Jump to content

ZENEC ZE-NC 2010 vs. RNS510


MacGyver
 Share

ZENEC sau RNS?  

125 voturi

  1. 1. Pe care dintre cele 2 l-ai cumpara?

    • ZENEC ZE-NC 2010
      57
    • RNS510
      68


Postare recomandată

Am primit mailul de la acr-shop (zenec). costul aparatului + transport este de 1119€. banii se depun intr-un cont de la unicredit (depinde de dealerul ales, eu am ales unul din Austria).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MacGyver

    34

  • vali_devill

    17

  • B_U_T

    6

  • Hooligan

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

Prefer din start Zenec, dar la mine e mai simplu de ales avand in vedere ca la Bora navigatia OEM adica MFD1 e total surclasata la orice capitol de Zenec ZE-NC2040, cine mai e interesat de acest model pentru MK4, este asteptat sa-si de cu parerea. Pana atunci iata un link in care a fost testat si a obtinut numai rezultate bune: http://www.caraudiovideo.com/index.php/content/view/2350/59/

Parerea mea este cu mult, mult peste OEM, IGO3D este peste navigatia OEM si un mare plus este Made in Germany.

Asteptam impresiile lui MacGyver dupa ce si-l monteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

miercuri sau joi fac comanda. daca doreste cineva pentru orice model de pe site-ul zenec, astept PM sau un telefon pana luni seara. nu cer nimic in plus, nu vreau sa fac comert. mai multe aparate cumparate = pret mai mic pentru transport, poate si pret de achizitie, nu stiu sigur.

voi reveni cu impresii, eventual un review cand voi avea aparatul.

Modificat de MacGyver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca locuiesti in Romania, RNS510 nu este o optiune pentru simplul motiv ca harta Romaniei este o gluma. Restul sunt detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca, pentru Romania, harta este super slaba. acesta este unul din motivele care m-au determinat sa aleg zenec. bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm...Interesant topic. Sincer eu l-am citit tot (aproape) si mi se pare ca erai cam hotarat de la inceput sa cumperi Zenec. Adica toate argumentele pro RNS le-ai respins foarte scurt si toate laudele pentru Zenec le-ai slavit. Asadar, daca hotararea era ca si luata, de ce sa mai faci acest topic?

Oricum si eu as fir mers pe Zenec, daca as fi dat atatia bani pentru asa ceva :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu eram hotarat pe zenec. este adevarat ca am ales destul de repede, dar, oricine isi scoate ochelarii de cal va alege la fel de repede (sau nu la fel de repede) zenecul. in afara de HDD (pe care nu il are) zenecul e peste RNS. topicul are rolul de a ajuta si pe altii sa se decida, daca este cazul.

rolul topicului ar fi total indeplinit daca cei care voteaza in poll si posteaza aici ar aduce si argumente pro zenec sau pro RNS, dupa caz, dupa cum am cerut si in primul post, argumente. deci, cine nu are nimic de spus, sa nu spuna, NU ARE ROST SA POLUAM TOPICUL.

daca topicul are sau nu rost... avem moderatori care sunt in masura sa decida acest lucru.

eu zic sa fim constructivi, cine detine RNS sa incerce sa dea detalii cat mai amanuntite pro sau contra, cine are zenec sa faca la fel. daca nu are nimeni, voi avea eu si promit ca va voi da toate detaliile, si voi fi sincer. scuze de postul lung, dar am incercat sa spun cam tot ce aveam de spus. bafta!

Modificat de MacGyver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OEM ramane OEM. Ceva made in China strica tot. Ce face un RNS510 Sau un MMI de la Audi nu va face niciodata un Zenec. Poate sa citeasca oricate medii de stocare, originalul ramane de calitate pe timp indelungat. Ai sa ramai uimit sa vezi cum arata harta 2010 cu Romania pentru RNS510.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu tine , insa banuiesc ca shtii foarte probabil si RNS 510 se fabrica in China pentru simplul fapt ca majoritatea marilor firme au fabrici acolo si au o tehnologie care nu stiu daca o gasesti undeva in Europa . Singura diferenta dintre RNS 510 si alte "chinezisme" este calitatea materialelor folosite . Cei drept e singurul lucru care conteaza .

