Jump to content

ZENEC ZE-NC 2010 vs. RNS510


MacGyver
 Share

ZENEC sau RNS?  

125 voturi

  1. 1. Pe care dintre cele 2 l-ai cumpara?

    • ZENEC ZE-NC 2010
      57
    • RNS510
      68


Postare recomandată

o sa isi ia.inca dezbate.pentru a 3 a oara,zenec nu are nimic de a face cu o chinezarie.mai ales ca macgyver a avut asa ceva.balanta trage catre zenec pt ca foloseste i go si are blutooth.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MacGyver

    34

  • vali_devill

    17

  • B_U_T

    6

  • Hooligan

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

dupa cum vad, sunt multi care, daca fabricantul (fie el vw, renault, citroen ...) punea pe masina o navigatie trotineta facuta in China, ei ar fi afirmat ca nimic nu e mai bun decat OEM, in cazul asta - chinezaria. rezulta ca nimic nu e mai bun decat RNS. :blah_: succes.

L.E.: cand imi voi lua Zenec-ul veti avea si review-ul postat aici, pe acest topic.

bafta!

Modificat de MacGyver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merita 1000E.Clar.Din punctul meu de vedere e un gadget care nu merta atatia bani,mai ales ca daca nu ai folie 95% pe fata sunt mari sanse in Romania sa ramai fara ea.Si vorbesc in cunostinta de cauza.

rns-ul merita 1000E? tu ce ai pune pe masina si sa nu existe riscul de a fi furat? un pick-up, vorba lui vali_devill? daca esti amator iti adaptez eu unul pe masina.

de curiozitate, ce ai tu acum pe masina? daca ai replica...

L.E.: despre infoschumi... numai de bine. am vorbit cu el, a zis ca e ok, am dat comanda, a doua zi urma sa platesc avansul. pe infoschumi ia-l de unde nu-i. i-am dat sms-uri, PM-uri, mail-uri, l-am sunat... nimic. nu a avut bunul simt sa-mi spuna macar ca nu se mai ocupa cu vanzari. bineinteles ca si-a sters si anuntul. super seriozitate, pentru asta ii multumesc.

Modificat de MacGyver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna gluma cu pickup-ul.Am ras de n-am mai putut. :icon_thumright:

Eu am spus ca nu merita din punctul meu de vedere pt. ca ai spus tu,vali ai scris asa : " vrem sa aflam care merita banu clar " si ma gandeam ca de banii astia poti sa faci ceva mult mai interesant decat sa pui un gadget in bord.

P.S Nu am nevoie de adaptari din partea ta,mersi oricum. :)

P.S 2 Eu nu stiu de ce ati mai deschis topicul asta daca sunteti asa siguri ca zenecu asta e asa bun si da clasa rns-ului.

Modificat de But_Fns
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot nu mi-ai raspuns, merita rns-ul 1000E, si ce ai tu pe masina. eu, in primul post am cerut argumente, gandindu-ma ca cel ce ma sfatuieste va studia ambele aparate (macar virtual) si imi va raspunde sincer, in cazul in care ar fi in situatia mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunsul meu e NU.

Eu am pe masina Stream Mp3. (Pick-up d'ala ieftin OEM de care nu m-a suparat niciodata incat sa ma gandesc sa-l schimb).

Cand ti-am spus ca nu merita,m-am gandit strict la bani.Sunt totusi ~40 de milioane care daca tot daca vrei sa ii spargi pe o navigatie d'asta daca as fi in locul tau as lua un RNS.Nu am butonat niciodata un zenec ca sa stiu cum se misca,daca se blocheaza etc ca sa pot fi obiectiv.Eu as alege ceva care au folosit si altii si sunt multumiti,nu am auzit pe nimeni sa aibe zenec pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa da, frumos raspuns. mi-ai spus ce ai, daca ti-ai lua si ce ti-ai lua. acest gen de raspuns il asteptam. sa-ti stapanesti sanatos si fara incidente masinile. bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

total :lol: stand de vorba cu cineva de la pbn,mi-a zis ca daca ar putea,ar lua zenec in loc de 510.iar daca aveti acces la ceva presa de tuning straina(eventual net),gen max power,maxi tuning,gti mag(am ocazia sa le rasfoiesc la munca),o sa vedeti si voi de ce e vorba.

si pe lumea asta nu exista numai panasonic,kenwood,sony.mai sunt si becker,denon,tevion,medion,harman-kardon,de care multi nu auzit,dar asta nu inseamna ca sunt china.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu dupa mine as cumpara Zenec-ul chiar daca ar fi cu 100 E mai scumpa.Ai o navigatie care dupa mine este mai frumoasa decat cea OEM, chiar m-am uitat, ei fac navigatii dedicate VW chiar pentru fiecare platforma( produc si pt MK4:) ).Vizual si functional se integreaza perfect iar cu i-go este mult mai bine si mai usor de lucrat, ai si slot sd care suporta pana la 8 gb...Eu zic sa mergi pe Zenec clar si eu sunt in cautare de ZE-NC2040.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt mine ca utilizator de igo08 pot sa zic ca as face un efort daca chiar as fi chitit pe unul din cele 2 si l-as lua pe ala cu igo, exclusiv pt motivul asta. nu am auzit pe nimeni sa nu se planga de navigatia gen RNS (pe motiv ca nu are romania la nivel detaliat f mare, de restul tarilor nu ma leg, insa romania e importanta), in schimb igo e senzatie la capitolul asta. nu e nici el perfect, dar faptul ca se actualizeaza mult mai des si chiar se simte, plus ca e f misto facut softul in sine (cu salvari de rute, poi-uri etc). presupun ca il poti actualiza cum actualizez eu pda-ul cu igo.

