,in compartimentul motor,undeva in partea stanga e un fel de priza cu capacel marcat vw,ceva ce ar putea fi o mufa de diagnostic:oarece tensiuni,valori,curenti,etc.

Fireste in 40 de ani tehnologia a avansat stiva,nu se compara computerele de acu cu ce era atunci,insa pentru acea perioada era ultimul guit..

Ce-nseamna cap de neamt?Toata stima si respectul!S-avem drumuri bune(si asfaltate nea JANE). :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai zis citez "E "istotire", cica era mai mult o poveste de marketing. Vii la noi si ti-o verificam, pleci multumit...". Eu incercam sa spun ca nu-i chiar poveste de marketing. Oamenii aveau standuri de diagnoza conectate la ceva, sa-i zicem "calculator" sau poate doar o imprimanta care scoteau un buletin de diagnoza. Adica una peste alta era ceva centralizat si care facea o diagnoza completa masinii ( sau aproape, nu doar la instalatia electrica! ). A ca tot acest stand nu se lega direct la mufa respectiva e alta treaba. Asa cum spuneam ideea conteaza iar in cazul de fata cineva a avut ideea de a face ( si ) o mufa, care-i un pas net superior fata de varianta cu verificat botul daca-i cald sau rece.

Sau ca sa intelegem altfel fenomenul si marketingul, acum cativa ani m-am dus cu dacia la service sa-i faca o diagnoza la motor ( motor cu injectie si posibilitate de diagnoza cu mufa, na ). Au butonat oamenii, au verificat una alta si si-au spus concluzia: merge bine dom'le! Nu mergea ... dar nu asta-i problema. Le-am cerut un buletin de diagnoza printat, n-au putut sa-mi dea! Si eram in anul 200X! Daca le ceream o hartie care sa centralizeze starea tuturor sistemelor masinii cred ca ma si bateau. :)

Salutare,cum puteai sa ii injuri de mama?ce nu ti-o luasesi pe carca?In tinerete m-am dus c-o ciacara de dacie la un service si am plecat cu bascula centrala nestransa...int-ro curba era cat pe-aci sa ma dau cu pu.a-n sus.

S-avem drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tintica rabdare ca deja se lucreaza la materialul cu diagnoza computerizata! Sper ca maine ( daca nu ma ia vreun val sau viitura ) sa-l termin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am postat pe blog un material legat de faza cu diagnoza. Mi l-as fi dorit mai mare, mai frumos si mai cuprinzator dar, din pacate, timpul nu mi-a permis si am mai si avut azi un inceput de zi f prost. Am alunecat pe gheata din fata unei simandicoase cladiri de birouri ( alege-s-ar praful de ea si de aia care o administreaza! ) asa ca, cu mana si piciorul scrantit, doar atit am reusit sa scriu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

La tine e gheata insa la mine e apa si gioavla pana la puta,asa ca eu am ajuns ciuciulete la servic.Ai grija cu cladirile alea ca avem nevoie de tine printre noi cu itp-ul corespunzator.Ti-am citit blogul si imi vine sa cant:a facut mama prostia sa ma nasca-n Romania.

Altfel interesant si va adresez pe aceasta cale felicitari tuturor celor ce-ati ales VW.

Ssa le conducem sanatosi si s-avem drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cioafla e regionalism la olteni ,ar fi fleoscaiala de afara...adica rezultatul amestecului prea bogat aerului rezultat de temperatura de afara sau caldura soarelui cu zapada existenta pe carosabil ... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

mufa cu pricina exista si la raposatul vw polo din semnatura (1979) cu exact aceiasi configuratie, cred ca mai am pe undeva instalatia electrica de la motor.(pot pune poze)

cred ca se dorea prin acea diagnoza o comparare rapida cu valorile normale si identificarea problemelor potentiale urmind sa iti indice probabil atelierul specializat unde rezolvi problema( un fel de UPU). oricum nu se poate face o comparatie cu dacia este net superior gindit totul, din 1993 de cind am luat-o pina in 2007 nu am avut nici o problema cu instalatia electrica si m-a lasat atunci cind eu am neglijat-o :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cioafla e regionalism la olteni ,ar fi fleoscaiala de afara...adica rezultatul amestecului prea bogat aerului rezultat de temperatura de afara sau caldura soarelui cu zapada existenta pe carosabil ... :cool:

Cine stie cunoaste!Asa e gioavla=cioafla=mizeria de pe drumurile noatre.S-aveti drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!