Jump to content

Vopsire sau inlocuire


Zengy
 Share

Postare recomandată

Ciudat raspunsul lor, atata timp cat eu am vazut in ETKA asa ceva. Alteacupra are cd-player normal la Altea, cu grila originala. Vorbeste cu el si sigur te va ajuta. Uite aici o poza luata din alt topic, facut de el, adica de aici: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=32832&hl=

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa lungi cautari pe internet si cateva raspunsuri de la unele reprezentante, am ajuns la o concluzie, nu exista rama adaptoare 1din pentru seat leon fabricata de Seat - posibil pentru altea sau toledo sa existe - am cautat pe forumuri din UK, toti au ales aceasi solutie, adica o rama din asta produsa de connects2, se pare ca sunt cam singurii care fac asa ceva sau ma rog atat de multe, oricum s-ar putea sa am vesti bune pentru ca cei de la connects2 au o rama pentru leon an de fabricatie dupa 2008 care cred ca o sa ma satisfaca, arata chiar bine, pare un argintiu briliant exact ca al meu, uite linlk: http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?Vie...em=270432508969

cea comandata de mine - pentru ca a fost singura gasita la noi in tara - a fost una pentru leon fabricat dupa 2005 care e un antracit, e un gri mai intunecat si lipsit de culoare parca, adica e un gri sters asa, nu e ca rama din link-ul de mai sus, care apropo nu am gasito decat prin UK, sunt doar vreo 2, 3 magazine care au cumparato, unul dintre ele a puso in vanzare si pe e-bay, de unde de fapt am si comandato, ajunge saptamana viitoare, cred ca voi fii mult mai multumit de aceasta rama decat de cea veche care am vopsito numai din cauza ca era foarte naspa culoarea si finisajul...

Modificat de Zengy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zengy, cand ai incercat sa dai comanda le-ai dat codurile care ti le-am dat eu? E foarte foarte ciudat, am verificat din nou, ar trebui sa existe rama aia in culoarea consolei tale centrale.

Oricum, e bine ca ai gasit si ca peste putin timp o sa ai totul complet.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa sti ca nu le-am dat codurile, decat seria sasiului, insa ei stiau bine ce vreau le-am trimis si poza, au verificat in sistem si au zis ca nu exista o astfel de rama, cred ca numai pentru altea era acea rama, o sa trimit si codurile alea sa vedem ce raspuns imi dau!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este si pt. Leon 1P, iti mai arat odata 2 poze ca sa vezi ca exista, prima pt. Altea/Toledo 5P si a doua pt. Leon 1P:

post-5905-1265362042_thumb.jpgpost-5905-1265362117_thumb.jpg

Rama pt. Leon e putin tesita in partea de jos fata de cea de Altea/Toledo, aici e diferenta intre ele iar sertarasul se potriveste atat la Leon cat si la Altea/Toledo. Pe noi ne intereseaza doar culoarea ta, tu avand Leon 1P model 2010!

Mai poti prinde rama in clame de metal si atunci nu mai ai nevoie de sertar dar va trebui sa umpli locul ramas cu altceva asa cum am facut eu, am renuntat la sertar si mi-am pus un suport dublu de pahare, cod: 6X0 857 558 A 01C de pe VW Lupo/Seat Arosa. A mai fost nevoie de putin munca ca sa se potriveasca calumea pt. ca are un alt sistem de prindere fata de sertarul original Seat, oricum, doar nu am 2 maini stangi. :icon_cool:

post-5905-1265362966_thumb.jpg

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de tot, o sa analizez serios toate variantele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu voi mai avea nevoie de sertaras, am descoperit KTX-550iD - sertaras special de la Aloine 1 DIN pentru ipod, foarte bine arata - produs care l-am si comandat, mi se pare genial si se va integra perfect, o noua veste este ca nu am pastrat pioneer-ul, nu m-am acomodat cu el, nu m-am impacat cu modul in care se opereaza cu acest aparat, si l-am returnat, am achizitionat un alpine cda-117ri pe care l-am si instalat, sunt extraordinar de multumit de aeasta unitate, sunetul este impecabil...astept pe saptamana viitoare sa vina noua rama sa vad daca e ok culoarea si finisajul, altfel comand doar rama originala 2DIN de la seat si astept tot saptaman viitoare atat sertarul KTX-550iD de la Alpine cat si adaptorul pentru comenzile de pe volan.

Modificat de Zengy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara sertarul original va trebui obligatoriu rama prinsa de bord cu 9 clame de metal, cod nr. 3B0 867 190, ca in poza de mai jos. Iti recomand ca atunci cand vei monta rama sa pui clamele pe bord iar apoi sa impingi/fixezi rama pe bord, intra mai usor asa.

post-5905-1265482941_thumb.jpgpost-5905-1265483175_thumb.jpg Iar acesta este sertarul Alpine comandat de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi, eu am deja o rama provizorie prinsa, nu a fost nevoie de cleme, a trebuit sa le dau jos toate pentru ca piciorusele erau prea groase, dar s-a prins foarte foarte bine, daca cumva voi avea nevoie la noua rama - in cazul in care ma multumeste si nu voi mai comanda cea originala 2DIN - atunci au asemenea cleme la service unde o voi monta...sincer pe mine ma ingrijoreaza un pic cat de fix va sta acest sertaras de la alpine, am vazut ca au un sistem de prindere foarte inteligent unitatea este imbracata in acea rama care are niste cleme elastice care preseaza foarte bine cand introduci unitatea, player-ul a intrat un pic mai greu dar si cand a facut clic, e stanca, nu mai misca, daca s-ar fixa si acest sertaras la fel ar fi minunat...ma gandesc doar ca pe partea superioara nu se va lipi efectiv de player din cauza acelor rame negre dreptunghiulare care obliga dispozitivele sa se distanteze, insa e doar o banuiala a mea, sa speram ca se va incadra la fel de bine...

Modificat de Zengy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sunt necajit, mi-a venit rama comandata din UK, cea care in poza arata izbitor de aproape de culoare bordului meu si a mai fost si 20 de lire plus inca 10 transportul, este identica cu cea care am cumparato din Romania si vopsito in negru, vreau sa le-o trimit inapoi pentru ca aceasta minciuna, nu credeam sincer sa se intample asa ceva, deci va trebui sa comand rama adaptoare 2DIN!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact rama adaptoare pt leon din poza postata de colegul alteacupra o am eu.e identica la culoare cu bordul(a fost,ca am vopsit bordul in negru)

deci exista

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact rama adaptoare pt leon din poza postata de colegul alteacupra o am eu.e identica la culoare cu bordul(a fost,ca am vopsit bordul in negru)

deci exista

Gata, prin amabilitatea lui alteacupra care mi-a facut rost de cod, astept sa-mi transmita pretul inainte de a face comanda, piesa au gasito in sistem! Sper doar sa se imbine bine player-ul cu sertarasul de la alpine :icon_thumright: in aceasta rama!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mi-am comandat rama, mi-a venit, insa e exact aceasi rama care o aveam din standard pe modelul facelift, deci nu e in format 2DIN cu toate ca le-am dat codul, au verificat si mi-au spus ca in sistem le arata rama 2DIN insa azi cand a venit rama am avut surpriza, codul este 100% corect, am verificat pe spatele ramei si nu e nicio confuzie, e exact acelasi cod, nu au sistemul actualizat se pare sau e o eroare in etka, deci tot nu am reusit sa am in posesie acea rama :icon_thumright:

Asa arata dupa ce am instalat si sertarasul:

image0040o.th.jpg

Modificat de Zengy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!