Jump to content

Audi A6 2005 - sobolanul meu


Red

Postare recomandată

De ce nu ai facut constatare la politie ? Asta se intampla la de obicei la constatarea amiabila , incep sa faca nazuri , cauta tot felul de motive....Sper sa rezolvi cat mai repede cu ei

Link către comentariu

daca omul ala si-a recunoscut greseala, nu vrei sa ii faci necazuri gen amenda, permis retinut...

Link către comentariu

Din pacate in tara noastra nu merita sa ai mila de nimeni.... ca ajungi sa suferi tu... Esti vinovat... platesti si gata ca nici de tine nu are mila nimeni. Asta este... civilizatia si legile facute anapoda. In strainatate aveai masina sa te plimbi cu ea pana se repara a ta si pana acum cred ca era reparata. Tara lui Borat :coffee_lol:

Link către comentariu

Clar nu o sa dau nici un ban , daca as incerca sa mituiesc ar fi dovada suprema pt ei ca eu as fi devina si incerc sa musamalizez ,

nu le dau nimic , am avut martori .. un coleg de birou era cu mine in masina ,daca nu am raspuns favorabil o sa merg azi la Real sa vad de inregistrati video , desi l-am poftit

chiar aseara pe domnul expert sa mergem impreuna sa vedem de camere si sa vada si locul accidentului .. nu a vrut ...

s-au miscat asa de repede caci l-am dus eu din TM in AR sa vada masina, pe cheltuiala mea , l-am dus si inapoi , asta pt ei e un viciu de procedura .. tipu nu a facut nici un proces verbal nimic , in afara de poze .. care intr-un photoshop pot trasnforma Audi in Ferarri ..

Jur ca am fost cu omul in curtea politiei rutiere din TM , dar a zis omul , hai sa mergem la asigurare pe cale amiabila si atunci am zis .. ce mama supararii , doar are asigurare , are casco , era evident ca ascapat masina de sub control ( fiind cu mana in gips ) eu eram cu colegu in masina .. nu am ezitat mult si ne-am dus la asigurari ..

acolo a parut totul super ok ..pana dupa 2 zile ( dupa ce agentul constatator a desfacut deja masina si a pozat-o ) apare acest domn expert care ma suna sa ma invite cu masina in TM sa o vada ,culmea la blocul sau (da, la resedinta sa ,nici macar la un birou sau ceva ...) deh ne-am dus amandoi acolo punctuali .. nu a fost nici o problema ..

ca dupa ce vede masina mea in service in AR sa-mi spuna ca urmele de lovitura nu sunt oblice .. o sa fac si o schita a accidentului sa va da-ti cu parerea ..

am vorbit deja pt contra-expertiza , am vorbit deja cu un avocat , azi daca nu-si dau acceptul de plata ma duc peste ei cu avocatu dupa mine ...altceva nu am ce sa fac momentan ..

Link către comentariu

Eu zic sa-i spui expertului ca ai cd cu inregistrarea camerelor de la Real si ca nu o sa-l folosesti decat in instanta, impotriva lui, unde o sa-i imputi lui reparatia din cauza expertizei de 2 lei pe care a facut-o !

Link către comentariu

mda e o idee .. dar nu ma pot duce la BLUF..la fel si el poate spune ca o are .. :)

daca chiar o sa o am o sa spun treaba asta chesita e ca mi s-a explicat ca la real nu se prea supravegheaza decat intrarea ...

noi eram cam pe la mijlocul parcarii ..

Link către comentariu

ce te-am invatat eu si ce faci tu....nu faci decat sa iti ingreunezi singur situatia.