nu stiu cat e RNS la cumparare aditionala, dar ca optiune noua e peste 1400 fara tva (plus ca nu vine si cu europa de vest si cu est simultan). deci poti sa te "linistesti" sufleteste si cu argumentul asta, drept imbold :)

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as lua rns 510, ultima vers de hardware, si cu ultimul soft poti pune si carduri mai mari de 2 gb ( sdhc), nu ca ai avea nevoie...

Desi sunt fan IGO, si pt asta as lua zenec, nu imi place zenec deloc ca design... slotul ala de incarcare DVD e imens... urat. Meniul e acceptabil, nu mai mult. Ecranul e slab, 480x234. 1000 euro pt 480x234 ???? Deci nu merci...

Singurul motiv pt care nu am RNS 510 in masina e pt ca nu imi permit, kinezariile sunt mai ieftine si destul de bune, daca ai bani nu ezita si ia-l, o sa iti placa !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uitandu-ma pe site la zenec,mi se pare o foarte buna alternativa si ze mc 2000.ai putea sa il analizezi si pe asta macgyver

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru pareri. imi iau zenec. am comunicat cu ei prin mail, daca doreste cineva sa imi spuna, eu fac comanda in maxim 2 saptamani. bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa joci si nfs...

:)

si chicken invaders christmas edition 3

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ecranul e 480*234? eu vad 1440*234 pe prima pagina. nu e f rau nici asa, eu la un pda de 3.5 am 320*240 si se vede absolut ok ca la o navigatie trebuie sa vezi din prima ceva (adica ecran mai mare e mai important ca si claritatea) si mai putin conteaza sharpness-ul (ala conteaza la un film, la o poza etc). si nici nu te uiti la el de la 10cm. da, la rns e 640*480, e mai misto la capitolul asta, dar prioritatea e tot sistemul de navigatie si mai ales acuratetea hartii.

la ce bun am super claritate daca nu imi gaseste adrese sau ma baga pe scurtaturi tembele?

e, acuma ca il iei, sa il stapanesti sanatos si sa povestesti si tu diverse chestii utile, daca suporta actualizare hartile, functii etc. si mai ales eventuale "bug"-uri care sunt inerente indiferent ca e OEM, sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ati intrat pe zenec.com,o sa vedeti ca face si pt alte marci.vw,skoda,ford.si faptul ca iti dua la el update la can spune multe.brgds

mai adaug audi,opel ,toyota

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte sa comanzi e bine sa arunci o privire si pe "instruction manual", sa te asiguri ca nu exista chestiuni legate de modul de folosire care te-ar putea deranja. Link-ul aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca votul nu este secret... am votat RNS :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca McGyver a luat decizia eu zic sa inchidem topicul pt. ca discutam inutil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, votul nu este secret, decat daca vrei sa fie secret.

eu zic sa ramana topicul deschis. de ce?

1. nu mi-am comandat inca aparatul, iar, dupa ce il primesc, imi voi da cu parerea despre el aici, impresii, etc.;

2. daca cineva va avea aceeasi dilema, dar va dori sa intrebe ceva? va deschide alt topic pe aceeasi tema?

Cine considera ca nu mai are ce afla de pe acest topic poate sa il evite, eu asa fac cu topicurile din care nu am ce afla. multumesc! bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca nu zice nimeni nimic de ZE-MC5600 care are aceleasi functii dar e la 600E. L-a testat cineva? pe site arata bine ..acu depinde daca vrei sa fie colorat meniul sau doar unu monocolor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citeste mai bine despre el, iti trebuie un device pentru gps la 300€ tot de pe site-ul zenec.

si mai sunt diferente.

Modificat de MacGyver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai modelul respectiv,daca nu ma insel,are separat navi-box,iar la astelalte,mai...colorate,il are integrat...oricum,din punctul meu de vedere,intradevar si modelul specificat de tine este foarte bun.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in specificatiile pt. 5600 nu scrie nimic de can-bus (parca), nici update pentru can. asta ar fi una din diferente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru cei interesati de preturi produse zenec:

http://www.acr.ch/shop/index.php?sid=12644...amp;language=en

L.E.: link-ul l-am pus pentru a nu crede cineva ca promovez zenec pentru interesul propriu. in acest link gasiti preturi si de aici puteti face comanda.

Modificat de MacGyver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!