Jump to content

Vreau sa montez geamuri electrice pe spate


Adrian.Passat
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor, dupa cum spune si titlul as vrea sa imi pun geamuri electrice si la usile din spate, dar nu stiu sigur daca modulul de confort suporta 4 geamuri electrice, cum pot sa verific ? este posibil sa mearga geamurile electrice pe spate si fara sa le leg la modulul de confort?

Astept sfaturile voastre......

Cu stima Adrian

P.S. iti multumesc pentru ajutor C o s m i n

Modificat de Adrian.Passat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK,vad ca nu are nimeni nici o parere, ma gandesc ca poate nu ati inteles ce vreau sa fac.

Situatia este cam asa: am un passat b5 din decembrie 2000, si am cumparat un interior de piele de pe un passat 3bg din 2003, am facut toate adaptarile necesare dar am ramas cu fetele de usi cu textil pe spate deoarece masina mea nu are geamuri electrice pe spate, iar fetele de usi cu piele sunt pentru usi cu geamuri electrice.Eu m-am gandit sa imi pun geamuri electrice si pe spate, am gasit pe cineva care are 2 usi de passat 3bg cu geamuri electrice si am vorbit cu el sa imi dea toate piesele de la geamuri inclusiv macaraua si motorasul pentru amandoua geamuri,dar nu stiu ce sa fac , stiu ca firele merg in modulul de confort de sub scaunul soferului ( sau poate ma insel...) ce altceva mai trebuie ca sa pot sa imi fac aceasta modificare? va rog frumos daca stie cineva, sa imi dea si mie un sfat... multumesc.

Modificat de Adrian.Passat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact cum este la vw, dar in general cablaraia de baza contine toate optiunile, adica de la mufa de pe usa spre sasiu ar trebui sa fie toate cablurile pana la urmatoarea ramificatie pentru diverse optiuni. In orice caz se poate verifica, scoti mufa care este in usa sau imediat in stalp si verifici daca partea care vine din masina are toti pinii, partea care este montata pe usa oricum o vei inlocui. Modulul confort trebuie comparat, nu stiu daca e la fel sau e diferit.

Deci teoretic se poate, ai nevoie de macarale, partea electrica pentru usa si poate un alt modul.

Modificat de driver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super ideie Adrian.Passat si eu imi doresc acelasi lucru la masina mea ( 2001 , 102 cp 1.6 , ALZ , 3BG ) , daca stie cineva cum se poate realiza modificarea sa ne anunte si pe noi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu aceasta idee. Momentan, am renuntat la ea. Daca vrei sa fie mai simplu, fara a mai face alte modificari, eu zic ca se pot monta independent de calculatorul masinii. Adica, pur si simplu se ia numai alimentarea si se vor putea actiona numai de la butoanele din spate. Dezavantajul este ca nu o sa se mai inchida automat la incuierea masinii, daca le uiti deschise si nu o sa le poti actiona de la comenzile de pe usa soferului (daca le ai. Daca nu, trebuie cumparate si acelea). Eu asa ma gandeam sa le fac. Independente. Este mult mai simplu.

Gandeste-te si la optiunea asta.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este mai simplu, dar totusi as incerca sa le fac ca din fabrica.

Am o rugaminte, poate are cineva o schema cu instalatia electrica ceva mai detaliata, o sa incerc sa ma inspir din ea.

O sa incerc saptamana asta sa iau legatura cu un electrician sa vad ce zice ... dar totusi as vrea sa imi fac singur.... am invatat sa nu mai am incredere in service-urile din Romania.

Modificat de R_a_z_v_a_n
QUOTE inutil.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu pe acasa un tutorial cu montarea geamurilor electrice pe spate la masinile care nu au asa ceva din fabrica, dar problema e ca eu o sa ajung pe acasa abia joi...; din cate am inteles se pot readapta fara probleme modulele confort care nu au 4 geamuri electrice din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Liviu multumesc pentru vestea buna, atunci o sa astept sa imi trimiti tutorialul, eventual sa il postezi aici ca am vazut ca mai sunt persoane interesate. di cat

Eu ma gandesc ca poate modulul meu o fi pentru 4 usi el, deoarece eu am schimbat modulul de confort acum vreo 3-4 ani, din cauza ca am avut apa in in el si a facut scurt. Si cred ca cei de la service au cumparat un modul de la dezmembrari...din cate am auzit asa se practica in acel service te pune sa platesti modul nou cu 15 milioane si ei il cumpara din dezmembrari cu 4... in fine.

Intrebarea mea este daca nu cumva imi pot da seama ce fel de modul am dupa vre-un cod scris pe el sau ceva...?

