Jump to content

Codari VCDS


NTZ
 Share

Postare recomandată

6 minutes ago, gogu1989 said:

Exista asa ceva???

Nici eu nu am stiut, intrasem mai mult să activez anti-theft alarm-ul și prin acei bytes am umblat. Astazi am schimbat centrala de 23Byte (High) cu una de 30byte (High) pentru cornering și restul functiilor, merge totul ca înainte mai puțin acest aspect cu geamurile. Pentru ca nici eu nu am mai intalnit aceasta functie, am facut un scurt video.

Modificat de Detox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate te referi ca ridici geamu din buton cu cheia scoasa din contact. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, asta o aveam deja..nu apasam pe nici un buton, pur și simplu doar puneam contactul (geamul jos), luam contactul, scoteam cheia și in 1 secunda urca și geamul singur. Am repetat de 10 ori cred acelasi lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, poate ne ajuta vreun coleg cu codarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, Detox said:

Salutare, in urma cu 2 zile am mesterit prin VCDS să mai aflu lucruri noi, am activat ceva, nu mai știu unde sau cum dar dupa aceasta setare, când scot cheia din contactul masinii, se inchid geamurile singure, fara a mai apasa nici un buton. Are idee cineva unde mai exact este aceasta setare pentru ca nu o mai gasesc.

Nu exista asa ceva. Poate doar sa ai instalata o alarma aftermarket cu modul de închidere a geamurilor, la incuiere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se presupune ca si salvat codarile inainte de a te apuca sa modifici. Daca nu, gasesti toate modificarile facute in laptopul cu care ai lucrat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, F l o r i n said:

Nu exista asa ceva. Poate doar sa ai instalata o alarma aftermarket cu modul de închidere a geamurilor, la incuiere.

Alarma este de fabrica. Și eu am crezut la fel, insa am ramas uimit de cum a mers. Pot să pun video-ul aici sau ?

 

1 hour ago, Al Bundy said:

Se presupune ca si salvat codarile inainte de a te apuca sa modifici. Daca nu, gasesti toate modificarile facute in laptopul cu care ai lucrat. 

 

Am salvat screenshot-uri pentru ca m-am gandit ca nu o sa fie aceeasi biti dar i-am bifat pe toti si aceeasi in noua centrala, am si tot coding-ul de la cea precedenta. O sa le pun pe ambele cap la cap.

 

 

 

 

Modificat de Detox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 minutes ago, Detox said:

Pot să pun video-ul aici sau

Da,. Incarca pe YouTube si pune link aici

 

Ma repet....nu exista acesta codare, sa o poti face, la acesta generatie. Cel mult, sa ti apasat pe buton incuiat, ca sa ridice geamurile. Atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

44 minutes ago, F l o r i n said:

Da,. Incarca pe YouTube si pune link aici

 

Ma repet....nu exista acesta codare, sa o poti face, la acesta generatie. Cel mult, sa ti apasat pe buton incuiat, ca sa ridice geamurile. Atat.

 

Am crezut posibila si blocarea butonului din telecomanda pe inchis dar la final trebuia sa se auda sunetul de blocare al alarmei si sa se aprinda semnalizarile. Plus ca, dacă geamurile erau deschise la maxim, nu le inchidea de tot ci lasa foarte puțin deschis identic la ambele. Cum este in video geamul deschis până la jumatate, il inchide de tot.

 

 

Modificat de Detox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesti butucul usii sau a portbagajului ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

13 minutes ago, Al Bundy said:

Folosesti butucul usii sau a portbagajului ? 

Portbagajul nu are butuc, insa am problema cu lumina și recunoasterea lui. Butucul usii l-am folosit acum mult timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi sa nu fie ramas butucul pe pozitia de incuiat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu vcds ul, in blocurile de masura, poti  verifica cine iti comanda inchiderea geamurilor. Poti decontacta usa fata sofer din din mufa de pe stalp, sa vezi daca mai face asa. Si lasi geamul de la pasager deschis, pt test

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 minutes ago, F l o r i n said:

Cu vcds ul, in blocurile de masura, poti  verifica cine iti comanda inchiderea geamurilor. Poti decontacta usa fata sofer din din mufa de pe stalp, sa vezi daca mai face asa. Si lasi geamul de la pasager deschis, pt test

Tocmai ca, de ieri când am schimbat centrala electrica, aceasta “functie” nu mai exista și am crezut ca totusi era ceva salvat in cea veche. Probabil a fost ceva dereglat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este posibil. Am întâlnit deseori situatia, dar clienții te apeleaza cand le coboara singure geamurile ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Ceau,

 

Stie cineva sa-mi spuna cum se poate coda ECU , astfel incat daca am usile deschise sa se poata ridica geamurile la un Golf 6 Plus 2012 ? Mentionez ca ECU a fost schimbat inainte de a achizitiona masina.

 

Mai am un Golf 6 si la el pot ridica geamurile chiar daca usa este deschisa.

 

Multumesc anticipat.

Modificat de SelesanD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice masina permite ridicarea geamurilor cu usa deschisa si contact pus. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau explica mai bine ce vrei exact, ca mie nu imi este clar.... .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceau,

 

De exemplu daca am usa de la sofer deschisa nu pot inchide geamurile de la celelalte usi.

 

Sau daca usa pasagerului este deschisa ,soferul nu poate ridica geamul.

 

O zi faina.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, banuiesc ca firele din manson cauciuc de la usa,  sunt ok, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt OK , situatia este la fel pt toate usile.Daca sunt deschise nu se pot inchide de la nici un buton.Odata inchise se inchid de la butoanele din usi si cele de la sofer.

 

Nici de scanat cu VAG COM nu scaneaza modulele de pe usi daca sunt deschise usile.

 

Nu-mi explic situatia, banuiesc o setare din ECU, altceva nu cred ca poate fi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, interesant. Totuși,  ai verificat toate firele din manșoane? Fata -spate? Trebuie sa se poata accesa la diagnoza,  chiar daca sunt deschise.

Butoanele de pe usi,  daca ai pozitia aprinsa, stau aprinse cand deschizi usile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firele au fost verificate , am avut acum un an un fir rupt la o usa din spate si nu se bloca. La diagnoza daca usa este deschisa nu o scaneaza...

 

Partea cu biutoanele aprinse nu am verificat-o , o sa verific diseara!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!