Jump to content

KM reali!?!


Cato
 Share

Postare recomandată

Pai chestia asta se aplica deja, intrebarea este daca iti divulga "datele".

Ori la ITP poti sa te duci cu km "coafat" si atunci iarasi nu mai este bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate face nimic in privinta KM REALI, si daca te duci la reprezentanta poti sa ii dai inapoi, am mai spus cum face o firma de taxi in UK.

 

Cumperi masina noua, mergi 30.000 km fara sa faci schimbul la reprezentanta, dai km inapoi la 10.000 si te duci la reprezentanta sa faci schimbul de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura solutie ar fi ca acel loc unde poti schimba KM sa fie disabled, adica sa nu poata fi editat sau suprascris cu nimic. Si la fel si in cazul in care se schimba ceasurie: cand le codezi, si pui 'codul de la ceasurile vechi' sa-ti transfere automat si Km de pe ceasurile vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greu, cum spuneam. Cumva trebuie sa existe acces de write pt a putea fi înregistrați km, iar prin "locul" ala tot timpul se vor putea modifica și de către altcineva care știe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce e `musai' sa ai acces de write acolo ?

 

Ok, sa presupunem ca e neaparat necesar dreptul de scriere, in cazul asta sa fie ceva de genu` lui CP..unde doar reprezentanta te poate ajuta (cel putin eu nu cunosc pe altcineva care te poate ajuta cu scoaterea CP)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CP însemnând? Ca nu ma prind..și totuși, dacă reprezentanta te poate ajuta, o poate face și altcineva, dar probabil pt ce spui tu nu și-a bătut cineva capul nefiind ceva important. Dar km de dat înapoi mereu se va dori și implicit băieții deștepți vor cauta soluții ca sa scoată bani grei. Afacerea e de ambele părți, ei câștiga ca dau înapoi iar vânzătorii de mașini câștiga mai mult la vânzare decât dau pe datul înapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CP = component protection

 

Pe bune? Nu e ceva important ? Mai nou, iar in viitor o sa fie si mai si,,,nu prea mai poti face retrofituri decat daca scoti CP. Si crede-ma...nu e deloc ieftin!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt în tema și nu te contrazic, dar sunt sigur ca se poate scoate și aia, doar ca e vorba de alta situație din ce înțeleg eu în urma expresiei "component protection". În fine, deja deviem de la subiect - suntem offtopic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(cel putin eu nu cunosc pe altcineva care te poate ajuta cu scoaterea CP)...

Se poate si fara sa mergi la dealer. RzzV la modele audi CP este de la modelele dupa 2005, la vw  CP este la modelul golf mk7, tuareg 2011+ , passat b8 si urmatoarele generatii.

 

Cheile de audi 2008+ stocheaza km in ele si din cate stiu eu nu se pot modifica decat daca schimbi cheia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la Touareg 2011, majoritatea modulelor sunt de la Audi A6, A8..... RNS-ul 850 este de fapt un MMI 3G, s.a.m.d..... de aici limitarea component protection

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles. Dar după cum spui chiar tu, se poate oricum cu schimbarea cheii. Mereu vor exista soluții găsite de băieții deștepți...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RzzV Corect, dar de obicei procedura depaseste bugetul alocat de  "samsar" si se mai trece cu vederea acest aspect, nui chiar ieftin si accesibil  sa schmbi 2 chei la un model audi dupa 2008.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu stiu daca am postat unde trebuie, dar uitati un exemplu de masina cu kilometri dati inapoi, unde samsarul nici macar nu s-a obosit sa schimbe pozele de la anuntul original. Am postat aici ca sa vada cat mai multa lume si sa se fereasca de individul respectiv

 

 
:ceuameni: 
Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a costat si 360 euro schimbarea kilometrajului :) de la 13640 la 14000 euro

 

mai dai si 14.000 euro si zici ca masina e abea la prima tinerete cand colo atinge 500.000km in curand

 

asta trebuie dat la politie, e inselatorie pe fata, se pedepseste cu dosar penal si inchisoare cu executare

am raportat la OLX pt frauda, sa vedem daca il sterg administratorii.

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La anunturile de masini ar fi de bun simt sa se permita postarea acest informatii ca si comentariu sub anunt, cu dovezi precum aceasta postare de mai sus, iar administratorii site-urilor sa aprobe mesajele verificate, ca sa nu comenteze oricine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am raportat si eu la OLX pe asta de acum 2 zile. Nu s-a intamplat nimic, anuntul e tot acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am vrut sa cumpar un Passat si m.am dus sa verific unul care avea dupa spusele vanzatorului 125.000 km asus din Germania. La verificarea vizuala nu arata deloc de acei km. Bord cu butoane foarte roase, piele volan roasa. Samsarul o tot tinea ca a purtat ala inel. Dupa cum aratau butoanele l.am intrebat daca purta si degetar.

Apoi am zis ca.i dau un raspuns in 2 zile dar deja eu renuntasem.

Nu poti incheia un contract bazat imediat pe o minciuna.

Si din cele citite aici si pe net m.am dys la weltauto si mi.am luat de acolo la pret mai mare, dar mai sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este egala cu 0 legea asta atata timp cat nu se implementeaza si o urmarire constanta a kilometriilor. sa zicem la masinile noi atunci cand ii faci RAR-ul (cartea) si apoi la fiecare itp.

ca altfel eu pot spune fff usor, da domne eu nu stiam ca are km dati inapoi. asa am adus-o si eu din germania, sau asa am cumparat-o si eu de la samsar!

 

oricum va dati seama ca si asa vor exista cazuri de oameni care vor da km inapoi inainte de itp dar marea majoritate nu vor face asta si va fi un impediment pt proprietarii ulteriori care nu mai au ce face.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O idee (destul de greu de implementat) ar fi declararea nr de km in momentul alimentarii ( cum se intampla cu flotele de la multinationale). Astfel ar fi mult mai greu de umblat la km, avand in vedere ca itp ul se face la fiecare 2ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e deloc de ajuns sa declari nr de km, la noi e nevoie sa controleze cineva. de aia spuneam de itp, aia e singura modalitate prin care orice masina trece teoretic la 2 ani;

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar la ITP se noteaza nr.de km doar.

Modificat de Ionut_CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se noteaza dar nu poate fi consultata baza de date cu cati km are fiecare masina. e posibil sa nici nu existe o baza, se noteaza doar sa apara pe hartia aia care e in romana si engleza si care se elibereaza de 2 ani doar.

plus ca ar fi necesar sa fie facuta poza la nr de km care sa fie incarcata(cum se face poza cu farurile aprinse de ex!).

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!