Jump to content

Codari VCDS


NTZ
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Am o Jetta 2008 cu activare "coming home / leave me home" din functiile meniului de bord.

Intrebarea e daca se poate seta un interval de timp pentru aceste functii, adica sa functioneze doar in intervalul 20:00 pm - 07:00 am, sau alt interval setat.. nu-i vad rostul "coming home" la ora 12 ziua..

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate.Poti seta doar intervalul de timp cat sa ramana active coming home in secunde parca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 12 ziua ti se aprinde fiindca nu ai senzor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o mica mare problema.

Nu stiu daca s-a mai incercat asa ceva sau nu dar eu am incercat asta seara o centrala 8p0907279n in locul alei mele 1k0937049 n

A mea este de 23 de bytes  si cealalta de la un a3 cred de 30 de bytes.

Merge cam tot am copiat din una in alta long codingul dar nu vede light switch...Nu pot face nimic din butonul de lumini dar sta aprins.

In bord nu sunt illuminate decat 3 butoane  butonul de lumini si cel de reg;laj intensitate...orice as face nu se aprind ceasurile si restul luminilor de la rns clima usi etc.

Sa fie pinii diferiti?

 Address 09: Cent. Elect.       Labels: 8P0-907-279-30-H.lbl
Control Module Part Number: 8P0 907 279 N    HW: 8P0 907 279 N
  Component and/or Version: Bordnetz-SG     H54 2801
           Software Coding: A5020E131004101400100C000000000000097F065C02002E000000000000
            Work Shop Code: WSC 00400 010 02000
           Additional Info: 1Z1955119A  Wischer SK351  012  0401  
                      VCID: 48957B133BE8F378EB-801D
1 Fault Found:

01800 - Light Switch (E1)
            008 - Implausible Signal
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01101000
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 174
                    Mileage: 94061 km
                    Time Indication: 0

             Freeze Frame:
                        ON
                    Voltage: 13.60 V
                        ON
                        ON
                        OFF
                        OFF
                        OFF

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si de ce nu s-ar potrivi?

Cautand in elsa am vazut ca pe audi a3 din 2009 luna a 10 si pe masina mea Octavia 2 2005 e1 light switch are fix aceeasi harta la pini...totusi nu inteleg de ce nu vede  butonul de lumini , am permanent faza scurta  aprinsasi pozitii fata pe spate permanent la numar si  cred ca 15 % diming pe restul becurilor de pozitie ...

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se copie codingul de la una de 23 in cea de 30, trebuie codata bite cu byte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si asta :) am comparat si toti pinii din fiecare mufa si tot nu am gasit o diferenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca orice coding as avea nu are de ce sa nu aprinda rns fundal ceasuri butoane de geamu etc...si totusi poate fi pe 0 la intensitate undeva insa butonul de intensitate bazaie incontinuu dar e aprins, iar butonul de lumini se aprinde insa nu e recunoscuta nici o pozitie a lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu iti vede switch-ul de la lumini... cel de Octavia parca intoarce o masa catre centrala electrica, cand este bagat/functional - trebuie verificat ce ii trebuie la Audi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am pana deseara cum sa aflu exact pinout ul la acest modul
... la serivici am o elsa cu audi pana in 2008 @si nu e diferenta

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

% ore dureaza sa se instaleze elsa vietii .... dupa cate am mai citit pe modulul E1 light switch modulul de a3 cu terminatia  N  nu ar avea terminal 30...ma duc sa il tai sa vad ce se intampla :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge... imi poate intra cineva sa imi spuna si mie pinout ul de la light switch la audi a3 2009 sau la modulul 8P0 907 279 N

Elsa nu  imi deschide nimica cred ca e o problema de instalare pe 8 ... sper sa o rezolv maine .

In fine, ceea ce caut este vreo diferenta, sa stiu daca e din fire sau din coding.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu reusesc sa gasesc care e exact diferenta intre e1 light switch la o2 2005 xenon si a3 2009 xenon.

Vad doar una pinul 8 din t10 de la light switch la o2 merge in diagnoza e un 30 iar la audi merge in pin 8 din t12d mufa C care ar fi la o2 number plate light...

