Jump to content

KM reali!?!


Cato
 Share

Postare recomandată

sunt de acord cu tine, doar atat e dubios ca masina in primii 3 ani nu a intrat deloc in reprezentanta, dealerul s a oferit sa mergem in reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind in cautarea unui Passat am inceput sa le verific pe toate la reprezentanta inainte de a le cumpara. Dupa nici o zi faceam cu nervii ca nu gaseam nici una cu kilometrii reali. Dintre care mai sunt pe autovit, m-am gandit sa le postez aici poate ii sunt de ajutor cuiva.

 

240k in 07/2013 : http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C30877438.html

176k in 06/2013 + plus lovit fata (schimbat in reprezentata, grila si bara fata, far dreapta, aripa dreapta, capota si radiator). Prima inmatriculare in 09/2009 ! : http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C30769713.html

Doar 3 intrari in service, nu mai stiu exact cand si ce s-a schimbat: http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C30896246.html

Fara istoric !!: http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C30873720.html

176k in 06/2013: http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C30801202.html

Km reali si fara daune: http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C30418292.html

 

Nu mai tin minte exact ce si cum deoarece au fost verificate acuma 1 saptamana insa va faceti o idee. Passatul din Bihor, cel de 8850€ este al unui dealer si are mai multe pe stoc. Toate sunt cu km dati inapoi.

Deci atentie cand cumparati !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu stiu. Am gasit una in Oradea cu 176k reali (verificati) cu 9450 si a mers taicamio sa o vada si daca e ok si daca mai lasa din pret :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

La nenorocitul ala din Bihor, care are un parc mai marisor de auto. Sa va povestesc ce am patit cu el:

- am mers cu un amic sa isi cumpere o masina

- la telefon era cam zgarcit in informatii si foarte din scurt asa

- cand am ajuns, din start ne-a scos ochii ca de ce am sunat noi si pe altul sa verific pretul masinii [gasisem masina si pe alt site parca].

Probleme:

- pe foaia aia ce-mi scapa numele, ce i-au dat-o din germania, neamtul a scris corect seria de sasiu dar a gresit saracul nr de km: erau cu 20k km mai mult decat arata in bord

- iesim la drive test si huruia grav un rulment. Unguru meu zice ca pe spate s-a rupt ata la un cauciuc. il pun sa schimbe cauciucul. Pretinde de la mine bani pt asta. i-am dat, ca facusem 14 ore pe tren bucuresti-oradea. Dupa schimb, tot se auzea. Cand am ajuns in bucuresti, era rulmentul fata.

 

Ar mai fi de povestit. ideea e ca fie sunteti nesimtiti - are boala pe partea de sud a tarii, ca "dom'le aici suntem in ardeal" - pe naiba, a fost fix ca in Vitan! Deci, nesimtiti cat incape, plus tupeu jegos pe voi si ii veti face fata. Mi s-a laudat cu o tinichea de insigna din aia de politist european, ce-o gasisem ulterior si in Vitan.

 

mno, una peste alta, daca se mai duce careva sa cumpere de acolo masina, sa citeasca mai sus povestea si sa fie pregatit. La urma urmei, oricat de scarba ar fi vanzatorul, masina conteaza.

 

Si inca una si gata: greu s-a dat pe brazda sa schimbe acel cauciuc [care era pe spate!]. Motivul principal: "dom'le, daca il schimbam, trebuie facuta geometria iar aici nu e ca la bucuresti! Totul se face cu programare!". Asta a pus capac...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma asta s-a cumparat: http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C30901701.html

Din ce am inteles e foarte ok, reviziile sunt facute la timp, totul functioneaza perfect si km sunt reali (au fost verificati la VW). Luni o sa fie dusa in reprezenta VW pentru tot felul de teste si cand am timp o sa ii fac un topic.

 

La ce concluzie am ajuns eu, nu exista masini din DE cu mai putin de 160k sau 170k. Restul ori au fost lovite ori sunt cu km dati inapoi. Ce e trist e ca majoritatea oamenilor iau teapa. Cand inca am fost in tara am fost cu taicamio sa vedem un Passat in Timisoara, fara sa ii verificam intai km. Ajungem, masina arata ft bine, suna bine, nu bate nimic la motor. Insa cand am inceput sa ne uitam de aproape se vedea ca a fost lovit bine in stalpul stangaunde prezenta si rugina. Dupa care ne uitam pe cartea service tot-ul era ok, km in bord 154k si fac poza la carte si la serie sa o verific. E, in realitate avea 240k si aparea ca lovita. Ma suna tipul sa vada ce si cum, ii spun toate astea si raspunsul lui a fost ca asa a luat-o din Germania.

