Jump to content

Insonorizarea "babelor"


Cypor
 Share

Postare recomandată

Deschid acest topic in speranta ca ma "lumineaza" si pe mine cineva care este solutia optima pentru a isonoriza corect masinile noastre. Cu scuzele de rigoare am cautat pe forum, dar nu am gasit nimic concret si sper sa dezvoltam aici subiectul.

Intrucat vreau sa scap de vuietul de esapament si si alte suieraturi, caut metode de a isonoriza podurile pedaliere/usi. Intrebarea e care e metoda corecta....si mai putin daunatoare dpvd tehnic?

Am gasit pasla obisnuita denumita si "fonomin" care e laudata pe alte forumuri ca izoleaza foarte bine fonic, dar mi-e tare frica de respectivul material din cauza condensului, sau a apei care se poate imbiba (cum aduci cu incaltamintele, etc). Cand am restaurat golful multe din suprafetele pe care se afla asa ceva+folie bitum (isonorizarea de fabrica) erau ruginite si materialul era umed. E indicat asa ceva evident peste un strat de vopsea cauciucata? Mi-e sa nu imi tina condens in masina.

post-17896-1264793606_thumb.jpg

Asta e varianta ieftina care te duce maxim pana in 150 RON inclusiv prtbagaj.

Mai este variata scumpa cu produse Dynamat, STP (sau altele) care duce undeva pe la 600 ron si nu e neaparat pentru tot ce ai nevoie.

Exemplu

Personal vreau sa scap doar de zgomotele de ambianta si cele exterioare, nu caut fidelitate muzicala, si din cauza asta as evita produsele scumpe.

Astept idei,raspunsuri si completari.

PS: topicul poate continua cu orice intrebari legate de isonorizare/antifonare...etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cypor

    11

  • catalinrx25

    5

  • Tonyus

    4

  • AB05ZYC

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

insonorizant dynamat am vazut ca folosesc oamenii pentru masini dar nu neaparat pentru sunet... din cate tin minte intr-o emisiune de-a lui boyd codington( Dumnezeu sa-l ierte) unde au pus pe toata podeaua masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi asa ceva foloseste si Foose la overhaulin' , dar costurile is imense daca faci si usi si portbagaj, firewall. De exeplu Dynamat doar pentru portbagaj e 300 de ron...l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cypor exact cum ai spus tu,pasla umeda , am gasit si eu cand am desfacut golful de cativa ani !!!

eu dupa ce sa refacut tablaria sa dat pe interior cu "lovitura de ciocan"si apoi pe podul pedalier am gasit ceva "saculete" cu ceva in genul "nisipului' care se asezau pe toata suprafata podului pedalier si apoi peste ele am pus (de la alte masini din dezmembrari )acel material care pe o parte are pasla si pe cealalta are ceva bituminos parca si abia apoi peste astea este pusa mocheta !!!!

cand am montat scaunele a fost un pic nasol ca e intrat destul de greu pe sine din cauza paslei !!!!

nu stiu cat de mult ajuta la insonorizare poate mai mult la izolatie ,dar pe ext pe sub masina toata burta facuta cu terason !!

as vrea sa fac ceva si cu usile ,dar acolo ma gandesc ca e mai delicat ca acolo exte riscul de a intra apa si pasla nu prea are rost ,parca am vaz pe undeva pe aici ca zicea cineva de placi bituminoase!! :icon_thumright:

asta ar fi o solutie mai de" casa"!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

am si io niste ideei la capitolu asta....sper sa nu radeti...

http://www.parchetultau.ro/?page=shop/flyp...2503cd5c1797b4d

http://www.parchetultau.ro/?page=shop/flyp...2503cd5c1797b4d

http://www.parchetultau.ro/?page=shop/flyp...2503cd5c1797b4d

cred ca s-ar putea face isonorizare si la nivelul usilor , a portbagajului sau al podului pedalier cu materialele aste si cu niste adezivi corespunzatori

va salut

ar fi varianta "mai de casa"

Modificat de BH-76-BOB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, numai cu astea practic faci teste, nu stii ce proprietati de isonorizare au si daca nu iti place ce a iesit trebuie sa dai jos tot. (nu e banu pe cat e munca inutila, daca nu e bun evident)

PS: folia aia de aluminiu arata interesant, pacat ca nu scrie ce are pe dedesupt, ca vad ca are si ceva material.

