Jump to content

Insonorizarea "babelor"


Cypor
 Share

Postare recomandată

Eu am obtinut rezultate bune si termic si fonic cu polietilena expandata , lipita cu antifon sau prenadez. Usoara, nu se distruge de la combustibili si este impermeabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cypor

    11

  • catalinrx25

    5

  • Tonyus

    4

  • AB05ZYC

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

da oare polietilena asta expandata, nu se imbiba cu apa?...daca sa spunem o montam pe fetele interioare ale usilor? chiar lipita cu prenadez...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polietilena fiind un material plastic, nu are cum sa se imbibe cu apa. Eventual se prelinge apa pe acest material, dar de imbibat nu se pune problema. Ma gandesc doar ca fiind un material plastic, sa nu fie problema de a pastra umiditatea si de a face condens care sa fie problematic pentru caroserie sau pe ce element va fi aplicat...nu?

Modificat de andreiand1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am lipit pe fete de usi la vechea dacie iar la microbuz in afara de usile din fata am lipit toate lateralele si plafonul. Este impermeabil si un bun izolator termic, fonic, antivibratii si antishoc. Pe www.palziv.com in sectiunea auto puteti observa in ce locuri si de ce se foloseste in constructia de masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut. Foarte bun tutorialul si nota 10 pentru munca depusa! Ma preocupa si pe mine de ceva vreme sa fac in special la usi operatiunea de insonorizare din 2 motive: reducere zgomote si evitarea inghetului. Eu tin masina afara si dimineata imi gasesc ingheata usa...in sensul ca la deschidere din telecomanda inchiderea centralizata nu poate actiona tija aceea lunga de deblocare a usii. Banuiesc ca peste noapte in interiorul usilor se face condens care ingheata acele tije de la usa. Intrebarea mea e: daca pun fonomin pe fetele de usi si aluband pe tabla usilor din interiorul portierei nu se mai formeaza condensul ala in usi? ori dupa ceva vreme fonominul o sa fie plin de apa..?! Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate masini mi-au trecut prin atelier , insonorizare in primul rand pentru a reduce zgomotul de rulaj am facut in felul urmator:

 

--panouri exterioare de usi un strat de STP  aluminiu, panoul intermediar, cel ce se afla intre tapiserie si panoul exterior un strat STP aluminiu iar dupa caz pe interiorul tapiseriei de usa ori STP ori vopsea cauciucata( cea folosita pentru podea exterioara)

 

--podeaua precum si oalele de amortizoare la fel, un strat de STP aluminiu

 

 

plafonul , parerea mea nu are rost ca sa il faci---decat in cazul in care masina participa la concursuri CAR-AUDIO

 

daca se doreste o mai mare rigidizare a suprafetei insonorizate, in zonele unde lucreaza difuzorul se dubleaza materialul insonorizant cu inca un strat

 

la sfarsit dupa ce se aplica toate foliile de insopnorizant , preferabil a se folosi si un feon cu caldura pentru a face priza mai bine materialul bituminos, se mai aplica si vopseaua cauciucata

 

 

 

 

masinile care au suferit schimbari majore in bine in ceea ce priveste separarea sunetului exterior de cel interior si invers , imbunatatirea calitatilor sistemului audio, diferentele de transfer a caldurii, au fost pana acum urmatoarele:

 

 

golf 5, 6, 7

passat b6, b7 

skoda 2

seat ibiza

seat leon

 

 

 

plasticele acestor masini sunt foarte firave, vibreaza enervant de mult

 

 

majoritatea clientilor mei in prima faza doreau un upgrade la sistemul audio, dar dupainsonorizare nu s-a mai pus problema de upgrade, s-a castigat calitate doar prin insonorizare


recomand STP si nu dynamat pentru ca este mai ieftin, si face acelasi lucru, vopsea cauciucata si nu pasta de insonorizat a marilor producatori tot din acelasi motiv al pretului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Producatorii auto folosesc o folie fonoabsorbanta , ceva ca arata ca si cartonul asfaltat. Este autoadeziva si nu costa foarte mult. Fonominul este produs din deseuri textile si probabil ca dupa ceva timp petrecut in mediu umed se imbiba cu apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut tuturor, reinviu acest topic cu o intrebare si o rugaminte ptr ceva sfaturi: Cel mai ieftin posibil, cu ce pot inlocui pasla de la capota motor ??? Adica, am gasit ceva pasle insonorizante pe Olx dar nu stiu cat sunt de bune ptr a nu lua foc de la caldura degajata de motor....... stiu ca e topic dedicat Mk1-2 dar nu am gasit topic dedicat Mk5.... este vorba de masina din semnatura, sfaturi ?? idei ?? Multumesc anticipat !!! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

una noua de la reprezentanta sau una buna de la dezmembrari :) la voi e destul de simplu cu piesele, la noi e mai greu ca nu prea se mai gasesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sita: Ai dreptate in privinta pieselor, sunt din ce in ce mai rare...........am intrebat despre acea captuseala ptr ca nu merita sa dai 300-400 lei pe o pasla O.M. cand se poate fabrica cu maxim 50 lei, iar la dezmembrari gasesc numai "junghiuri" de captuseli si cam de la 100 lei in sus..........ma rog, vad eu ce hotarare iau, am crezut ca si-a fabricat vreun coleg de forum sau are vreo idee despre confectionarea ei.........Bft all !!! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de luat in considerare si aluband de la den braven. este banda bituminoasa cu folie de aluminiu autoadeziva. se vinde la role de latimi diferite: 50mm, 100mm, 200mm ai lungime de 10 m. se gaseste la magazinele de bricolaj. rezultatele sunt foarte ok.

post-6468-0-65935300-1434967759_thumb.jp

Modificat de sergiup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!