Jump to content

Codari VCDS

Recommended Posts

Dacă nu avea și a codat corect, plângea martorul din bord

• Replies 2.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Al Bundy

255

• F l o r i n

231

• Turbocip

130

• spido

125

Top Posters In This Topic

Popular Posts

De ce e pacat? CA nu poti sa le-o bagi in ochi celor care vin din fata? Sau de ce ?  

:blink: eu as vrea sa-mi schimb calculatorul de confort ( corectati-ma voi daca nu ii zice asa) cu una de 30 byte 3C8 937 049 S. lamuriti-ma daca modificarea asta se poate face.

Nu la total Ai cod de genul 00??x0x La ?? inlocuiesti valoarea originala aduni 2 ptr centura si 4 ptr senzor nivel lichid. Daca original aveai 01 +2+4 devine 07.Inlocuiesti ?? cu 07.

Posted Images

Sunt curios daca colegul killer10 a reusit ceva. Nici la mine nu se aprinde nici un martor in bord cand se termina lichidul, si ma resemnasem cu ideea ca nu are senzor. Dar totusi, care ar fi explicatia, ca tu sa ai senzor pus din fabrica si sa nu ti-l activeze fabricantul din soft ??? 

Mai rar asa ceva.... Eu nu am găsit la acest model, senzor montat dar sa nu fie activat

• 2 months later...

va salut!la un golf 5 din 2007 merge o codare pentru climatronic sa apara penavigatie  rns 315?

Edited by tonyauras

Nu ai ce codare sa faci.Trebuie inlocuit modulul climatronic,can compatibil..

Edited by spido
  • 1 month later...

Salutare, mi.am activat din vcds poziți US style și acum vreau sa anulez pozițiile ca se vad nasol cum o fac fără sa apară în bord?  Golf 5 2.0 tdi 2007

Edited by andrei04072

tot cu VCDS-ul le poti dezactiva. Nu merge din meniul BCului

cum dezactivezi pozitiile cu VCDS ?

• 1 month later...

Buna ziua stimati domni,
Detin un Volkswagen Golf 5 , 1.6 FSI, an 2005.
Am incercat nenumarate coduri (security) pentru VCDS, aria Engine mai exact security acces code...insa fara succes (singurul care a mers a fost 02153 dar ulterior citisem ca este pentru IMO).
Din nefericire nu am reusit sa aflu codul de securitate motor pentru benzinara mea...dupa multe cautari pe google...
Poate vreun coleg care s-a mai lovit de problema aceasta sa ma ajute cu un sfat ceva ?
Vesnic recunoscator! ✌️
Cu stima,
Ionut.

nu merge cu Vcds - e mai complicat la benzinare, doar cu resoftare

• 3 weeks later...

Vin și eu cu o scurta întrebare : cum pot reactiva martorul de centura? L-am dezactivat acum câțiva ani și as vrea sa îl reactive. Va mulțumesc 

F l o r i n

din codare pe 17-instruments. O sa iti apara balonul de help, care te va ajuta. trebuie sa adaugi un 2

Edited by F l o r i n
  • 1 month later...

Salutare,azi am vrut sa codez (activez) functia "Auto closing rain"  dar nu imi apare la longcoding optiunile. am reusit sa activez doar "Rain closing active"  din 09 Central elec,dar nu am reusit sa activez din 46 Central Conv,ce operatiune sa efectueze.

vezi imaginea de mai jos.

oare o fii VCDS vechi ? (10.6)

file.html

F l o r i n

Ce mașina, ce an de fabricație? 

salut,am rezolvat astazi functia "rain closing" am reusit sa-l activez si functioneaza cu brio.

cablul meu 10.6 era prea vechi ca sa stie long-coding,si am folosit astazi o versiune noua ( 18.9 ) si a mers din prima.

Numai bine !

Salut, se poate activa cumva din vcds, sa-mi apara martorul de portiera deschisa in bord, fara contact pus, la golf 5? Nu mai stiu la ce masini am vazut, acel martor apare si fara cheie in contact cand deschizi o portiera.

F l o r i n

Nu, nu se poate. În funcție de generație, la unele apare asa cum zici... La altele, nu. Nu am încercat sa compar și sa vad dacă se poate face ceva în acest sens, din eeprom ceasuri/modificarea acestuia

• 2 weeks later...
Dragos24x7

Am si eu urmatoarele erori. Tocmai ce am montat un modul de bluetooth pe masina si m am ales cu urmatoarele erori. Mai trebuie ceva codat ? Am adaugat " telephone " din lista can. Nu stiu ce sa i mai fac. 

Multumesc!

Screenshot_20190508-152954_OBDeleven.jpg

Screenshot_20190508-153019_OBDeleven.jpg

Screenshot_20190508-153006_OBDeleven.jpg

Screenshot_20190508-153037_OBDeleven.jpg

EEXCALADE

NU adauga optiuni pe care masina nu le are

Edited by EEXCALADE

Pune un autoscan cu VCDS.

F l o r i n
13 hours ago, Dragos24x7 said:

Tocmai ce am montat un modul de bluetooth pe masina si m am ales cu urmatoarele erori. Mai trebuie ceva codat ? Am adaugat " telephone " din lista can. Nu stiu ce sa i mai fac. 

Doar bifat 77 in can gateway.

Mai departe, erorile pe 77 vezi care sunt.

Restul -sterge erorile si vezi care revin. Eventual...fa un scan cu un vcds - asa imi pare cam dificil de urmarit.