Jump to content

Golf 6 - Anvelope


M. Golf
 Share

Postare recomandată

Salut,

Masina mea a venit incaltata cu Continental Evo Contact 3 195\65\R15 pe jante Wellington.

Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Al meu Golfulet Candy White - Trendline 1.4mpi 16v 80cp a venit incaltat cu Continental Eco Contact 3 pe 195\65\R15, ce am remarcat este ca ca neamtul a tinut sa isi puna totusi amprenta, scrie la fel de mare in continuare ... Model engineered in Germany. Dar cine stie prin ce Turcie sunt produse efectiv. :))

Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Uitate pe roata de rezerva ca pe partea interioara scrie tara unde este fabricata Anvelopa. Eu am un Skoda Octavia 2 de o luna 1.4TSI 122 CP si tot cu acest tip de cauciucuri si marime la fel mi-a venit masina. Iar cauciucurile sunt: Made in Czech Republic. Se comporta onorabil pana acum, chiar foarte bine....

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Mersi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

golf 6 variant 2010 2.0 tdi HL M6 a venit cu pirelli p7 made in brazil 205/55r16 91v

merg bine momentan sa vad la uzura daca sunt diferite de cele made in italy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu daca au mai mult material sintetic se uzeaza mai greu dar sunt mai slabe ca performante.

In orice caz la mine am observat o diferenta de calitate intre bridgestone-urile de iarna facute in japonia si astea de vara ce au venit pe masina,facute in franta,am fost mai multumit de Conti Premium Contact 2 de pe fosta masina.

De P7 auzisem si eu ca se uzeaza mai usor dar daca nu faci liniute ma indoiesc ca vor fi diferente foarte mari.

Modificat de TDRfx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Porsche Nord are o oferta de cauciucuri de iarna Kleber pentru modelele Golf 6. (195 x 65 R15)

Stie cineva ceva despre marca asta? Pretul: 282 lei/cauciuc - TVA inclus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt bune cauciucurile titelf - dar gasesti si mai ieftin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici esti offtopic

Multumesc pt avertisment...

Si ca sa nu mai fiu off: Golful meu a venit cu Continental 195 x 65 R15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am HL si a venit cu Brigestone Turanza, ma asteptam la Continental, dar sunt foarte multumit de ceea ce am. Masina se comporta grozav. Pt iarna am luat Goodyer Ultra Grip 7 pe 15 cu tot cu jante. Sper sa nu am surprize

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in dotare pneuri stock Continental made in Czech rep

dupa 1 an de mers (omeneste nu birjareala) am zis sa le permut si sa le echilibrez (asta vara pe autostrada mi se parea si ca trepideaza pe la 120 km/h)

intr-o luna am facut 3 echilibrari la 3 serviceuri diferite

din 4 pneuri 3 sunt deformate ca la balamuc si d-aia zdrangane masina la 120 km/h

verdictul: trebuie schimbate gumele

am fost eu ghinionist sau au mai patit-o si altii

despre Continental aveam o parere buna (despre cele made in Germany)

Modificat de zaxx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde si ce ai de la ei ,sunt modele diferite de calitati difertie ca de exemplu cele facute la noi .

Am avut Conti Premium contact (Made in Germany) aproximativ 50.000 de km(mai duceau inca vreo 20-30) si am fost foarte multumit de ele,erau clar peste Bridgestone Turanza .Plusurile evidente erau zgomot de rulaj mic si comportament foarte bun pe ploaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am HL si a venit cu Brigestone Turanza, ma asteptam la Continental, dar sunt foarte multumit de ceea ce am. Masina se comporta grozav. Pt iarna am luat Goodyer Ultra Grip 7 pe 15 cu tot cu jante. Sper sa nu am surprize

Salut si eu am primit la fel, HL cu Brigestone Turanza 205/55 R16 pe jante Atlanta

Acum vreau sa schimb anvelopele cu unele de iarna

Vreau sa va cer un sfat si anume ce dimensiuni trebuie sa aiba anvelopele de iarna? Pot sa fie tot 205/55 R16 sau trebuie mai mici ?

Si altceva, pot sa schimb doar anvelopele sau trebuie sa schimb si jantele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca devii offtopic asa ca citeste bine topicu(ca au mai fost cateva discutii offtopic si pe pagina anterioara) si ai mai sus niste linkuri puse de un modelator care sigur te ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

dvn2007

chiar era greu sa citesti 5-6 posturi mai sus???

Considera asta ca avertisment, citeste te rog Regulamentul

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre Continental aveam o parere buna (despre cele made in Germany)

Sunt modele mai low end cele pe care le ai pe Golf (identice cu cele pe care le am pe Skoda). Premium Contact si Sport Contact sunt cele de top.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: pai in ritmul asta in curand Golful (care este o "marca in sine") va ajunge o masina low end :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti subiectiv.

Anvelopele difera in functie de echipare,daca tu cumperi masina mai cheala si cu jante pe 15" cum sa te astepti sa iti puna anvelope scumpe?