P.S. Razvan scuze pentru "QUOTE inutil"

Modificat de Adrian.Passat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca poti verifica codul de pe el creca spune etka ce fel de modul e. Baga codul aici sa vedem ce spune sursa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, o sa incerc sa dau mocheta la o parte numai in fata ca sa ajung la modul,am fost azi la un electrician si mi-a spus ca ca se pot monta geamurile independent sau daca am modulul din usa care sa suporte 4 geamuri electrice, el a zis ca in usa de la sofer este modulul care comanda toate geamurile, si mi-a zis si un pret aproximativ pentru manopera la lucrare acesta fiind 150 ron. Acuma ma gandesc ca pot sa fac si eu singur lucrarea daca am un tutorial cu instalatia electrica de la geamuri. :lol: Cand mi-am montat scaunele de piele nu s-au potrivit mufele de la airbag-uri si am zis sa merg la service sa nu fac eu vreo prostie si sa imi sara airbag-urile din scaune, omul de la service a zis ca imi garanteaza el ca nu imi sar airbagurile daca fac rost de mufele care se potrivesc la scaune si cand m-am dus la el sa faca lucrarea a zis ca nimeni nu imi poate garanta ca nu o sa imi sara airbagurile dupa lipire si uite asa m-a facut de 200 ron pentru 6 fire lipite lucru pe care eu il faceam in 10 minute nu in 3 ore cat s-a chinuit el... sincer am inceput sa nu mai am incredere in nici un service din tara asta..... :beerchug:

Modificat de Adrian.Passat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa iei in considerare la achizitia/verificarea/montarea componentelor tipul de masina de pe care au provenit. Componentele sistemului de confort, unitatea centrala (CCM=modul confort) si unitatile din usi, cunoscute in dezmembrari ca "motoarele de geamuri" comunica intre ele prin magistrala CAN-low (CAN confort). Ori protocolul CAN confort din passatul 3B difera de cel din 3BG prin viteza de transmitere a datelor, deci sunt incompatibile !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru informatie, era sa fac o mare prostie, mecanismele de geamuri electrice erau exact de pe un passat 3bg din 2003, iar al meu este 3b din 2001... deci nu ar fi mers, dar poate reusesc sa le fac sa mearga doar din usile spate fara sa le mai leg la magistrala can respectiv la modul....

Sa verific schema postata de Al Bundy poate ies din ceata.

P.S. multumesc tuturor colegilor din forum pentru ajutorul acordat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te ajuta si o schema de pe un pasat de generatie mai noua? Uite un 2003.

LA o prima vedere sunt la fel, trecerea s-a facut in 2000 de la cea veche la asta.

2003.pdf

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am montat geamuri electrice ca din fabrica pe usile spate ale masinii mele.

mecanismul l-am luat din dezmembrari cu tot cu cabluri si fete de usi; nu am reusit sa leg firele direct in stalpul masinii unde erau legate celelalt, dar le-am prelungit si le-am legat la direct la mufa geamurilor electrice de pe fata(stanga spate la stanga fata si dreapta spate la dreapta fata). ca prin minune functioneaza toate comenzile de pe usa soferului si de pe fiecare usa in parte. masina de pe care le-am luat nu stiu din ce an era, era un passat full options.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune-mi te rog Alinux daca ai schimbat si panoul de control de pe usa soferului, adica acuma ai 4 butoane de geamuri electrice in loc de 2? ( fata stanga, fata dreapta, spate stanga, spate dreapta.) Din postul tau eu asa am inteles, exact ce ai facut tu vreau sa fac si eu si cred ca mai sunt si altii, am fi foarte recunoscatori daca ai detalia putin cum ai facut legaturile mai exact ce fire ai legat si unde.

Era sa uit, daca ai lasat geamurile jos si inchizi masina ti se ridica geamurile sus si pe fata si pe spate?

Modificat de Adrian.Passat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu pe acasa un tutorial cu montarea geamurilor electrice pe spate la masinile care nu au asa ceva din fabrica, dar problema e ca eu o sa ajung pe acasa abia joi...; din cate am inteles se pot readapta fara probleme modulele confort care nu au 4 geamuri electrice din fabrica.

Asa cum am promis revin cu tutorialul (e in spaniola dar nu e o problema prea mare).

Link download: Montare geamuri electrice spate Passat B5.5.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

ma bate si pe mine gandul sa fac geamuri electrice spate (am vazut undeva un set de facut geamuri electrice din cele manuale, adica pe aceeasi macara), ceva simplu adica sa fie activate doar din spate, intrebarea mea este: exista cuma vreun fir de plus in interiorul usii?, ca nu asi vrea sa trag fire prin mochet stalpi etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai geamuri, nu exista fir destul de gros care sa suporte curantul cerut de motoras. Ai un fir dar vine la centralizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un set de scheme electrice la passat. Mai exact schemele de la usi. Ca sa fiu mai clar, vreau sa montez geamuri electrice pe usile din spate si nu stiu cum sa leg niste cabluri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am incerca sa montez geamurile electrice spate de la un b5 la b5.5 si nu merg pe can.asa ca am hotarat sa le montez pe direct, dar nici asa nu merg continuu.merg cateva minute dupa care se opresc.daca scot plusul si il bag la loc (sau minusul) iar merg cateva minute.deci are un fel de protectie sau ceva.ce pot sa le fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa pui de B5.5 ;)

Si lasa improvizatiile ca nu e Dacie !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

salutare, am o intrebare.

are careva vro idee cum sa anulez geamurile de pe portierele spate..am gasit sa achizitionez un interior de piele si fetele de usa spate nu se potrivesc deoarece sunt pt geamuri electrice..

cum eu am manuale sunt intr-o dilema...

 

orice idee e bine venita!

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce intelegi prin anulare?

Poti la fel de bine sa pui un dop in gaura din tapiterie, ori sa montezi si la tine geamuri electrice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!