Jump to content

Topic pentru probleme la care nu gasiti rezolvare in cadrul sectiunii


BLiTZ
 Share

Postare recomandată

Bateria telecomenzii ai schimbat-o? Din cate spui telecomanda, implicit receptorul de care intrebi nu sunt originale si ca atare nu poate sa iti spuna nimeni exact unde este montat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am venit, am vazut, am cucerit..... expresie latina care se presupune ca reproduce cuvintele adresate Senatului Roman de catre imparatul Iulius Cesar.... :winter: ce zici Piovra ce telecomanda valoroasa si veche ai....

Ok, am glumit nitel, stii ce zic eu...trebuie sa demontezi plasticul de sub volan, acolo la picioarele tale, si bagi capul sub bord sa vezi ce si cum e pe acolo....trebuie sa o descoperi, poate scrie si pe ea ceva...are un nume....etc.

Ia uite ce trebuie sa mesteresti, nu e chiar musai sa fie in zona pedalei ambreiajului...te uiti dupa ce ai dat jos capacul , iti dai seama automat, fiindca se vede un lucru montat aftermarket.... :winter:

Succes.

post-25544-0-93937600-1359739498_thumb.j

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara

doresc sa va pun mai multe intrebari

-ce parere aveti voi de gpl pentru fabia 1.4 16v(ma refer la sisteme profi)

-ce intra in chitul de distributie la 1.4 16v cod bby 2002 si cat costa in mare afacerea

-cu estul mai revin incolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. GPL merita daca se fac suficienti kilometri, ca sa se justifice costul investitiei (amortizarea)

2. curea mare, curea mica, intinzator curea mea, intinzator curea mica, 2 role de ghidare, 2 suruburi - Contitech = 6 mil... manopera - cat cuprinde.

3. .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. motor pe benzina...asa sa ramana, este pe motorina...asa sa ramana! :winter: Pe carbune, gaze ....da-i pace...

2. http://www.autokarma...ea + pompa apa)

In opinia mea asta ar fi decizia corecta...inclusiv pompa de apa.

3. te asteptam si cu restul....

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

........referitor la GPL.......a mea,... masina,.... are vreo 150.000km pe gpl. ulei nu consuma mai mult fata de alta din aceiasi categorie- ani si km.....motor AQW

pe gpl ...100km= 23-25 lei. ....... locuiesc in oras mic...nu are nici semafoare !

mers pe autostrada ( consum la 6000km ) am scos cam 6,5 /100 gpl..... da' de unde atata fericire...aia a fost doar o data.

o instalatie e cam 2500 lei ( +/-)...deci faci o socoteala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu pe benzina cu mers normal fac 100km cu 30ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu in oras sub 7% nu reusesc sa scad,

acum, iarna, e un pic mai mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cu a treia la 2100ture undeva la 50km constant am in oras 5.0-5.3l litri(e consum pe moment)

media cu plecari opriri si mers este la 6.5-8 litri

in oras eu nu folosesc viteza 4 deloc( doar unde se poate circula cu viteza pana in 70)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consumul instant e relativ,

cel mai relevant e de la plin la plin; vezi cati km ai mers, cat combustibil ti-a mancat, faci imparteala si ala e consumul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.........deja suntem on tpoic........... nu am reusit consumurile date de producator !........voi chiar astea le aveti ?

Topic pentru probleme la care nu gasiti rezolvare in cadrul sectiunii.

pt mine e o problema ....sau cumparati la alt pret benzina !

hai sa fim sinceri....oricum tot noi platim la pompa.

Subturata nu o pot tine...papa mai mult,..... eu o duc de la 2500- la 3500 ( mersa domol ) ...cu unele varfur, uneori.... deci pe gpl...am la max 25 lei/ 100km..... si e setata sa functioneza ca pe benzina.....nu stil taxi :) , deci nu se simte diferenta de la gpl la benzina.

....sau o fi de vina motocicleta....aia prinde suta in 3,2 sec.... fara sa schimb treapta....si sunt "setat' stil moto :)

...ultimul drum, duminica, Cugir-Cluj- Cugir, si ceva fataiala in cluj....320 km = aprox. 70 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

am si eu o rugaminte daca stie cineva ce senzori are motorul 1.4 tdi BNM?

ma intereseaza in special daca are senzor de detonatie(bataie)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- daca nu ma insel detonatia se refera la motoare pe benzina, a ta e tdi

- nu cred ca are asa ceva, ma gandesc ca ar fi trebuit sa apara la o diagnoza, eu cel putin nu am vazut nimic legat de aceasta problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu ar avea? pe ECU la diesel nu l-ar interesa cand si daca a avut loc explozia dupa injectia de motorina?

asta la general, in cazul particular nu cunosc daca are sau nu senzor de detonatie.

Modificat de dic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara



de cand am luat masina am observat ca schimbatorul era foarte rigid.. am crezut ca din cauza ca nu are prea multi km

inaite intra greu in mansaler.. acuma dupa 2000km parcursi parca merge mai binisor, dar schimbatorul daca se scoate din viteza nu sare inapoi pe punctul mort...

o fii intrat praf sau nisip la placa de presiune

asa am patit la dacie, nu mai intra in viteza am dat placa jos si am lovito cu ciocanul

e dar la fabia ce poate fi?si cum se rezolva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai întâi gresează timoneria. Şi verifică şi suporţii motorului. Preventiv verifică şi uleiul din cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia uite ce face baiatul asta...

Bine, tu verifici sa vezi unde ,,agata", ( eu as fi de parere sa te uiti direct la aceasta piesa):

 

 

post-25544-0-01940600-1360272680_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,poate sa-mi spuna cineva de ce la un motor 2.0 tdi bkp turatia axului cu came in canalul 50 pe vcds este egala cu cea a motorului nicidecum 1/2 din ea.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

in sfarsit m-a lasat 1 injector! am vorbit deja cu un baiat la strejnic sa il repare si vroiam sa va intreb daca sa  am incredere in reparatie, sau sa iau de la dezmembrari... injectorul este PD. imi poate recomanda cineva un loc sa il repar undeva aproape de Ploiesti??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca reparatia nu e asa simpla..... cat costa? ce metoda /banc de calibrare foloseste ? cat are garantie?

 

Injector PD bosch... mai greu sa se strice.. ce s-a intamplat cu el? 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

costa 100 euro de injector, garantie 3-6 luni nu stiu exact, nu stiu exact ce banc foloseste, dar repara si pompe de inejectie si CR...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare! astazi mi-am masurat si compresia si este 22-23bar. ce spuneti e ok? masina e in 3 pistoane si a masurat la toate odata din cate am vazut...cat ar trebui sa fie? sa o segmentez? am gasit segmenti mahle...ar fi ok? ar mai tine ca cei originali? cei originali ce marca sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!