Jump to content

Se da o caroserie goala


Bugtuner
 Share

Postare recomandată

Avem caroseria si sasiul de broasca imbinate (cred ca pe forum li se zice carapace si tub), curate complect de vopseaua veche pana la metal curat, curatire facut cu flex(polidisc) si perie de sarma montata in acesta. E acuma e intrebarea? :D

Care e urmatorul pas. Cu ce vopsim, ce dam prima data si pe dedesupturi si pe deasurpra. Care varianta ati folosit? Cea mai des intalnita varianta este

dedesupt un strat de grund + strat de antifon (boschet)

desupra spritz-chit (chit de pistol)+smirgluire+chit de cutit pentru retusari + vopsea finala

Am citit tot felul de variante cu inhibitor de rugina, teroson( :D ce-o fi ala nu stiu), pasivant etc

Ce sa folosesc ca in unele locuri trebuie chit destul de gros, deci pasibil sa crape in timp. Ce chit sa folosesc? Am auzit ca ala de fibra tine bine si in straturi groase.

Nu am cum sa indrept tabla in acele locuri.

Acuma va rog sa nu veniti cu ceva soluti speciale ce se folosesc la vapoare, NASA, avioane, si se gasesc numai la butoaie si pachete de 100 kg. Mai interesa ceva ce sa gaseste in magazin ( nu neaparat usor, dar sa se gaseasca), si pentru buget de om normal deci nu la 1000 euro bidonul.

Daca voi ati avea masina desfacuta complect si fara vopsea pe ea ce ati face?

(sau ce ati facut daca ati fost in situatia mea) gandidu-va la bugetul propriu.

Sablatul iese din discutie ca nu am cum si unde. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in legatura cu suprafetele unde zici ca trebuie un strat gros de chit, asa se face aici:

http://www.diynetwork.com/diy/ab_auto_body...2276673,00.html

dar este o metoda mai simpla, se gaureste tabla unde este "groapa" si se insurubeaza un surub care se prinde cu "slide hammer"-ul(are ca o mandrina in capat) si se trage tabla(se bate greutatea inspre partea de sus a sculei). se repeta pina esti multumit de rezultat. se polizeaza ce sta inafara suprafetei si restul se chituieste.....

http://www.toolsatoz.com/product_info.php?products_id=4232

daca faci chitul gros intr-un an sau doua iti va crapa, stiu ce vorbesc ca si eu am patit-o. fao ca lumea din prima si nu vei avea probleme.

Modificat de tibimakai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!