Jump to content

Bancheta spate


Bugtuner
 Share

Postare recomandată

Eu am o broasca din 1973, bancheta din spate e originala, da nu stiu cum e prinsa pe caroserie. Ma refer la spatar, la ala vertical. Nu stiu cum e prins. In partea de jos e prins cu doua suruburi M8, da in partea de sus m-am tot chiorit da nu ma gasit absolut nici un dispozitiv de fixare, nici pe spatar, nici pe caroserie, si nici urme de lucrari la caroserie in zona aia nu se vad. Prinsa asa numa in alea doua suruburi de jos, face ca o usa in balamale, pui o frana se culca peste bancheta orinzontala. Voi cum aveti prinsa bancheta asta? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 Todesengel

...spatarul are o chestie de blocare in partea superioara(sus),la varianta originala exista un fel de miner asemanator legaturilor ale de care te tineai in autobuz,trageai de el si actiona blocajul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bancheta prinsa de caroserie cu minere de tip autobus ?

Suruburi M8 ?

Si eu care credeam ca nu prea mai am multe lucruri de invatzat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...spatarul are o chestie de blocare in partea superioara(sus),la varianta originala exista un fel de miner asemanator legaturilor ale de care te tineai in autobuz,trageai de el si actiona blocajul...

<{POST_SNAPBACK}>

da ,iar" manerul" ala se afla pe partea stanga iar de "caroserie" tre sa ai ori un fel de carlig ori un" dispozitiv" de blocare al culisarii banchetei....cel putin la frofurile mele asa stau... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe stilpul drept-spate e fixat cu 2 suruburi un fel de cirlig. Pe spatar e fixata o chestie de cauciuc. Duci bancheta in pozitie, tragi de guma aia pin intra cirligul in gaurica. Asa e la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, incerc sa ma lamuresc cum e treaba cu bancheta asta. Nu am nici un dispozitiv de fixare a spatarului, nici acele carlige, nici urme de gauri sau maner ca de autobus. Cum e cu sistemul acela original (care il aveti), joaca bancheta, sau zdrangane la gropi? Sa inteleg ca e numa un carlig pe o parte sau sunt doua(dreapta si stanga) dar un singur maner tip autobuz. Spatarul ala a fost proiectat ca sa se poata rabata peste bancheta orizontala, sau in mod normal e fixata permanent in pozitie verticala? Daca aveti careva un link cu poze la sistemul asta de prindere a spatarului v-as fi recunoscator.

Din pacate broasca mea nu a avut aproape nimic din interiorul original :P ,asa ca nu stiu lucrurile astea. Cred ca trebuie sa ma gandesc la ceva adaptare :P , ca si asa tot interiorul e adaptat din alte parti B) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca e cazul la broscute dar la CX spatarul banchetei spate este prins in partea de jos cu doua suruburi iar sus are o tabla indoita in forma de U care intra peste o muchie a caroseriei. Ca sa scoti spatarul desfaci suruburile si apoi tragi pe verticala de spatar.

Prima data am tras de el de mi-a venit rau pana m-am prins cum e treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am ocazia sa prind o broasca la care sa ma uit o sa ma uit, da eu sunt sigur ca nu am asa ceva pe masina, deci tot la adaptare o sa ajung :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!