Jump to content

Zgomote la rulare


bandi1
 Share

Postare recomandată

[...] vreau sa intreb, cine mai are beetle de2000cmc,benzinar, am observat ca dupa 100/h, masina cam face galagie... motorul, sau ca am anvelope late? 205/55.16? merge f. bine, are demaraj, dar mie mi se pare ca face galagie cam mare.... un motor asa mare, nu ar trebui sa fie mai silentios?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna. am un beetle cu motor de 2000cmc, trage bine, totul e ok, dar ma deranjeaza galagia pe care o face motorul, peste 100 km/h... e normal? ca doar am avut un fiesta diesel, si nu facea atata zgomot, nici la 140 km/h... sau anvelopele de 205 sint de vina?daca o calc la 140, tot asa, nu se mareste, dar nici nu se diminueaza zgomotul din masina....mentionez ca am 107.000 km reali, am si facut test la reprezentanta. trage bine, dar cu galagia asta ce face....nu ar trebui asa un motor mare, sa fie silentios?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[...]

Eu am New Beetle cu motor de 1.4. Si al meu consuma cam mult (asta e chestie generala la new beetle pe benzina, ajunge chiar si la 10-11 litri) si face si a mea zgomot destul de tare de la 3000rpm in sus. Sa spun sincer cu 100 km/h nu am mers inca, pentru ca nu am fost nevoit sa il scot din Bucuresti. Pe de alta parte nu stiu, dar cred ca e normal sa faca zgomot ceva mai mare, daca te gandesti la forma caroseriei (coecifient aerodinamic destul de mare) si antifonarea care putea fi mai buna. :rolleyes:

Modificat de WNS
Va rog discutati numai despre subiectul topicului.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cauze,turatiile,anvelopele,vantul

si a mea se tureaza destul de tare,daca stau in spate zic ca am tun de bas,fiind intermediara sport la mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica anvelopele..daca sunt tocite cred ca ai gasit problema.Asa am patit si eu vara trecuta,dupa ce schimbat anvelopele zgomotul s-a diminuat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este normal sa fie mult mai galagioasa decat alte masini. Cauzele pot fi multe, ar putea fi un rulment de la o roata, anvelopele prea umflate sau cu un profil zgomotos, antifonarea motorului cu probleme, o problema la esapament etc. Incearca sa identifici mai precis sursa zgomotului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Excluzand zgomotul produs de motor la turatii mari, sigur provine de la profilul cauciucului. Cred ca un profil mai sportiv face mai putin zgomot (e doar o parere)

Sotia mea are beetle cu roti de 17" si cauciuc ingust cu profil sportiv si nu deranjeaza zgomotul in timpul rularii ...singura problema este la manevrele pe loc sau la viteze mici, parca nici nu mai simti servo din cauza marimii rotilor

Modificat de Ionut Mares
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

frati broscari ajutati-ma, va rog.

de curand am inceput sa am o problema cu new beetle. la rularea cu spatele, daca apas ambreiajul iar masina continua sa mearga singura, se aude un pacanit ritmic si des (cam cum se auzeau pacanitorile de plastic pe care le puneam la bicilete in dreptul spitelor dar mai infundat). daca merg cu ambreiajul cuplat nu e nici o problema nu se aude nimic. pana ajung in service cu ea poate ma ajuta cineva cu o parere despre ce poate fi.

multam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Vad ca inca nu ti-a raspuns nimeni. Poate ca din cei care au citit ce ai postat, nici unul nu are problema ta. Eu nu am patit nici o data asa ceva, deci habar nu am ce ar putea fi.

Ca sa iti impartasesc un pic din putinul pe care il stiu: un mecanic bun pe care il cunosc mi-a spus ca un zgomot la punerea shimbatorului in marsarier poate sa existe, chiar la apasarea corecta a ambreiajului, datorita pozitiei pinioanelor, dat fiind faptul ca nu are sincron marsarierul. Cu toata acesta "polologhie" sa fac o concluzie: poate ca ai o problema la ambreiaj. Cel mai bine ar fi sa mergi la un mecanic (foarte de ajutor sfat, nu? :lol: ).

Sper sa-ti rezolvi problema si sa ne zici si noua ce a fost.

Modificat de h0m3s1ck
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa postezi problema ta si la alte arii, cred ca ar merge si la Golf IV, pentru ca masinile au aceasi platforma tehnica. Imi pare rau, dar altfel nu stiu cum te-as putea ajuta pentru ca nu am auzit pe nimeni sa aiba o asemenea problema. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult pentru raspunsuri.

poate vin la o intalnire pana ajung in service si o "ascultam" un pic.

oricum zgomotul nu apare la cuplarea treptei ci in timpul mersului doar cand apas ambreiajul.

o primavara frumoasa tuturor broscarilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Administrator

Pinionul de mers inapoi e "ciupit".

Ai introdus maneta in treapta de mers inapoi cand masina nu era oprita pe loc.

Modificat de Marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru informatie. e complicat de reparat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut.

Eu am auzit ca trebuie desfacuta cutia de viteze, daca e ciupit pinionul respectiv si inlocuit (nu tine daca e sudat sau lipit). Pt un mecanit bun nu e o problema.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare! Am si eu o problema destul de dubioasa cu un zgomot produs la rulajul peste 40 KM/h. Scoate zgomote urate incepand de la stanga pana la rulajul cu directia inainte, daca fac viraj scurt dreapta nu se mai aude nimic(inainte de unghi trebuia sa trag mai mult de volan ca sa nu faca zgomote in viraj dreapta). Initial am crezut ca s-a pierdut mult geometria rotilor din cauza pivotilor foarte defecti, dar, i-am luat pivoti, cauciuri si i-am facut unghiul de fuga, insa zgomotul a ramas la fel. Rulmeti nu pot fi cauza, i-am verificat. Ce ar putea fi? Va rog sa ma ajutati cu un sfat, daca a mai avut cineva problema asta. Multumesc anticipat si imi cer scuze pentru rezumatul atat de scurt...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica uzura anvelopelor.

S-ar putea sa fie uzate neuniform interior exterior sau dinti de fierastrau si de aici zgomotul la rulare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!