Jump to content

Video fara interfata multimedia


sorin_ss
 Share

Postare recomandată

iar pentru cine intereseaza am gasit pe http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=2601216&page=1 modalitati de a monta un dispozitiv multimedia direct printr-o mufa mfd2 fara interfata, cum sa faci navi sa mearga pe video si in timpul mersului si cum sa adaptezi 2 intrari audio si video separate pe aceeasi navigatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut, am si eu o intrebare, si poate ajuta si alti posesori de MFD2.

vreau sa conectez o camera video de marsarier la navigatia originala a masinii, respectvi o MFD 2. am gasit o mufa din aceea cu 18 pini, care la celalalt capat are intrare RCA (mentionez ca si camera video are iesire cablu RCA). as vrea sa folosesc aceasta interfata, tinand cont ca e foarte ieftina in jur de 30 de ron, fata de acea interfata DIETZ (ma rog, are si reglare contrast, culoare, etc, - dar costa foarte mult)

am atasat o poza cum arata aceasta interfata.

astept propuneri, pareri, mai ales ca as vrea sa incerc si eu aceasta metoda.

post-48113-1266844502_thumb.jpg

post-48113-1266844502_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta pare a fi de sunet decat. Ar tb sa fie si cea mufa galbena ca sa aibe si video.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca putem lega DVD player-u direct la MFD ? Fara a mai avea nevoie de Interfata Dietz ? :icon_thumright:

Modificat de rio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

eu am un mfd2 si un dvd valor. totul a mers ok pana am dat un "reset to factory settings" si de atunci imi fileaza imaginea cum fila la televizoarele alea vechi pe lampi. sunetul e ok dat nu pot sa schimb nimic in meniul dvd-ului.

a mai intalnit cineva asa ceva?"

mersi

Modificat de forceturbo
Respecta regulamentul forumului si regulile limbii romane.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

salut

cam acceasi problema am si eu la MFD2 am montat interfata multimedia si un dvd-player, m-i se aude, dar se vede alb negru si se misca imaginea in dungi, poare sa imi spuna cineva de la ce sa fie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca fenomenul ti-a aparut de la "reset to factory settings" este logic sa poti remedia situatia umblind la setari si schimbind din ele. Eu zic sa le iei pe rind si sa vezi fiecare ce efect are... si pina la urma cred ca o sa ii dai de capat .

La navigatia mea, alta decit a ta , eu am patit un fenomen invers, am dat eu peste cap aparatul cu o setare si dupa ce l-am adus la setarile din fabrica si-a revenit si de atunci ma feresc de modificarea cu care l-am dat peste cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu reusesc sa ii dau de cap, tot alb negru se vede si face si dungi nu stiu de la ce sa fie, de la interfata sau navigatie, ca de la DVD-player nu este ca am incercat cu altul si tot asa face :scratch: HELP!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am atasat cateva poze.

si inca ceva este posibil sa fie de la fire

post-85368-0-23840800-1299562617_thumb.j

post-85368-0-65061100-1299562639_thumb.j

post-85368-0-02826000-1299562658_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare,

Stiu ca este un topic vechi, dar sunt sigur ca nu sunt singurul interesat. A reusit cineva sa dea semnal video fara interfata multimedia, dar prin composite (rca-ul galben). Eu ma tot chinui si rareori primesc un semnal foarte slab, alb negru si cu imaginea miscandu-se destul de repede dintr-o parte in alta a display-ului. Nu ma intereseaza foarte mult video in motion (desi din cate am vazut este doar un condensator banal la un 12V). Eu incerc sa scot dintrun iPhone 4 (480i), atat pe PAL cat si pe NTSC (dar probabil unitatea este PAL).

Multumesc.

Modificat de MMA Mihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
popovici_catalin2010

Salut,cine ma poate ajuta si pe mine?

Am achizitionat o interfata multimedia si pe langa mufa care intra in interfata mai are 4 fire:

1.firul maro -impamantarea

2.firul rosu+12V-masa

pana aici am inteles dar acum nu inteleg ce fac cu celelealte doua si anume:

3.firul galben +12 V IGN

4.firul albastru +12 V IGN-over a switch to look while driving

Nu inteleg cum trebuie legate aceste ultime 2 fire si nici ce inseamna IGN,vreau sa ma apuc maine sa montez interfata si nu stiu ce trebuie sa fac.Nu are nici o carte tehnica,nimic.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IGN = Ignition = +12V dupa punerea contactului

Presupunand ca toata operatiunea se face pe un passat b6, iti recomand sa mergi la un electrician auto sa-ti monteze interfata. Dupa intrebare, nu cred ca ai mai lucrat pe la instalatia electrica si masurand la nimereala pentru identificarea tensiunii de contact la masinile cu central electric nu vei avea succese deosebite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!