Jump to content

Pozitie mai joasa la volan


johnyBOY
 Share

Postare recomandată

salut.

am si eu o mica nemultumire si incerc sa o fac sa dispara.

Pozitia la volan mi se pare cam ridicata. Am scaunele reglabile si lasate maxim in jos, dar parca as vrea si mai jos. Are cineva idee daca si cum as putea face asta?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ti lasat scaunul maxim jos unde vrei sa mai ajungi?iti lasi si volanul jos si ai impresit ca esti ptuin mai jos dar defapt nu esti :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. Vreau o pozitie mai joasa decat cea oferita in momentul de fata cu reglajul la maxim in jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt prea inalt... 1,75

pur si simplu imi place o pozitie mai joasa la volan... M-am gandit sa imi schimb scaunele (tot setul) cu unele de POLO 6N (m-am urcat intr-un astfel de POLO si erau frumos profilate scaunele, mai sportiv ca la mine) si atunci poate o sa incerc sa modific putin prinderea la scaunul soferului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:banghead: ... din punctul meu de vedere mai jos ca in Lupo nu stai decat in Ferrari.:D

Geamul mare iti da senzatia ca nu esti destul de jos. Esti super aproape de asfalt in masina asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am 183 si pot sa spun ca pozitia e foarte joasa si scaunul e extrem de comod. ar trebuii sa stai in renault si ai sa zici ca e perfect scaunul de lupo :P poate de asta am eu impresia asta :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate aveti si voi dreptate... Ma mai gandesc la ceva... Mai am un PEJO 206 care are o sustinere laterala foarte buna la scaune... Ma simt foarte bine la volan, desi sigur pozitia la volan nu e mai joasa ca in LUPO... Poate asta imi trebuie: scaune cu o sustinere laterala mai buna...

Imi pusesem in plan achizitia unui interior de POLO 6N... M-am urcat in asa ceva si mi-au placut scaunele... Sa vedem ce gasesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca o sa simti o diferenta mare cu scaunele de polo.......poti incerca eventual cu ceva scaune sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, si eu am aceasi problema uneori am impresia ca nu stau suficient de jos, dar daca merg cu alta masina cu scaune mai inalte cand ma urc in Golf e ok mi se pare jos suficient, dar dintre toate masinile conduse Passat-ul B5 are reglajul scaunului cel mai jos sau cel putin asa iti da impresia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor si eu sunt inalt, 188 si stau foarte bine in Lupo :P La munca aveam un Nissan Navara si cand ma urcam in Lupo aveam impresia ca stau pe asfalt :icon_thumright: Scaunul e la fel de comod ca si cel de Golf si Passat :) In privinta spatiului pentru cap e mai mult decat suficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci inca o data, ca sa nu fiu gresit inteles: nu sunt asa inalt sa nu am loc. Nu lipsa spatiului ma face sa vreau asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
deci inca o data, ca sa nu fiu gresit inteles: nu sunt asa inalt sa nu am loc. Nu lipsa spatiului ma face sa vreau asta.

are dreptate omu' nu e destul de jos saunul la lupo !

din cate am citit eu el vroia o solutie si ceilalti au inceput cu chat-ul... dar oare nu asta e scopul unui forum ?

ca solutie eu as schimba scaunele DAR nu am gasit scaune care se pot rabata asa si sa aiba prinderea la fel ,deci pentru a le schimba trebuie un flex si sudura scaunelor noi pe cadrul vechi , io personal nu as merge asa departe

pe de alta parte e doar un lupo... poate niste scaune sport ar fi mult mai joase dar probabil nu vor mai avea loc la picioare cei din spate !

daca apare o solutie ma intereseaza !

am auzit ca cineva ar fi pus scaune sport de golf 4 gti in 2 usi dar nu am vazut cu ochii mei.

Modificat de steamroller
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tocmai mi'am schimbat scaunele masinii cu unele la fel.:icon_thumright:

La mine erau cam distruse cele vechi.

Sunt niste mici diferente in sensul ca cel de pe stanga vechi nu avea reglaj pe inaltime iar cele noi li se rabateaza si sezutul.

Ideea e ca prinderea la noi e foarte ciudata. Scaunele au o singura sina pe mijloc si se sustin in rotile stanga dreapta din spate. Deci practic in loc de 2 sine noi avem 3 punte de sustinere:1 mijloc, 2 stanga spate(scaun), 3 dreapta spate(scaun).

Singura varianta de a pune alte scaune e tinichigeria in prima faza ... apoi sa cauti altele pe placul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prinderea e asemanatoare cu golf 1, 2 si audi 80 <'90 din cate tin eu minte la alea era asa cu sina pe mijloc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe un topic din UK am vazut o gramada de LUPO cu scaune RECARO de G4, am vazut cateva cu scaune de BOXTER, de TT... Cele de G4 se pare ca se potrivesc cel mai bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am zis io... cu flexu... stiam topicul , sunt multe informatii pe forumul acela.

daca te apuci de schimbat scaunele fa un DIY pe romaneste cu poze si tot ce trebuie !

io pana acolo nu ma bag , nu am nici un loc unde as putea lucra sa fac treaba aia asa ca ma resemnez cu pozitia din golf si lupo ramane de oras si pt. sotie ca ea oricum isi ridica scaunul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi culmea sa ai un G5 GTi si sa te plimbi cu LUPO :flower:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi place si lupo , in oras e excelent , il va folosi sotia dar momentan mai am de lucru la el si il alerg io prin oras...

ai gasit scaune pentru lup ? cred ca unele de vw corrado (modelul recaro) ar fi minunate !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deocamdata nu am cautat. Sa fac rost de niste bani si o sa ma duc la un parc de dezmembrari, sa vedem ce au pe acolo... Fie ca ii modific scaunul original, sau iau altele, dar ceva tot voi face in privinta pozitiei la volan :flower:

Modificat de Aditu
Quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!