Jump to content

Audi A6 2005 - sobolanul meu


Red

Postare recomandată

seamana cu cele de R8 ,

poate ca o sa pun pe 17 .. dar daca gasesc ceva usoare !

Link către comentariu

Daca vrei usoare ia ceva OZ..uite am pus un link mai jos cu un tabel cu greutatea.. o janta pe 17" are in jur de 7-8kg..

Link

Link către comentariu

mda nu esti primul care-mi spune de OZ .. dar eu am crezut ca daca iau OEM e ok !

de 3 minute am urcat sus in birou si am cantarit o janta pe 16 OEM cu guma 225/55/16 -> 19 kg fix !

sa se simta atat de mult 2,5 kg/roata ( daca trec inapoi la 16 ? )

sau de unde senzatia asata de masina grea si consumul asta asa ridicat .. totusi 2 litri la suta e mult .. !

intr-adevar pana acum am avut roti a dimensionate 205/55/16 OEM dar oare chair asa de mare sa fie diferenta ?

duminica am facut un drum de timisoara la dus am fost 4 oameni in masina la intoarcere 5 .. jur ca masina era parca o stanca ! se simtea si pe motor ca se chinuie sa traga hardughia !

de cand am pus rotile astea nu mai sunt bucuros de masina :icon_thumright:

Link către comentariu
  • Administrator

Red, m-ai depasit sambata seara prin TM la un semafor (nu eram cu masina mea :icon_thumright: ).

Salutari aici si sa te bucuri de masinuta.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu

salutare , multumesc .. incerc .... sa ma bucru .. defapt de masina ma bucur de roti nu ma bucur :icon_thumright:

Link către comentariu

Bine faci ca schimbi rotile. Mie unu nu-mi plac astea ce le-ai luat, adica..sunt ok.. dar atat.

Cum e cu lumina in interior? Merita ledurile? Ca vrea sa-mi pun si eu.

Oricum, mult noroc sa ai la masina. Pasul urmator tot un audi ar fi si la mine .. sau un CC.

Modificat de R_a_z_v_a_n
QUOTE inutil.
Link către comentariu

OEM usoare nu cred ca o sa gasesti!Usoare mai sunt si ATS

Oricum cred ca o sa te obisnuiesti cu astea..Vezi daca aveai 3.0 te durea in palarie ;)

Link către comentariu

mda .. probabil ca daca era 3 l nu aveam nici un fel de problema !

poate o sa ma obisnuiesc si cu astea .. dar viata multa nu au la mine :)

cat despre leduri ? hmm.. merita din plin !

Link către comentariu

Red, ceva e ciudat la ce ti se intampla. Am trecut si eu de la 16" OEM la 17" OEM si-ti jur ca nu am simtit nicio diferenta la demaraj. Singurul lucru diferit a fost ca, la intoarcerea rotilor pe loc, am simtit ca e mai grea directia dar asta o pun pe seama latimii de 235 a cauciucurilor.

Eu zic sa le pui pe cele pe 16 pe masina si sa vezi daca se schimba lucrurile. Sa fii convins ca totul e de la jante si nu de la altceva. Zic si eu asa...

In rest iti doresc numai de bine, atat tie cat si minunatei tale masini :(

Modificat de rifflections
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

consumul .. tot asa ridicat e .. si sunt ferm comvins ca e de la roti .. si de la latimea lor dar cel mai mult de la greutate ! am cantarit in perioada asta o gramada de roti !

pana la urma am sa pun 205/60/16 ( e dimensiunea care o da producatoru pt 2.0 TDI ) e mai usoara roata cu 4 kg ! cu dimensiunea asta ! stiu ca nu o sa fie aspectoasa

dar pt naveta cred ca e perfect si balon mare si sper consum scazut si manevrabilitate mai buna

acum . mai am o problema la care nu ii dau de capat .. masina e inclinata pe partea dreapta cu 1,3 cm !!! si asta de al departare se vede urat .. am verificat caroseria , sa nu fie lovita ,am facut test de amortizoare , verificat unghi de fuga .. toate sun perfecte ! nu mai stiu ce sa fac .. cineva ma indruma sa schimb arcurile !..chiar nu stiu ce sa fac (arcurile

sunt la fel toate , cu aceleasi pete de culaore , amortizoarele la fel ! )

e .. si masina a primit si ceva upgrade-uri .. becuri cu led peste tot ! ( daylight si pozitie nu le-am montat inca ) in rest superb , plafoniere ,usi , numere .. portbagaj .. fara cuvine

a mai montat si maciulia noua care dupa 1 luna de tranzit a ajuns in cele din urma ( dupa ce posta romana mi-a pierdut un colet ! firma de la care am facut comanda foarte serioasa mi-a trimis prin UPS comanda inca odata ,ramanad sa se descurce ei cu posta !!!! )

iaca si niste poze

post-5830-1270132951_thumb.png

post-5830-1270132960_thumb.png

post-5830-1270132970_thumb.png

Link către comentariu

dar tu ai 2.7 nu 2.0 tdi. :rolleyes:

Prietenul meu care are audi ca al tau..are 225/55 R16 si merge FOARTE bine.E dimensiunea standard. :cool:

Link către comentariu

da asa e 2,7 si o sa afecteze oarecum stabilitatea masinii

dar daca puneti dimensiunea 205/60/16 ,225/55/16 si 225/50/17 o sa vedeti ca au acelasi diametru !