 

Deci nu cumparati un VW inainte sa il verificati !  :D

Modificat de aradfan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti si in De masini cu km reali si sub 160.000 dar pretul nu este cel din ro. S-a spus pe acest topic tot ce trebuie avut in vedere cand cauti o masina dar vad ca multi prefera sa faca cum cred si apoi vin si se plang despre vanzatori\ masini.

Eu personal primul contact care il am cu vanzatorul ii decisiv .... nu imi place omul plec si nu ma uit la masina indiferent cat de bine suna anuntul sau arata masina.

Modificat de snack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci..prin urmare..o masina buna costa ! km reali , neatinsa etc. Am un prieten care are parc auto. Chiar ieri a cumparat un Outlander .260k km .. Interior/exterior impecabil !! balamale usi la toate erau schimbate si usile parca sunt din plastilina cand sunt deschide.Deci se intelege..chiar sunt curios la cat il baga ..:)) http://www.autovehiculedeocaziect.autovit.ro/ aici o sa apara saptamana care vine sigur :)) inainte spunea chiar el..ca mergea bine .lua masini din DE cu 4k le inmatricula 800-900 taxa..le punea la 6.500 si imediat o dadea..

Cate "hoituri" de masini a avut :)) chiar mergeam cu el stateam la parc..si ma uitam la toate..un polish interior,exterior, km , becuri schimbate facute niste poze mai frumoase si sus cu ea ! El a zis..ca romanilor cam 70% le place sa fie mintiti pe fata..decat sa ia o masina cu 300.000 km cu istoric complet si sa fie foarte foarte ok , mai bine iau o rasturnata cu 150.000km pe roata si stie domne' ca e buna..toti fug de ce e peste 200.000 de km.daca pui .199kkm sigur vei avea mai multe sanse decat una de 201.000 km si o 500E mai ieftina..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma ocup .Am amici care se ocupa .Am mers cu multe masini aduse de afara si chiar sunt ok si la 200-300 mii km. Multi nu inteleg ca dupa ce cumperi o masina (daca nu e trecut in istoric) trebuie sa schimbi distributia + alte consumabile. Au impresia ca daca au dat 8-10 mii euro pe o masina nu terbuie sa sa strice sau sa schimbe ceva la banii asta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vi le pot descrie pe toate de la parc :)) 


Nici o masina SH nu e perfecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta stiu..stiu faza cu DSG , injectoare etc..au fost rechemari ..era pe cineva care-si luase Golf 6 GTI DSG 7 si vroia sa-l vanda din cauza cutiei..si il luase si nou..si in leasing..END OFF TOPIC . Inainte mai pleca in tara dupa masini sau in DE..a zis ca acum nu se mai strofoaca pt o suta de euro..sa bata tara in 4 :)).din tot parcu 4-5 masini nu au interventii..de cate ori era sa fie linsat :)) sau de cate ori si-a schimbat numaru nici el nu mai stie :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la unele comentarii de mai sus , voi vreti masini second IMPECABILE  la 40% din valoarea ei initiala ?  Nici eu nu sunt de acord cu km dati inapoi dar sa ai pretentia sa dai 9.000-10.000 de euro pe o masina care acum 3-4 ani a costat 25.000  de euro si sa nu bata nimic la ea mi se pare penibil ...

Nu e deloc penibil...eu am cumparat o octavia 2 de la privat, care avea 3 ani si 112.000 km in bord la mai putin de o treime din pretul de nou si am utilizat`o 4 ani cu brio!  in afara de amortizoare fata si ceva bucse schimbate in al 3-lea an de utilizare...in total vreo 1000 de lei nu am mai bagat nimic in ea! deci e posibil...trebuie sa stii ce sa cauti...parerea mea e definitiva: ce vinde un samsar e teapa/epava/gunoi!  deci ceea ce ai scris tu, este din cartile de Petre Ispirescu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba cu linsatu sau cu puscaria mi s-ar parea ok pentru cei ce manaresc auto si apoi le vand..daca s-ar putea ambele ca pedeapsa cu atat mai bine ; adica practic castigi bani numai din tepe si manareli..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teapa si manareala se incadreaza la inselaciune!