OEM rules :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zenec nu e made in china.e made in germany,si costa tot cat un rns.lasati chinezismele,ca aici nu e vorba de ele.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OEM ramane OEM. Ceva made in China strica tot. Ce face un RNS510 Sau un MMI de la Audi nu va face niciodata un Zenec. Poate sa citeasca oricate medii de stocare, originalul ramane de calitate pe timp indelungat. Ai sa ramai uimit sa vezi cum arata harta 2010 cu Romania pentru RNS510.

cine vorbea despre ceva made in China!? de cand s-a dovedit ca, in acest caz, VDO este mai bun decat ZENEC? intr-un post mai sus ceream argumente nu vorbe. OEM inseamna argument? cine zice ca ZENEC nu este original? daca, in cazul nostru, doar RNS este original, iar ZENEC nu este, rezulta ca, daca Sony este original atunci Panasonic, Denon... nu sunt originale. cum spuneti voi. daca se considera topicul neinteresant si inutil, rog sa fie sters.

bafta.

Modificat de MacGyver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am facut nici o referire cum ca Zenec nu ar fi original sau ca ar fi "chinezism" . Ideea era ca majoritatea electronicelor de calitate se fabrica in China pt ca au o tehnologie foarte foarte avansata si majoritatea firmelor mari si-au deschis fabrici acolo .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu inteleg de ce aparati cu asa inversunare Zenec-ul. Sunt convins ca e un device care merita, dar nu cred ca e la fel de fiabil ca un RNS. Daca e intradevar asa de bun de ce nu e mai popular? Am intrat si pe diverse forum-uri straine si mai peste tot vezi despre modele chinezesti si depre RNS, despre Zenec mult mai putin.

Sincer chiar astept un review de la MacGyver pentru ca sunt curios daca se ridica la nivelul asteptarilor si pentru ca nu am mai vazut prea multe pareri despre acest device.

Ziceati ca Zenec-ul e la fel de original ca si un RNS. Atunci intreb si eu, un WITSON chinezesc de ce nu e original? Pentru ca e replica dupa RNS? Si zenec-ul are cam aceeasi forma ca si un rns/witson.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu personal inclin sa cred ca witsonul este copiat dupa zenec. am avut witson

L.E.:

eu am adus argumente despre Zenec, astept argumente despre RNS.

repet: OEM, original, pentru ca l-a pus fabricantul nu sunt argumente.

Modificat de MacGyver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu exista termen de comparatie intre ele , daca era mai bun zenecu asta il puneau si nemtii pe masini, nu se compara sunetul dat de unul fata de calalat , ce e oem e oem , fara discutie rns...

Zenecul asta comunica cu testerul, stie masina de el , afisaza vreo comanda data de clima si alte alea etc?

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca citeai tot topicul aflai si acest amanunt. in plus aflai ca zenec ofera si update de can-bus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Extraordinar, imi cer scuze ca nu am citit si am intrebat , tocmai dumneavoastra vorbeati de citit...Sa inteleg ca va deranjaza ca nu avem aceeasi parere despre o replica si un original :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu totusi cred ca cea mai buna solutie e cea OEM, adica RNS 510-le. Sa va zic de ce: acest RNS 510 a fost conceput in primul rand pentru RADIO/CD si pentru NAVIGATIE. Exact ce ai nevoie intr-o masina. Da, are si alte functii, dar acelea sunt in planul secund(nu cred ca era prea greu sa implementeze un divx player sau mai stiu eu ce, dar nu s-a vrut asta). Zenec-ul cat si restul din aceasta categorie au fost concepute ca all rounder, unitati care sa indeplineasca 1000 functii si sincer ma indoiesc ca o face pe vreuna la fel de bine ca un aparat oem, indiferent de producatorul masinii.