Modificat de Cypor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stiti ca si buretele ala de parchet tot pentru izolare fonica se foloseste. Pe parchetu' ce mi l-am pus eu in camera asa scria :rolleyes: (ce palide is smiley-urile astea noi, de la frig cre'ca)

Chestia aia cu aluminiu ii ca si izoliru ce se foloseste la camping numa mai subtire. Si eu am in plan sa folosesc dinala cand ma apuc de interior.

Modificat de BULLDOG_razvan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu cred ca cu ultima varianta prezentata de tine faci treaba la usi si capota cu rezultat foarte bun....poate va vine vreo idee in urma lucrari facute de acest fun Dacia.

Modificat de AB05ZYC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa vedem care incearca primul si cu ce rezultate!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus eu asa ceva de 5 mm in portbagaj si portiere .. pt portiere e acceptabil insa pt portbagaj nu e bun pt ca se rupe foarte usor nz0v7.jpg .

in poza era pusa de proba sa vad daca se simte diferenta .... am in portbagaj chei cutii etc.. si in mers ma termina psihic zgomotul :)) pot sa spun ca efect are , insa nu extraordinar ..

Modificat de yda_v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa vedem care incearca primul si cu ce rezultate!!!!

Din ce zice baiatul cu tutorialul la Logan, e f multumit de efecte...din punctul meu de vedere cred ca exista o diferenta chiar sesizabila atat la zgomotul la rulare cat si la zgomotul usilor la inchidere...eu as pune si pe capota motor in acele locasuri de la dublura capotei, iar daca exista capitonaj la capota e si mai bine ca nu se vede nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde e cu rosu poti folosii acelasi material dar ceva mai gros lipit cu prenandez sau banda dublu-adeziva, iar in acea dublura marcata cu galben poti baga spuma poliuretanica. Unde ai pus tu acea izolatie nu are nici o valoare si nici nu o sa tina ca de la bagaje cade jos repede, trebuia sa o pui chiar pe tabla sub mocheta din portbagaj, si pe contra-aripi, tot asa lipit cu banda dublu-adeziva.

post-43967-1264800538_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca ar avea vre-un rost sa izolez acolo ... sint hotarat sa gasesc un material izolant bun pt portbagaj pentru ca nu se mai poate .. la volan muzica nu ma pasioneaza asa ca aud toate zgomotele

Modificat de yda_v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca ar avea vre-un rost sa izolez acolo ... sint hotarat sa gasesc un material izolant bun pt portbagaj pentru ca nu se mai poate .. la volan muzica nu ma pasioneaza asa ca aud toate zgomotele

Daca izolezi capota portbagajului si dai tot jos din portbagaj ce tine de mocheta pana la tabla si aplici peste tot acel material izolator pe tabla si montezi la loc mochetele, parerea mea e ca o sa se simta diferenta...faci cum crezi.

Cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si banda aia izoleaza si fonic? Sau doar termic? Nu de alta, dar ar fi cea mai buna solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fonic, in special. Termic doar datorita stratului de Al. Unde e suprafata de tabla mai predispusa sa vibreze (nu are nervuri, de ex. fata de usa) asigura o rigidizare superioara si/sau o amortizare a vibratiei.

Am citit pe un forum (nu mai stiu care) cum, ca cineva a folosit asemenea banda pe interior, adica podea, portbagaj, interiorul usilor, pavilion, etc. si a obtinut o imbunatatire de aproximativ 50% privind insonorizarea.

Personal nu am incercat dar presupun ca are ceva efect din moment ce producatorii auto folosesc asemenea "petice" pe interiorul fetelor de usi, podea, pavilion, etc.

Singurul inconvenient al bandei respective (pe langa faptul ca nu e gratis :icon_cheesygrin: ) este un miros specific de bitum destul de persistent, in special pe frigul asta.

Modificat de Tonyus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Termic doar datorita stratului de Al.

:icon_thumleft: tu vorbesti serios? aluminiu izolator termic??? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P tu vorbesti serios? aluminiu izolator termic??? :screwy:

:blah_: o fi. e un aluminiu mai special, imbracat in haine de iarna :blah:

daca incearca careva sa insonorizeze cu banda de aia sa ne zica ce efecte are. eu as incerca intai pe usi ca nu e asa mult de munca :D

Modificat de razzvanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

noh eu stiam ca aluminiul e bun conductor, si nu izolator.

greseala mea :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai gasit ceva informatii: http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=2077&st=0

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=10329

E mult de citit si trebuie sa fii inscris sa vezi pozele, dar merita.

Aluminiul e bun conductor termic dar in anumite conditii asigura izolatie impotriva transferului de caldura radianta si cea prin convectie.

Modificat de Tonyus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!