Aceeasi situatie e si la alte marci,odata cu echiparea iti baga si anvelope mai de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subiectiv !? nu cred, poate suparat si la suparare omu' le spune mai apasat

stiu ca o echipare superioara face diferenta, dar ce sa inteleg de la tine, ca echiparea vw TL vine de regula cu răgălii de cauciucuri ce trebuie schimbate ulterior pe cheltuiala cumparatorului

nu prea e normal sa gasesti pe masina noua ce bate de 20.000 E jante sau pneuri varza indiferent de echipare

ma asteptam sa primesc niste pneuri ok, nu cine stie ce scule scumpe, dar macar sa te poti folosi de ele

pe mine chiar nu ma deranjeaza faptul ca anvelopele cu care a venit masina sunt Continental low cost ci faptul ca din 4, 3 nu se pot echilibra si asta este foarte frustrant

repet, poate am fost eu ghinionist

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt chiar varza si nu se mai pot echilibra ar trebui sa fii acoperit de garantie. Vezi ce zice dealerul, eventual pune o intrebare si la ANPC daca nu e de acord cu inlocuirea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ne tii si pe noi la curent cu ce ti-a spus dealerul in problema garantiei. Pe mine ma intereseaza ca si eu am aceleasi cauciucuri pe masina. Oricum cred ca ai dreptate pentru ca si Trabant daca era tot nu aveau voie sa tina asa putin. Este clar un defect de fabricatie si n-am auzit de asa ceva la nici un tip de masina (nici macar la Dacia).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu se acorda garantie la cauciucuri pt defecte de fabricatie

fiind un post legat de pneurile ce echipeaza G6 intrebam daca altcineva s-a lovit recent de aceeasi problema si cum a rezolvat-o

masina fiind in garantie am avut o prima experienta cu serviceul dealerului pe tema asta dupa care am tras concluzia ca doar daca-i dau in judecata obtin ceva

cand au auzit de garantie pt pneuri au intrat in fibrilatii, si au invocat ca nu sunt cauciucurile ci jantele s-au ovalizat, pe jante nu se da garantie, ce sa mai tiganie tipic romaneasca pe motiv de utilizare necorespunzatoare

la un moment dat nu mai stiam ce sa cred si pe cine sa cred, pt ca primul service de roti imi spusese ca-s pneurile deformate, serviceul vw zicea ca-s jentiile ovalizate; ulterior vizitei la dealer am mai fost la un alt service de roti si mi-a confirmat ca pneurile sunt varza si jantele sunt ok

asa ca deocamdata am pus cauciucurile cele mai naspa pe spate, celelalte pe fata sa pot merge cat de cat

o sa vad ce scrie strict in carnetul de garantie sa vad ce fac mai departe

Modificat de zaxx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehehe jante ovalizate fara urme de lovituri?! Unde e prezumtia de nevinovatie. Sa demostreze ei ca a fost exploatare necorespunzatoare nu sa incerci tu sa-i convingi ca ai mers "frumos". Astia chiar incearca sa bage oarba in ochi. Nu stiu cum e la masinile noi dar eu am cumparat niste anvelope de pe net acum o jumatate de an si mi-au fost livrate impreuna cu un certificat de garantie, ca orice bun nou, cum prevede legea. Eu zic ca trebuie sa fii un pic mai ferm (a nu se citi cu gura mare :) ) si fara frica mers la ANPC daca nu inteleg de vorba buna.

Bafta multa.

Modificat de spb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subiectiv !? nu cred, poate suparat si la suparare omu' le spune mai apasat

stiu ca o echipare superioara face diferenta, dar ce sa inteleg de la tine, ca echiparea vw TL vine de regula cu răgălii de cauciucuri ce trebuie schimbate ulterior pe cheltuiala cumparatorului

nu prea e normal sa gasesti pe masina noua ce bate de 20.000 E jante sau pneuri varza indiferent de echipare

ma asteptam sa primesc niste pneuri ok, nu cine stie ce scule scumpe, dar macar sa te poti folosi de ele

pe mine chiar nu ma deranjeaza faptul ca anvelopele cu care a venit masina sunt Continental low cost ci faptul ca din 4, 3 nu se pot echilibra si asta este foarte frustrant

repet, poate am fost eu ghinionist

pai stai asa, g6 e si la 12k euro ala de 20k in niciun caz nu e trendline orice pui tu pe el. Apoi, da, cu echiparea cresc si cauciucurile, eu asta am observat-o cu mult inainte sa iau masina cand am fost pe acolo. Dar dupa mine diferentele intre cauciucuri nu pot fi asa mari. Eu pe symbol aveam cauciucuri clar mai slabe decat pe orice varianta de golf si 5 ani nu am avut probleme deloc cu ele, refuz sa cred ca alea de pe golf (o masina la care platesti si marca din plin) sunt slabe. Sunt sute de mii de masini trendline vandute in lume, faptul ca nu sunt variantele de top ale marcii de cauciucuri nu inseamna ca sunt praf. eu cred ca ai avut tu ghinion. De la nu foarte tari la "nu te poti folosi de ele" eu zic ca mai sunt multe etape intermediare :)

apoi atentie la gropi, viteza cu care mergi raportata la starea carosabilului iti va aduce sau nu belele orice cauciuc si orice masina ai avea. poti sa ai tu si mama cauciucurilor daca mergi tare cu ea prin gropi si nu o data, o sa ai probleme. eu nu prea pricep cum ai ajuns cu mai multe roti cu probleme, mergand pe drumuri bune. Nu avem sosele ca pe afara, dar avem si noi multe sosele decente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pretul masinii cu optionale a fost 19k G6 plus TL 1.6 tdi

masina este luata de noua are 1 an vechime, rulaj de 12k km 90% afara din Bucuresti

eu cu masina asta am mers omeneste fara cascadorii prin gropi si alte alea

jantele, cauciucurile si capacele chiar nu prezinta nici o urma de lovitura, buseala etc

ghinion, ghinion dar din 4 pneuri 3 sunt descentrate de nu se pot echilibra cum trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!