Jump to content

Ulei pentru motoare TSI


poe
 Share

Postare recomandată

Mda, ma duc la service pentru un banal schimb de ulei si apoi remediez eu.... 😒 Mersi de raspuns...

Modificat de SwatKat
corectat un cuvant :)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai ca nu ai ce sa remediezi, nivelul e cum ar trebui sa fie - la maxim .. si oricum nu e ca si cum daca pui putin peste max, iti bubuie motorul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adrian001: e putin peste, ok,am inteles asta. Dar ideea e ca e o operatiune banala si ma gandesc ca uleiul se pune cu grija pe ultima "suta de metri", tocmai ca sa nu depasesti. Torni putin, mai verifici, mai torni putin. Nu mult dintr-o data cand e aproape de maxim. Da, probabil inseamna 5 min mai mult ca timp.... 

Ce sa zic, si lichidul de frana a fost pus pana la buza gatului vasului. Deci cam 1 cm peste nivelul de maxim. Tot asa probabil, pus "ca sa aiba de unde se consuma" :) 

Multumesc de raspunsuri, la ulei las asa, am inteles ca nu e mult peste si deci nu e grav. 😇🙏

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am inteles daca ceri sfaturi sau doar expui of-uri 😀

La service ai cerut explicatii ? Nu stiu de ce nu putem iesi din bula asta, in fata nu zicem nimic ci doar dupa ce intram in curtea noastra incepem sa comentam.

Modificat de akon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BeciAcustic

Daca nu ti-a aparut averizare in infotainment ca ai prea mult ulei e ok. Eu am patit la Avia dupa schimb de ulei sa imi apara averizare in maxim 10km. M-am dus inapoi la ei, au mai scos 200ml si a fost ok. I-am pus sa imi lase in scris ca eroarea facuta de ei nu afecteaza motorul. Au scos ceva documentatie ca poti pune pana la 1L in plus si nu se intampla nimic deoarece motorul e gandit sa mearga si cu mai mult in caz de erori de genul asta sau daca ajunge benzina in ulei. Repet, daca nu te-a avertizat masina nimic inseamna ca e la limita superioara si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

halamadrid

In 1.5 tsi, cei de la reprezentanta pun  4.3 litri fix, pentru ca atat pot factura, cum sa "doneze" ei 100-200 ml de ulei?

Cu  4.3 litri, uleiul pe joja nu urca la maxim, e spre partea superioara a zonei hasurate, dar cu 1-2 mm sub.

De aia am zis ca, daca esti fixist si vrei sa stai linistit, tragi ceva ulei  pe la joja.  Eu sunt.😀

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt destul de exigent in general, dar doar cand are sens dpdv logic. Aici, nu e cazul, aia +/-1-2 mm poti sa ii ai pe joja doar din modul cum faci masuratoarea, la unele motoare daca bagi joja de doua ori consecutiv si citesti nivelul pe fete diferite, o sa observi o diferenta chiar mai mare de 1-2 mm. Sa nu mai vorbim ca probabil peste cateva mii de KM o sa fie sub maxim, deci sa scoti uleiul ala extra este o aventura absolut inuita.  

 

PS: Lichidul de frana trebuie scos daca e pana in buza de sus, altfel cand o sa faci schimbul de placute de frana si se imping pistonasele in etrier o sa dea peste pentru ca oricum aproape nimeni nu e atent la nivelul din vas cand se schimba placutele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Logic ca am discutat la service imediat si raspunsul a fost ca sa verific a doua zi eu cu motorul rece peste noapte nivelul si ca de principiu e ok si daca as fi dorit, sa ma duc sa mai scoata putin. Problema e ca am vrut sa “verific” acest raspuns, smde aia am postat. 
In mod similar, ziua urmatoare cand am vazut si lichidul de frana, am trimis poza si au zis ca e ok, ca va scadea nivelul pe masura ce se consuma placutele. Am spus ca nu e normal, mi s-a zis ca pot scoate eu cu o siringa excesul. 
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!