Jump to content

ajutor!...apa in passat


passat19tdi
 Share

Postare recomandată

Am mers o luna de zile fara fata de usa pentru a urmari fenomenul enervant.

 

Cand ploua (de exemplu), apa care intra pe langa chederul geamului se scurge in usa dar usa are gauri de scurgere (de preferat desfundate); pana aici nici o problema.

Dar in calatoria ei, apa se prelinge si pe folia de "burete" dintre fata de usa si usa.

Daca ati avut interventii pe usa respectiva care au necesitat dezlipirea "buretelui", apa se scurge in masina printre fata de usa si usa.

Si e foarte greu sa etansezi acea folie din cauza masticului original relativ intarit.

 

Intr-un final am lipit o folie de polietilena (doar in partea de sus, ca o perdea de dus) astfel incat sa dirijeze apa inapoi in usa, respectiv spre scurgere.

Poate nu e cea mai eleganta solutie dar nu se vede (ca e in usa) si, cel mai important, nu se mai infiltreaza apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Asa este precum spune Diddi, acelasi lucru l am observat si eu  scurgerea apei intre fata de usa si protectia aceea de praf .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
butnariucvictor

Acum o saptamana (dupa ploi torentiale) am gasit apa de doua palme peste tot in masina. Mai putin in portbagaj. Am demontat tot (scaune, bancheta, covoare, buretii de podea, pasla si saculetii de nisip) si am pus la stors/uscat/curatat. La mine apa, surpriza, venea pe la trapa (plafonul fiind si el ud in dreptul parasolarelor). Am desfundat cele doua orificii care erau complet colmatate (in timpul desfundarii am vazut cum se goleste apa din trapa) iar acum astept cuminte sa se usuce si buretii. Presurile le-am spalat si tinut in Cocolino cu ocazia asta. :winter:  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai grija ca trapa are 4 scurgeri - cate una pt fiecare parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

butnariucvictor

Cu lupa m-am uitat dupa celelalte doua canale dar nu le-am gasit. Asa am citit si eu, la Vento si G3 ca ar fi 4. La Passat B4 nu am gasit poze/detalii pe internet asadar m-am bazat pe sugestiile celor cu G3/Vento. Eu unul nu am putut gasi mai mult de doua scurgeri la trapa.  :sly:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt la fel ca la g3/vento, scurgerile din spate sunt undeva in spincepe sa se ridice atele capului locurilor din fata (in zona unde  plafonul in prtea interioara)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Apa din interiorul masinii poate sa apara fie de la caloriferul de incalzire spart sau de la scurgerea de AC infundata.Prima posibilitate se elimina prin inmuierea degetului in apa si gustarea lui,iar daca are gust de dulce este apa cu antigel si deci apa este din motor si se scurge pe la caloriferul de incalzire.

P.S. Daca apa nu este de la calorifer,de AC verificati: masticul de la filtrul de habitaclu pozitional la baterie,gurile de scurgere pozitionate tot la baterie sau chederul usii.

Modificat de bury
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!