Link către comentariu

tocmai m-am intors din oras .. acum este clar ca asiguratorul cauta nod in papura sa nu palteasca ,

Expertul a fost de dimineata la cei de la omniasig sa le dea raspunsul si anume ca accidentul s-a intamplat cum am declarat si masuratorile se potrivesc DAR

directorul de daune i-a spus " mai du-te si la fata locului vezi ce mai gasesti " !!!!!!!!!!!

l-am luat pe om l-am dus a pozat locul etc , ne-am dus la directorul de la REAL sa intrebam de filarea video ... nu are voie sa ne-o dea decat daca venim cu hartie de al politie/judecator ( neoficial ne-a aratat ce s-a filmat dar camerele nu bat la jumatea parcarii, din pacate pt mine ) ..

l-am intreabt apoi de ce nu iau in cosiderare martorul aflat in masina mi-au spus " e o ancheta extrajudiciara si nu se iau in considerare martorii !" ?@?!!?@1?@1?2/1 wtf !?

acum expertul o da la inoarsa si imi spune ca e posibil ca asiguratorul sa vrea culpa comuna din cauza ca el a dat cu spatele virand spre dreapta ( eu cica trebuia sa-i acord prioritate )

i-am explicat ca eu eram pe drumul de acces in parcare si el era in parcarea propriu zisa , tasnind efectiv ( a scapat masina ,schimband vitezele cu mana stanga , dreapta era in gips ) a zis ca o sa mearga la politie sa vada ce zic ei ( acum se poate merge la politie , dar cand am zis eu ca vreau sa mergem la politie mi-au spus ca nu iau in considerare )

e cat se poate de clar ca nu vor sa ma despagubeasca , am zis ca astept pana maine cand primesc un raspuns oficial dupa care-i presez !

o sa ma duc cu un avocat peste ei sau nici nu stiu cum sa procedez

atasat aveti schema de la accident, punctele albastre sunt punctele de avarii la ambele masini

post-5830-1279020577_thumb.png

Modificat de Red
Link către comentariu

Nu vreau sa te supar, intrucat imi dau seama de amaraciunea ta. Dar - uitandu-ma la schema desenata - imi PARE a fi culpa comuna. De acord el nu s-a asigurat cand a bagat in marsarier, dar la tine se poate spune ca nu ai facut tot ceea ce era necesar pentru a evita accidentul (poate viteza prea mare).

Cel mai bine ar fi sa treci cat mai repede peste eveniment - fara alte planuri de inlocuiri piesele alea si alea - si sa te gandesti serios la un Casco. Desi si eu eram sceptic in privinta utilitatii Casco-ului, au fost cateva situatii cand m-a scos din rahat, inclusiv o data cand nu era vina mea. Dar pentru ca asigurarile celui care ma busise au inceput sa faca nazuri (cam ca aici), am facut reparatia pe Casco-ul meu, urmand ca asiguratorii sa se regleze intre ei, prin regres sau instanta. Oricum, nu mai era problema mea.

Modificat de mircea1380
Link către comentariu

mda zici tu ceva .. cred ca aia vor sa o scoata si cei de la asigurari .. cu culpa comuna .. dar eu nu am facut nimic sa-l evit caci nu semnaliza si plus de asta a tasnit ...

oricum nu o sa fiu de acord nici cu culpa comuna !

pai iti dai seama ca vreau sa-mi repar masina fara alte minuni ... o sa-i fac Casco .. numai sa o repar !

Modificat de Red
Link către comentariu

@mircea1380 ,era foarte probabil sa pateasca asta chiar si pe casco-ul lui. Probabil il verificau si acolo, pt ca este vorba de o valoare destul de mare de despagubire. Problema lui nu este acum cascoul, sau la cine sa il faca dupa accidentul asta, ci repararea masinii, ca sa aiba eventual la ce sa faca casco pe viitor.

Red, era de asteptat chestia cu martorii, un martor te poate ajuta doar in cazul unui proces, daca se va ajunge acolo. Din schema atasata, si mie mi se pare "ciudat" accidentul, nu e vina ta, insa circumstantele nu sunt din cele mai favorabile din pacate..poate parea usor culpa comuna, acum totul tine de asigurator, cat de intelegator va fi.