Uitati-va si la MFD2. Din punct de vedere multimedia a fost considerata un esec. Nu stie mp3, nu stie dvd nu stie etc. Totusi, la navigatie isi face treaba excelent, mult mai bine ca alte navigatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gabriel, daca deja ai catalogat Zenecul ca fiind replika... nu am nimic cu nimeni, fiecare are parerea lui si dreptul lui la o parere, dar nu imi place cand cineva ma contrazice fara argumente, doar vorbe goale gen OEM, original (cu sensul de? unic?), etc.. eu am dat argumente, deci, sunt indreptatit sa le cer. daca ai citi topicul ai vedea ca aproape toti care sustin RNS au dat un singur "argument" "OEM". pentru masina ta nu exista piese mai bune decat cele OEM? atunci de ce unii fac tuning, iar altii il doresc? ar mai fi multe de spus, dar...

parerea mea si o sustin, fabricantul nu pune intotdeauna cele mai bune piese sau nu toate piesele puse de fabricant sunt cele mai bune.

pe 24-25 feb. primesc aparatul, cine doreste un review live este invitatul meu. numarul de telefon si locatia sunt in semnatura si profil. bafta.

Modificat de MacGyver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa faci si un video review pentru cei care nu sunt din Bucuresti. Sa te bucuri de jucarie cand vine! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MacGyver, nu ti-au trebuit decat 2-3 post-uri ca sa te hotarasti asupra Zenec-ului si acum ai devenit un aparator febril al lui in comparatie cu RNS510.

Tu ai O2 ca si mine, deci comparatia trebuia s-o faci cu Columbus. Cum se integreaza culorile Zenec-ului in bordul verde al Skodei? Se pot schimba culorile butoanelor/display-ului?

Eu n-am vazut raspuns la intrebarile astea

Zenecul asta comunica cu testerul, stie masina de el, afisaza vreo comanda data de clima si alte alea etc?

pt ca din fraza de pe site n-am prea dedus multe "The connection to an existing multi-functional display (MFA+) is no problem: Navigation arrows, phone information as well as station and track information from the radio/CD/USB, etc. is shown"

Probabil o sa descoperim dupa ce-l primesti.

Felicitari de achizitie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

columbus=RNS510, deferenta este culoarea butoanelor.

despre restul cand voi primi aparatul, dupa cum m-au anuntat, il voi primi mai curand decat credeam.

bafta.

Modificat de MacGyver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca nu este nicio diferenta intre Zenec si China (Witson).Poate un mic plus pentru nemti...dar sunt aproape sigur ca piesele sunt tot in China facute.Crezi ca la ei nu exista marketing?Ei nu se bazeaza pe faptul ca lumea stie ca un produs nemtesc este mai bun decat altceva?Diferenta dintre Zenec si Witson ca pret mi se pare exagerat de mare si nejustitficata. Faptul ca tu ai avut probabil o experienta nasoala cu o chinezarie nu inseamna ca Zenec e the ultimate stuff si din punctul meu de vedere, un sistem care foloseste windows este intotdeauna supus la erori si blocaje.

Asadar, dpmdv un RNS este mai bun / fiabil decat orice alta copie, pentru ca in fond si pana la urma fie ca ne convine fie ca nu, OEM = OEM si restul sunt si vor ramane copii, unele mai bune decat celelalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

50ryn nu am avut probleme cu witsonul, in sensul ca functiona exact ca scos din fabrica si in momentul in care l-am vandut. despre comparatia facuta de tine..., nu raspund la provocari.

P.S. unde crezi tu ca sunt facute piesele din RNS510 (fiind la acelasi pret cu Zenec, dar OEM)? (nu trebuie sa-mi raspunzi).

L.E. m-ai umplut de argumente, asa imi trebuie, daca vreau argumente si iar argumente.

bafta

Modificat de MacGyver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul as lua Zenecul doar daca as avea intr-adevar nevoie de navi in fiecare zi, Softul RNS 510 pentru Romania e un ras, nu gaseste nici macar Eforie SUd sau Nord.

Cat pentru vizionare filme, nu-si merita banii nici un sistem. Cat stai in masina sa vezi filme? De asta eu pa masina am Bolero si nu Columbus, diferenta nu era asa mare la achizitie.

(gabriel @ Feb 9 2010, 21:24)

Zenecul asta comunica cu testerul, stie masina de el, afisaza vreo comanda data de clima, afiseaza navi pe Maxidot, cartea de telefon, si alte alea etc?

Asta e o intrebare la care trebuie neaparat un raspuns

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!