Jump to content

Golf 6 - Tempomat - fabricat inainte de 01.06.2010


mAku5000
 Share

Postare recomandată

de aceea am incerca sa-ti dau un raspuns cat mai detaliat....

 

 - 1K0054690B este kit-ul de tempomat OEM - contine maneta 1K0953513G plus firul catre ECU - care nu este necesar la Golf 6.

- maneta 1K0953513G

 

numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Tocmai am fost astazi la 3 electricieni auto in sibiu si toti au spus ca am nevoie de cabluri de nu stiu ce coduri. Nici macar nu s-au uitat la masina. Am un golf 6 2.0 tdi 2009 are calculator de bord cu setari si multe functii. Maneta care vreau sa o montez este 1K0953513G. Ce sa fac pana la urma ?? Merge montata sau nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu cred că ai nevoie de fir.

A scris Florin putin mai sus ca la Golf 6 nu este necesar firul, doar maneta.

Cred ca este valabil pentru toate Golf 6 pana in iunie 2010.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult am gasit un baiat in sibiu dar nu a mai montat la golf 6 si nu stia daca trebuie codul pin. Daca montez eu maneta si nu o codez semnalizarea merge si luminile ?? Adica se poate folosi ca una normala. Si dupa aia sa ramana numai pentru activare ca este ocupat de sarbatori si nu are timp si am vrut sa ii usurez munca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, totul functioneaza. Mai putin CCS, evident [emoji14]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vor merge dar fara codarea de pe 01-engine si 17-instrumente nu va functiona tempomatul.

LE-sorry, acum am vazut ca a postat si colegul miihaipreda inainte.

Oricum, codarea nu ii ia mai mult de 5-10 min-comparativ cu timpul alocat montarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit pe cnv sa o codeze dar trebuie montata m.as apuca eu singura problema imi e de airbag se poate sa sara daca dau capacul jos sau cum se da jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sare nimic. Nu iti face griji. Ia cu tine o oglinda mica sa vezi unde sunt prinderile si o surubelnita cu cap drept. Nu pui contactul ci bagi cheia numai sa deblochezi volanul cat sa poti sa-l invarti. Uite aici 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am reusit sa o montez merge semnalizare mai trebuie codata maine dimineata am sa o codez astazi nu mai e timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Airbagul iese muuult mai greu decat o arata filmuletul de mai sus... eu mi-am schimbat volanul cu unul de gti, pastrand airbagul de la cel vechi. Inainte de montare pe masina am facut o proba la rece montand airbagul pe noul volan si abia l-am mai scos apoi. Sper sa nu mai fie nevoie vreodata sa il mai dau jos de pe masina ca o sa fie un chin teribil, airbagul a clipsat foarte fest, iar pozitia pe masina este destul de dificila.

Pe volanul vechi clipsarea nu era la fel de fest, iar airbagul iesea mai usor.

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc mult de ajutor si de informatii ieri am montat maneta si astazi am activato si merge perfect. Sarbatori fericite va urez la toti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi-am montat si eu azi maneta. Multumesc pentru sfaturi.

Am cheltuit 170 de lei pe maneta, montatul si activarea le-am facut eu(nu e greu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se face cu vcds ... ati putea da ceva detali? Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara operatiunilor descrise pe topic, montare maneta, activare cu VCDS...ce info ai nevoie, Ninule ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refeream la activare ca vad ca uni dau bani la electricieni ptr a activa functia. Ma gândeam ca ii ceva mai dificil de activat. Nu am vazut toate paginile. Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu este dificil... se face pe Engine cu VCDS uk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutari tuturor!

Azi am incercat sa activez CCS. Dar ...Err pe bord. Il folosesc des, cel putin o data la 2 zile si nu am facut modificari la masina de curand. pana acum totul a funtionat perfect.

Am scanat cu VCDS si mi-a dat o eroare pe Engine cum ca ar fi o eroare si pe un alt modul dar, pare sa nu fie (cu exceptia uneia de AUX pe Radio).

A mai patit careva?

IMAG3088.jpg

IMAG3086.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa verificarile de rigoare , respectiv daca merg butoanele manetei si daca sunt ok codarile pe 16 si pe 01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Just now, andrei_221 said:

fa verificarile de rigoare , respectiv daca merg butoanele manetei si daca sunt ok codarile pe 16 si pe 01

pe 16 si 01 sunt OK codarile. Se pare ca nici nu pot sa dezactivez CCS din coding de pe 01.

Nu stiu exact cum sa verific butoanele, ma poti ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Just now, andrei_221 said:

la G6 ai Long coding

Corect. Totul pare OK la long coding. pe 01 am un bit unde activez CCS, el este activat. Am incercatchiar sa il dezacviez (pentru proba) si imi spune ca nu accepta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Security Acces ai incercat ?...

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Acolo nu m-am bagat niciodata. Cere vre-un cod? Ce as putea sa fac pe acolo?:scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unele codari nu le poti efectua fara sa bagi codul de securitate pentru deblocare. 

Intra pe 16 - steering wheel si vezi in blocurile de valori functionarea butoanelor. La fel si la 01 - engine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!