Jump to content

Cum testez pompa vacuum T3 1.6D?


hummerro
 Share

Postare recomandată

SALUTARI!

Caut sa cumpar o pompa de vacuum pentru un T3, 1.6D.

Actuala pompa....este...carne de shaorma de multa vreme si merg fara ajutorul ei in franare.

Din cate retin, anul trecut in vara am incercat sa trag pe conducta aer.

Nu prea am sesizat pierderi.

poate niste sfaturi ar fi mai bune inainte de a cumpara o pompa...si inca ceva...

cum pot verifica fara un aparat care sa masoare depresiunea(vacuumetru), daca pompa isi face treaba?creeaza vacuum?

multumesc anticipat!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Eu am patit o chestie interesanta cu pompa de vacuum la camper: de cand am adus-o din germania trebuia sa apas foarte tare pe pedala ca sa franeze si dupa ce am eliminat posibilitatea existentei unor fisuri pe traseul de vacuum de la pompa si sa am pierderi am ajuns la concluzia ca era pompa "problema" si dupa ce am vorbir cu ceva mecanici cu experienta in domeniu, care m-au sfatuit toti sa o schimb, m-am apucat intr-o zi sa demontez pompa sa vad daca chiar nu se poate repara...

Zis si facut, am desfacut-o (2 suruburi pe cheie de 10 si unul pe 9) si stupoare, paletii de la "compresor" care culiseaza intr-un cilindru excentric erau blocati pe caneluri de la ulei...; am spalat paletii cu benzina si interiorul pompei, am montat totul inapoi si pompa e functionala din nou!

Cea mai buna solutie referitoare la masurarea depresiunii e un aparat, restul metodelor nu sunt sigure...

Modificat de liviu_petrasc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la T4 merge reparata?cand plec dimineata am franele excelente,dupa parca numai fata se infraneaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da merge, in principiu sunt indentice; la tine problema nu tine de pompa de vacuum ci de pompa de frana. Inauntru in ea ai 2 pistonase (dublu circuit: fata si spate) si cel responsabil de puntea spate este uzat... stiu ca am patit-o si pe asta la RAR cand am facut omologare pentru 8+1 locuri la T4 :)

Pompa de frana nu merge reparata (proprie experienta) si cea mai ok solutie e inlocuirea, asta in cazul in care nu gasesti ceva la un pret decent pe la dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar de ce numai dimineata pt 10-15 min functioneaza?poate ca se incalzeste cine stie.o sa caut si pompa acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca asta se datoreaza frigului cand materialele din pompa si inclusiv pompa se contract si creste eficienta circuitului de pe spate...

Modificat de liviu_petrasc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!