Link către comentariu

mai tarziu merg la cineva de la Rutiera sa vad ce imi spune legat de culpa comuna , maine ma duc sa vorbesc cu Directorul de daune de la omniasig tm,cel care a cerut expertiza !

sa ne rafuim un pic ! oricum omul a fost tare " acru "

Modificat de Red
Link către comentariu

am fost la politia rutiera .. am dreptate ,nici vorba de culpa comuna ..

eu trebuie sa acord prioritate celor care vin din dreapta pe drum , nu din alta parte

chiar si asa eu am fost lovit dupa ce am virat putin ,fiind apropae de axul drumului cu botul sa ma inscriu pe sensul meu de mers , ceea ce insemana ca cedasem deja trecerea , nu puteam sa mai cedez trecerea si celor care or sa vina ( din parcare ) ..

dimineata ma duc sa vorbesc cu D-l Omniasig.. sa vedem ce si cum !

am sa-l intreb in primul rand .. definitia intersectiei .. apoi mai discutam de culpa comuna :biggrin:

Modificat de Red
Link către comentariu

Greseala cea mai mare a fost ca nu te-ai dus la politie de prima data. Cand ai vazut ca ala are mana in ghips nu ti-ai dat seama ca astia sunt in stare sa zica ca nu despagubesc nimic pentru ca ala nu avea voie sa conduca. Posibil sa-ti spuna sa-l dai pe ala in judecata ca ei nu despagubesc persoane care conduc fara o mana. Ceva de genul alcoolului. Cred ca asta o sa fie urmatorul motiv cand o sa vada ca nu te pot duce cu zaharelul.

Bafta multa si asteptam sa ne zici ce ai mai facut.

Link către comentariu

mda asta a fost vina mea .. clar ..dar din spusele prietenului de la circulatie ,caci l-am intrebat daca era alta mancare de peste , tot aici ajungeam

caci cei de la politie daca nu erau victime ma trimiteau la asigurator pe considerentul ca au "mult " de lucru si nu se complica cu din astea

Am zis ca ma duc la asigurator caci nu e mare branza , e totul evident , omu' are asigurare eu am, el si-a recunoscut vina , martori aveam .. etc

abia dupa ce am fost si am declarat au fost oameni care mi-au spus .. o sa vezi ca o sa ai probleme ... nu credeam si uite ca sunt aici !

ar fi culmea acum sa-mi spuna treaba cu gipsul ...cred ca o sa-mi ies din minti daca-mi zice o chestie de genu ..

oricum initial acum dimineata vreau sa vorbesc frumos si diplomat cu el ( directoru ) caci inca nu am nici un raspuns oficial ..

Modificat de Red
Link către comentariu

numai ce am ajuns la birou de la discutia cu Omni asig , a fost o discutie calma dar cu tot felul de dedesupturi si subintelesuri

"domnul " director mi-a spus ca e acoperit legal 10 zile pentru inceperea solutionari cazului , apoi a inceput sa-mi spuna ca e normal sa faca ancheta la daune asa de mari survenite inparcare , am spus ca nu e nici o problema doar ca preferam sa ma anunte cineva oficial !

a inceput sa-mi spuna ca e Recesiune ca daunele fiind foarte mari vor sa verifice bine .. etc , apoi l-a chemat pe un tip care cica se ocupa de dosar .. ala a dat-o din start cu culpa comuna , i-am explicat ca eu m-am asigurat din dreapta mai departe ce puteam sa fac ? a iesit din birou cu capu in pamant ..

directorul mi-a spus ca asteapta concluziile anchetatorului si azi imi dau un raspuns ..

sunt ferm comvins ca or sa ma sune sa-mi bage pe gat culpa comuna .. clar nu o sa accept !

mai tarziu ma duc sa ma intalnesc cu anchetatorul care a spus ca vrea sa mearga la rutiera sa se consulte cu ei , i-am spus ca vreau sa fiu de fata , mai ales ca aseara am fost si eu la cineva avizat si am intrebat de situatia data ..

sper ca deseara sa am un raspuns favorabil si sa incep reparatiile !