Modificat de jonnie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca in RO modificarea km  ar fi aspru pedepsita voi v-ati cumpara o masina fara sa o verificati ??? Aveti impresia ca numai romanii modifica km ??? Stiti ce procent din autohaus-urile din DE mai au propietar neamt ???

Umplem paginile degeaba. Formula e simpla: daca masina nu are istoric la reprezentanta,nu cumpara.

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E simplu raspunsul:

Masinile de care vorbesti tu sunt pregatite pt roman, bulgar, etc.

Neamtu nu cumpara de acolo.

S-a adaptat oferta dupa cerere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca are istoric la reprezentanta...? Poti da km inapoi in fiecare an..sa zicem ca tu faci 40.000/ an. o revizie o faci la reprezentanta, alta in curte, apoi dai km inapoi cu 20.000 anual...si uite asa masina are si carte la reprezentanta si de 2x mai multi km...parerea mea e ca masina se ia de la cunoscuti sau mai bine de pe forum decat siteuri auto..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

ce zici tu bgd referitor la revizii tine de cartile lui Petre Ispirescu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce? Romanu e inventiv..si e vorba de ceea ce am vazut si de oameni care se laudau ca ii duce capul sa faca asa ceva..asa ca sh-ul mereu va ramane o loterie..dar vad ca se tot micsoreaza sansele de castig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca are istoric la reprezentanta...? Poti da km inapoi in fiecare an..sa zicem ca tu faci 40.000/ an. o revizie o faci la reprezentanta, alta in curte, apoi dai km inapoi cu 20.000 anual...si uite asa masina are si carte la reprezentanta si de 2x mai multi km...parerea mea e ca masina se ia de la cunoscuti sau mai bine de pe forum decat siteuri auto..

 

 

Eu nu cred ca isi bate cineva capul sa faca asta !

 

Daca tot ceea ce te intereseaza pe tine cand iti cumperi o masina noua este sa o vinzi, si mai mult: cum sa o vinzi incat sa iei cat mai multi bani pe ea, cred ca din start ai calculat prost. Mai degraba acel individ care incearca sa faca asa ceva, ar merge pe o masina de la bun inceput deoarece pierde mai putini bani la ea indiferent unde face reviziile.

 

Offtopic: Eu am incercat sa-mi vand masina la 23.000Km si la jumatate din valoarea ei noua dupa aproape 2 ani de zile -> Niciun client :)

 

In schimb in aceiasi bani Passat-urile 2.0 TDI cu > 150.000Km se vand intr-o veselie.

Modificat de iwolffy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ii sa fim paranoici putem sa presupunem multe... km dati inapoi inainte de o revizie nu cred ca se preteaza....daca masina pateste ceva si producatorul isi da seama de manarie risti multe.

Masinile care se vand pentru exterior sunt clar pregatite doar pentru exterior. In de sau orice tara care are o legislatie mult mai bine pusa la punct decat ro nu se risca nimeni pentru un castig de cateva mii de euro sa vanda o masina manarita.

Ca masinile din De nu sunt toate cu proprietar neamt asta ii mai putin important pt mine....ca ii masina de leasing sau adusa din Spania nu cred ca te ajuta mult, important ii ca pretul si starea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica povestioara, varul meu era hotarat sa isi cumpere un Golf 6 sh 2011 minim , ne am dus sa vedem diverse pana am intalnit una la Calarasi masina gasita pe un alt site decat cel bine cunoscut , vobim cu omu ne spune ca masina este fix cum se vede in poze ! Toate bune masina in cauza este un Golf 6 variant fabricatie 12.04.2012 , dsg+ multe alte optiuni  km 199.879, ajungem masina era BIBELOU nu imi venea sa cred masina impecabila toate reviziile la reprezentanta nu am avut ce comenta si negocia la masina! Asa ca se gasesc si masini cu xxxxxxx km in stare impecabila  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce pret au? unul corect? daca da, atunci jos palaria!

Pana atunci, cei care vor sa vanda o masina buna(km putini si ingrijita) se lovesc de preturile derizorii ale "afaceristilor"(pardon "proprietari")!

Modificat de nervoss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta este dureros pentru cei are au masini ingrijite si cand doresc sa le vanda se lovesc de problema pretului din piata...am simtit senzatia pe pielea mea. Veneau sa vada masina si aveau discursul in cap...pai am vazut una ca a ta mult mai ieftina si km mai putini adusa recent...deci dezavantaj pentru vanzator si avantaj pentru cumparatorul care ajunge sa cumpere masinile astea, la fel ca si colegul care a postat mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!