205/60/16 e psu pe 2.0 din cauza ca sunt mai usoare rotile !

aveti vreo idee din ce motiv sta masina inclinata ?!

Link către comentariu
Mihai.Nechifor

Problema am intampinat-o eu la vechea masina dupa un accident grav. S-a rezolvat prin inlocuirea arcului. Daca spui ca nu a fost lovita, poate a stat mult timp pe dreapta cu roata ridicata, gen parcata cu roata pe bordura si neutilizata timp indelungat.

Link către comentariu

hmm... din cartea de service reiese ca a fost schimbata aripa fata dreapta si farul ! bara revopsita

dar parca si un brat e nou ..si sunt pe dreapta fata ... oare de la arc sa fie ? sa fi fost pleznita acolo ?

nu esti primul care spune de arc ~

Link către comentariu

am schimbat jantele pe 17" cu cele vechi pe 16 pe care am pus cauciucuri 205/60/16 ! - 17,5 kg ( - 4,5 kg fata de cele pe 17 )

e o diferenta semnificativa din toate punctele de vedere !

nu stiu cat de mult influenteaza greutatea si cat de mult latimea !

cer e ca diametrul rotii e identic iar masina se comporta mult mult mai bine

consumul a revenit la "normal " , masina accelereaza mult mult mai bine iar la manevrabilitate o simt mult mai usoara sau ma rog cu o diferenta notabila intre cele 2 perechi de jante !

deci e clar .. ca trebuie sa caut jante mai usoare !

post-5830-1270459720_thumb.jpg

post-5830-1270459725_thumb.jpg

Modificat de Red
Link către comentariu

superba masina. Mereu mi-am dorit o limuzina, dar nu stiu cand se va intampla si la mine, minunea! sa o stapanesti sanatos si sper sa gasesti jantele de care ai nevoie! Parerea mea este sa mergi pe jante de S line! dpdv vizual!

Respekt

Link către comentariu

multumesc mult , sper si eu sa-ti indeplinesti visul !

referitor al jante probail ca o sa iau cele de RS dar sa gasesc ceva usoare . si poate o sa iau pe 18 , asta daca nu o sa mai fac naveta cu masina ,deocamdata am roti de 1000 de euro care stau in saci pe balcon .. :D

momentan ma gandesc sa schimb arcurile cu unele sport sa -i cobor un pic garda ...vedem

Link către comentariu
the_punkreas2003

Cand am trecut de la 15" la 17" am avut acceleratie mai buna pt ca nu pierdeam aderenta iar consumul a crescut cu 1%. Si jantele de 15 si cele de 17 sunt OEM. Ma mir ca la tine sare atat de mult consumul.

Link către comentariu

S-o stapanesti sanatos si sa ne arati si noua poze daca ii pui suspensie noua, si impresiile cu privire la ea :cool:

Link către comentariu
  • 1 month later...

Cam repede ai scos-o la vanzare, stiu ca erai cu gura pana la urechi cand ai cumparat-o, ce s-a intamplat? pe forum nu cred ca vei gasi cumparator avand in vedere ca o vinzi dupa 3 luni.

Link către comentariu

Buna! Scuze ca postezi aici,dar in anuntul de vanzari inca nu pot posta.In fine.....as vrea sa te intreb daca faci schimb cu un Vw Passat B6 din 2006.

Link către comentariu
Publicat (modificat)

@ vladys ai primit PM

legat de vazare .. pur si simplu se intampla ca am scos-o la vanzare din cauze financiare ( cel putin pe moment )

sunt si acum cu gura pana la urechi , zilnic facem impreuna 140-150 de km si e o placere sa calatorim impreuna !

hai noroc

Modificat de Red
Link către comentariu
  • 2 weeks later...
Publicat (modificat)

pana una alta masina are saptamana viitoare vineri programare la montat folie !

vreau sa pun 50% pe toate geamurile mai putin pe parbriz ! nu stiu ce sa fac .. sa o omologhez sau sa o las neomologata avand in vedere ca nu e prea inchisa !

sau e prea mult 50% sa o las neomologata ? eu imi doresc vizibilitate maxima dar sa reflecte razele solare, masina se incinge rau de la piele !

ce sa aleg solarzone sau lumar ? tipul de acolo mi-a facut o demonstratie cu un aparat si mi-a aratat ca solarzone reflecta mai bine razele solare

dar pe forumuri am citit si parca lumar e mai buna .. ( e si mai scumpa cu 20 de euro :vaidecapulmeu: )

as pune si mai deschisa de 50 daca ar reflecta soarele .. nu stiu exact masinile care vin din fabrica cu geamurile fumurii ce transaprenta au !

eu vreau sa pun folie pe masina strict pt reflexia solara !

Modificat de Red
Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!