Intortocherea vietii...ma ajuta cineva....vad  ca tin cont de xenon la ambele .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns la xonclizia ca switch ul de lumini este la fel cablat dara fara 30 insa nu estw la fel regulatorul de lumini...din t8 la skoda vad ca am t7 la audi si pana la urma la skoda 3 pini ae duc inj519 ca si la audi... la a mea stiu ce pini sunt la audi nu stiu decat culorile ca pe schema nu apar decat locul si culoarea ... firar ele de scheme de audi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi era mai ok sa vinzi centrala de audi + centrala ta si luai alta noua pt masina ta de 30 bytes...nu te mai plange,eu zic ca nu ai cum sa reusesti pentru ca sunt totusi 2 lucruri diferite,te complici singur,dar incearca:D ,apropo o centrala la 30 bytes e undeva la 200-300 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De sfaturi de genul asta nu am nevoie . Probabil ca ma intereseaza ce e acolo ca asa ma duc si o schimb ai gata dar nu e acelasi lucru daca nu va merge o sa o schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu light switch am rezolvat-o cu ajutorul lui terrabyt...

In loc de 30 pe pinul 8 am pus 31 si merge switch-ul am scapat de eroare...insa restul sunt la fel fara lumini interior  fara meniu de lumini in ceasuri si bazaitul din potentiometrul de reglaj intensitate e tot acolo...

Tuesday,31,March,2015,23:32:26:23304
VCDS Version: Release 14.10.2 (x64)
www.Ross-Tech.com
 
                Address 09: Cent. Elect.       Labels: 8P0-907-279-30-H.lbl
Control Module Part Number: 8P0 907 279 N    HW: 8P0 907 279 N
  Component and/or Version: Bordnetz-SG     H54 2801
           Software Coding: 05020E139004101E00100C5C0000000000097F065C02020E004000000000
            Work Shop Code: WSC 00400 010 02000
           Additional Info: 1Z1955119A  Wischer SK351  012  0401   
                      VCID: 48957B133BE8F361E6F-801D
No fault code found.
 
orice idee e bine venita
 
un cod de centrala pe 30 de bytes care sa se potriveasca imi poate spune cineva?
Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate dupa multe ore pe forum nu am reusit sa dau de cap problemei mele : recent am schimbat centrala electrica si de atunci mi-a ramas becul de ceata aprins ca si cum ar fi bec pozitie, becul functioneaza normal cand il folosesc ca si stop de ceata  (banuiala mea ca trimite tensiune de verificare pe bec) si orice setari am incercat in VagCom nu reusesc nici cum sa il fac sa se stinga ! Nu imi da nici o eroare chiar daca becul e aprins ! Codul centralei e accelasi !  vreo sugestie ?? 

post-141926-0-91049900-1428073585_thumb.

Modificat de vladut1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Centrala daca nu ma înșel e codata pe anglia verifica codarile totuși

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate sa fie de la switch-ul respectiv si nu de la codare.Oricum nu este chiar usor si pentru oricine sa refaca codarile de pe o centrala pe alta...poate acel cineva a gresit vreo codare pe acolo.

Modificat de popalin90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am tot modificat valoarea din coding de la codarea ceasurilor. Mai exact numai stiu care a fost ultima cifra de la

Distance Impuls Number. Ma poate ajuta cineva? Um golf 5 2.0tdi 6trepe motor bkd. Mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VE zi ca ai toate modificarile facute in folderul DEBUG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok multumesc frumos. Si mai am ceva am bifat footwell lights installing. Si tot nu am tensiune pe pinul 7 de la mufa B. Mai trebuie sa fac ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt monitorizate deci daca nu ai nici un consumator se sting....deschide usa pune si ia contactul si vezi daca apare

Ar trebui sa apara si pe ic si sa nu fie pe 0 ca au intensitatea reglabila parca debla 0 la 100%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti. Am zis sa schimb meniul din computerul de bord din limba germana (masina fiind fabricata in Germania) in limba engleza. Toate bune, am reusit, dar totusi am observat ca nu mai indica consumul cum o facea inainte. Se misca ca si cum ar avea lag. Sa fie oare doar o impresie gresita de a mea sau chiar ar putea fii ceva putred la mijloc? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!