Jump to content

Codari VCDS


NTZ
 Share

Postare recomandată

Nu, la flash status la casetofon. La gateway nu s-a umblat. Deci la casetofon daca se putea face update. E din 2013. Si ma gandeam ca poate a facut cineva ce nu trebuie sau ca au facut aia de la vw update inainte sa il dea pe casco, ca sa aiba ultima vers de software

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil - si ce cod ti-au trimis... 054xx.. ?

Parca. Nu mai stiu exact. Nu puteam sa activez pe confort inchiderea la 15 km/h. Orice valoare bagam o rejecta.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

 

Imi poate da cineva idei de codari pentru modulul 09-Centr Electr.? Am incercat sa ma conectez la 46 Centr Conv si nu raspunde, probabil nu am asa ceva.

Pe 09 am reusit pana acum sa activez deschiderea doar a usii soferului la prima apasare a telecomenzii. As vrea sa se blocheze automat la mai mult de 15kmh.

 

Pe 17-Instruments am reusit sa activez martorii de centura si lichid. Pot seta ca in ceasul mic din stanga unde arata ora, sa imi afiseze date despre consum instantaneu mediu? Am vazut asta la un Passat din 2000 cu bord ca al meu, fara minidot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca sunt suficiente idei prezentate in cadrul topicului. De ce nu citesti? Nu putem reposta de fiecare data acelasi raspuns!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, corect - a avut parte de update.

nu conteaza ca e codat sau nu, nu trebuia sa descarce bateria....

Concluzia este sa incerc cu o interfata originala, nu? Alta sansa nu cred ca am. Daca reusesc sa bag security access code, oare face ceva? Si ala cred ca trebuie luat de la ross tech. E posibil sa fie vreun fir schimbat in mufa principala care intra in rcd si de la asta sa nu mearga?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-ai pierdut pe drum.... mai bine ma suni si imi explici ce vrei sa faci, ce se intampla - sa te ajut prin telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai security acces si nu ai ce sa faci cu el pe rcd. Ori pb la can ori un alt consumator.

Sau rcd legat incorect-nu mai trece in stby.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Casetofonul se stinge cand scot cheia din contact. Ma voi duce la un service sa vad de curiozitate ce consum am cu masina oprita. Cat trebuie sa fie normal si de unde incepe sa fie alarmant? :)) florin, o sa te sun, ms

Modificat de Ioana
Nu mai da quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca sunt suficiente idei prezentate in cadrul topicului. De ce nu citesti? Nu putem reposta de fiecare data acelasi raspuns!!!

In topicul asta am observat multe discutii despre modulul 46 Centr.Conv. Si mai ales despre nereguli, defectiuni. Eu am 09 Centr Electr. In afara de chestiunea cu deschisul doar a usii soferului nu am gasit nimic altceva aplicabil la mine, pe 09. Nu stiu daca 09 e versiunea mai slaba decat 46 dar stie multe chesii interesante: coboara/ridica geamurile din cheie, al soferului il inchide si din telecomanda, pliaza oglinzile etc. Numai ce vreau eu nu stie:sa le blocheze dupa 15kmh. 

Am zis ca poate primesc un raspuns de la un coleg mai experimentat care a intalnit si masini cu modulul asta 09.

Iar cu ceasurile, chiar nu stiu ce sa caut. La cate modele am vazut ca sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incurci tare centralele intre ele, 09 nu e aclasi lucru cu 46.

Vezi ca sharan e putin diferit fata de alte VW in codding.

Intra pe wiki rosstech si te documentezi de acolo . Apoi iti faci modificarile dorite singur.

Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doresc sa montez pe un Golf 5 1.9 Tdi cu dsg un volan de golf 6 cu padele. Cum se face sa activez comenzile si padelele? 
P.S. Volanul de acum nu are nici comenzi nici padele. Multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

eu am o centrala  1K0937087H cu cateva probleme pe masina , as putea sa o schimb cu 3C0937049AJ?

 

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@berdeiandrei -trebuie sa schimbi si calculatorul de coloana cu unul compatibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doresc sa montez pe un Golf 5 1.9 Tdi cu dsg un volan de golf 6 cu padele. Cum se face sa activez comenzile si padelele? 