Link către comentariu
mai tarziu ma duc sa ma intalnesc cu anchetatorul care a spus ca vrea sa mearga la rutiera sa se consulte cu ei , i-am spus ca vreau sa fiu de fata , mai ales ca aseara am fost si eu la cineva avizat si am intrebat de situatia data ..

hirtii scrise, nu vorbe...cel putin din partea lor

Link către comentariu

imi pare foarte rau de cele intamplate, sper sa fie bine si sa treci peste asta,nu doresc la nimeni sa faca vre-un accident in tara asta de rahat, chiar daca esti nevinovat,astepti mult si bine pentru dreptul tau de ati repara masina, sau mai grav cum e situatia ta, sa refuze sa ti-o repare,sa-ti bage pe gat tot felul de chesti sa nu-ti plateasca ba ca distanta nu corespunde , ba ca tu aveai viteza, aberatii tipic romanesti !

Si chiar daca accepta reperatia, ti-o fac in batjocura sa scape de tine, dar RCA-ul si Casco cresc in fiecare an ! Nesimtiti ordinari

Dupa ce o repari,sa te opresti direct la casco,e pacat ca o asa masina sa nu aibe casco,banuiesc ca te-ai lecuit,daca aveai casco toate prostiile astea ce ti le improsca ei in fata nu mai existau sau cel putin nu te mai priveau, isi bateau ei capul (cei de la casco) cu toate astea.

Succes iti doresc si sa o duci la un mecanic bun sa iasa ca noua ! Ceao

Link către comentariu

INCREDIBIL !!!!

ma suna anchetatorul sa-mi spuna ca acum vrea nu stiu ce mare sef de la antifrauda din bucuresti sa vina la REAL sagului sa caute cioburile care au ramas de la accident ..

nu-s normali la cap ..dupa 6 zile .. cauta cioburi .. incredibil ..

Link către comentariu

:icon_thumright: preventiv as contacta protectia consumatorului si un avocat... asa am o presimtire ca o sa zica ca defapt nici nu a fost vreun accident (ca nu au gasit cioburi) si tu te-ai dat cu masina de bordura....

Tara lui Borat..... zi-le ca le duci presa pe cap ca si asa presa e fomista dupa stiri d'astea, zi-le ca le duci Realitatea ca aia fac analize la analize la analize si tin subiectul mult si bine in discutie.Nu pot sa cred ca se intampla asa ceva... si mai platim RCA de ne sar capacele ca sa nu fim despagubiti.... :sly:

Link către comentariu

Mda .. am vb deja cu un avocat , am pregatit strategia de atac ( daca o sa fie nevoie ) eu sper sa nu ..

deja sunt absurzi .. ei cer expertiza tehnica ,iese ok dar de aia tot nu cred .. cauta nod in papura .. acum si asta cu cioburile in parcare la real . e absurd , nu inteleg dece mai trebuie sa se convinga pe baza cioburilor ca acolo a fost accidentul atata timp cat eu am martori si expertiza s-a dovedit a fi corecta si reala !

e stupid ca ceri cioburi de plastic dintr-o parcare care se curata zilnic ,doar sa ce ? sa poata spune ca nu acolo a fost accidentul .. sunt niste nesimtiti !a

i-as sfasia daca as putea ...

Link către comentariu

imi pare rau pentru ce ai patit. trebuie sa ai niste nervi de otel , si multa rabdare.

acum 2 saptamani am patit si eu un accident din vina altuia, a intrat in mine ,eu intrand in altul si ma bucur ca s-a rezolvat fara dificultati.

iti urez multa bafta in continuare si sa fii calm ca totul o sa fie bine!

Link către comentariu
:beer: preventiv as contacta protectia consumatorului si un avocat...

Mai potrivit decat protectia consumatorului ar fi CSA - datele de contact aici.

In schimbul de mailuri avut acum cateva luni cu cei de la Omniasig pe o problema similara, i-am bagat in cc si pe cei de la CSA. Un nene mi-a scris ulterior cu un raport de urmarire a cazului, care s-a si rezolvat in final.

Iti recomand si aceasta cale.

Bafta !

Link către comentariu

Imposibil sa nu avem un coleg cu ceva legaturi prin media. radio, presa, TV oatever.

Poate se indura si preia si cazul asta...

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!