Jump to content

Roata spate inclinata spre exterior


ionel79
 Share

Postare recomandată

Salut baieti..

Am observat intr-o dimineata ca roata stanga e putin cis adica cam stramba si tinde spre exterior.

Ce sa fie??

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai intai trebuie demontat pt k poate fi doar fuzeta stramba,dk e sa fie puntea se schimba toata,nu e scumpa un sh

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Eu la VW Vento am derapat si am lovit cu roata dr spate o bordura si ca urmare statea tot asa stramba (partea de jos spre interior). La service mi-au spus ca e puntea stramba ca sa-mi vanda toata puntea. In realitate era doar fuzeta pe care dupa ce am schimbat-o (e ieftina) a fost ca noua.

Ce vreau sa-ti recomand este sa nu te grabesti sa schimbi puntea (e costisitoare si manopera) ci sa incerci sa schimbi fuzeta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca ar fi puntea...nu am luat vreo bordura sau ceva..

dar nici nu stiu sigur daca skoda are punte pe spate..

Merci baieti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti spunem noi fara sa stii tu....O1 are punte spate,ca la batrana dacie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la a mea a fost strambata puntea dupa ce a intrat unul in roata. cei de la poro au zis ca nu e nici o problema si ca merge si asa(se putea face pe rca-ul aluia). pe atunci nu o conduceam eu si soferul de la firma a considerat suficient raspunsul poro. dupa ce am luat-o eu am cautat o groapa prin bucuresti, am fotografiat-o, am urcat masina pe o rampa si (norocul meu) am gasit si o lovitura pe acolo si am inlocuit puntea pe casco fuzeta fiind in ordine. a strambat din nas cel de la asigurari dar nu a avut ce-i face. valorile masurate la geometrie erau alandala rau de tot.

si dupa chestia asta mi s-a indreptat si volanul care statea stramb in mers :icon_thumright: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti spunem noi fara sa stii tu....O1 are punte spate,ca la batrana dacie

Asa vrei sa crezi tu? :icon_cool:

Puntea la Dacie: Suspensie dependenta, punte "plastica" prinsa la centru de un brat central. (asta face ca atunci cand o parte se inclina, cealalta parte se inclina invers in mod egal)

Puntea la Octavia: Suspensie semi-independenta, punte cu profil deformabil, bara stabilizatoare.

Nu iti recomand sa faci testul elanului in "batrana dacie". :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde naiba are O1 suspensie semi-independenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O1 are punte rigida. In cazul in care nu se mai incadreaza in parametri, se inlocuieste puntea, bucsele de la punte si rulmentii (tehnologic). Sper sa faci ceva pe un casco, la un SH s-ar putea sa ai surprize!

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionel79, cel mai bine e sa pui cateva poze, facute din spatele masinii,, de deasupra rotii cu problema, etc, ca sa ne putem da cu parerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baieti nu va mai certati, uite ce scrie la catalog ===Ax multi-braţ cu bară stabilizatoare=== :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai indicat este sa te duci la un mecanic pe care il cunosti ca fiind priceput, neutru si sa decida el. Poti schimba doar fuzeta, poti schimba toata puntea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am eu eu fuzeta daca te hotorasti sa o schimbi,te pot ajuta cu toata manopera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde naiba are O1 suspensie semi-independenta?

Are!

Asa ii zice. Nu e suspensie dependenta dar nici independenta full.

Cei de la Vw/ Skoda au hotarat sa-i zica semi-independenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am vazut la o octavia 4x4 rotile din spate putin inclinate cum spui si era din cauza bucsilor de brat uzate. Nu stiu sigur daca e si in cazul tau.

Mergi la un mecani totusi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa faci in primul rand o geometrie de directie, care-ti spune daca masina se afla in parametrii constructivi sau nu! Apoi te decizi sa schimbi ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din fata computerului toti ne putem da cu presupusul. Nu crezi ca ar fi mai indicat sa mergi la un service avizat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

costa bani...sa o arzi pe forum nu costa nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu celor de mai sus,dute la un mecanic sa vada, punte ori fuzeta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
mai intai trebuie demontat pt k poate fi doar fuzeta stramba,dk e sa fie puntea se schimba toata,nu e scumpa un sh

salut am obs ca te pricepi la punti si chestii ....am un golf 5 si rotile spate sunt putin cracanate pe romaneste nu se cunoaste tare dar se vede ...sunt inclinate in partea de jos spre exterior ce ar putea fi ...ast rsp ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba de unghiul de cadere al rotilor spate, care in general este negativ, la valori de aprox. -1grad. Asa sunt concepute majoritatea puntilor spate, pentru a creste bineinteles stabilitatea masinii in viraje. Deci nu ai de ce sa te ingrijorezi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu costa o cauta de bani, du-te si verifica geometria rotilor spate. Golf V are reglabil si pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!