P.S. Volanul de acum nu are nici comenzi nici padele. Multumesc

 

doar sa schimbi calculatorul de coloana cu un 1k0 953 549 CH - daca masina ta este 2004-2005, trebuie sa schimbi si spira de la volan, cu una cu litera C la final

 

Salutare,

eu am o centrala  1K0937087H cu cateva probleme pe masina , as putea sa o schimb cu 3C0937049AJ?

 

Stima

 

nu, nu merge - tu ai BCM, nu poti monta centrala electrica - bordnetz, in locul lui....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doresc sa montez pe un Golf 5 1.9 Tdi cu dsg un volan de golf 6 cu padele. Cum se face sa activez comenzile si padelele? 

P.S. Volanul de acum nu are nici comenzi nici padele. Multumesc

Trebuie schimbat calc de coloana de volan cu unul cu CH in coada, schimbat cablajul din volan cu unul pentru comenzi, eventual schimbata spira de sub volan daca tu ai calc de alt tip fata de CH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Doresc sa montez pe un Golf 5 1.9 Tdi cu dsg un volan de golf 6 cu padele. Cum se face sa activez comenzile si padelele? 

P.S. Volanul de acum nu are nici comenzi nici padele. Multumesc

 

doar sa schimbi calculatorul de coloana cu un 1k0 953 549 CH - daca masina ta este 2004-2005, trebuie sa schimbi si spira de la volan, cu una cu litera C la final

 

 

Masina e din 2007, deci nu cred ca trebuie sa schimb spira de la volan. As mai avea o intrebare daca masina are centrala electrica de confortline (nu pot activa cornering ul) trebuie si ea schimbata cu una de highline? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, trebuie un Highline.

 

da, spira ta este compatibila, este Type 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe un topic de pe vwvortex.com am dat peste o functie sa zicem "ascunsa" ce se poate activa. Unii poate au habar de ea, poate unii deja o au activa, m-am gandit sa o detaliez aici.

Este vorba de functia "tear-drop wiping" pentru parbriz (pentru spate la unii poate este deja activa din fabrica deci nu discut despre treaba asta). Este vorba de cursa in plus pe care o face stergatorul dupa ce am spalat parbrizul, pentru a mai sterge o data eventuala solutie care se mai prelinge.

 

Pasii sunt urmatorii:

09 - Central Electronics

Coding

Deschideti acea lista derulanta si selectati "Wischer"

Long Coding Helper

La randul nr. 3, selectati patratica a doua, adica Byte 1 si activati "Tear Wiping".

Exit Long Coding-ul

Do it.

 

Spre deosebire de tear wiping-ul pe spate care functioneaza cu masina stand pe loc, pe fata stergatoarele vor face cursa suplimentara doar cand sunteti cu masina in miscare.

 

Este posibil ca aceasta functie sa fie posibila a se activa doar de la un anumit an de fabricatie in sus pentru Golf-urile 5. Pe vwvortex functia a fost activata pe un Golf 6, insa unii mentionau ca au reusit sa activeze si pe Golf 5 si Jetta. La mine functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge fara pb pe toate platfomele indiferent de an - vb de Golf V, VI etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_daniel_vw

salutare

deoarece sunt nou in ale vag-com-ului cer si eu un pic de ajutor celor mai experimentati

Asadar am incercat sa activez functia Activare Coming Home & Leaving Home si dupa ce am urmat pasi gasiti aici pe topic ...surpriza  post-133835-0-64747000-1448733546_thumb.. nu am dat clic pe nimic de frica sa nu stric ceva....un sfat va rog .seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-i ok ca nu are pb. Va seta valorile ptr wsc etc by default 12345 etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_daniel_vw

multumesc frumos de raspuns pronet

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_daniel_vw

Am incercat si eu sa activez functiile coming & leaving home insa singura functie care se activeaza este coming-ul.am urmat pas cu pas instructiunile de aici dar leaving-ul nu vrea deloc.

Cineva mi-ar fi spus ca nu merge din cauza anului de fabricatie 07.2004. Poate confirma cineva acest lucru.

de asemenea imi puteti spune daca pot activa USA style pe masina, si daca puteti sa-mi spuneti unde si ce anume trebuie sa modific

Salutare

Modificat de mihai_daniel_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Us style merge, LH posibil sa nu mearga din cauza anului de fabricatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!