Jump to content

Coduri piese OEM Octavia 2


sorin_balan
 Share

Postare recomandată

  • Replies 1,6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andrei_221

    370

  • GABIVVX

    116

  • Al Bundy

    75

  • lakete007

    42

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut Kostas, stii cumva daca codurile pieselor pentru PDG date de tine sunt valabile si la o Skoda Octavia II Break 2006 automata 1.9 tdi, mentionez ca eu nu am PDG in mom de fata, dar as vrea? Seria de sasiu este asta  TMBGS61Z162259621.

Merci!

Modificat de coco__stancu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o Skoda Octavia 2 An 2005 BKD cod Motor 1z3, Serie Sasiu TMBBE41Z262162532

 

M`ar interesa si pe mine codurile OEM pentru :

 

1. Filtru ulei

 

2. curea transmisie

 

3. intizator curea

 

Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

As fi interesat de codul OEM al aerotermei la o octavie 2. Aeroterma ar fi ventilatorul de sub torpedou.

An fabricatie 2006, motor 2l Diesel 140 cai, 6 trepte manuala, combi si are climatronic bi-zonal. Din pacate serie sasiu nu am ca nu e masina mea.

 

Va multumesc mult si o seara faina va doresc.

Cu respect,

B.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

filtru ulei - 071115562C

Curea - 03G903137B

intinzator curea - 03G903315A

 

ventilator habitaclu - 1K1820015F ( sau G, J, L)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Andrei,

 

Mersi pentru raspunsul prompt.  G,J,L sunt variante echivalente sau ai nevoie de serie sasiu sa spui exact care e varianta potrivita?

 

Mersi pt. raspuns,

 

Cu respect,

B.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

variante echivalente, au evoluat. Acum se livreaza ultimul cod. 

Dar oricum nu o sa cumperi tu originala pentru ca e vreo 16 mil, ia pe valeo vreo 10 mil. 

Poti modifica una de la Climatic, care este mult mai ieftina ( 400 lei pe Valeo), cauta pe forum ca a facut cineva si a iesit perfect, doar niste fire modifici

 

http://vwforum.ro/topic/100417-inlocuire-ventilator-habitaclu/

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Andrei,

 

Mersi pentru raspuns. cred ca e scum cel pentru climatronic deoarece are o componenta electronica clipsata pe ea. Is curios daca exista si posibilitatea cumpararii doar a ventilatorului. Eu am masurat iesirea la jucaria aia electronica, cele doua fire, si aveam acolo 12 volti. De aceea banuiesc sa fie doar motorul dus.

Mersi inca o data pentru idee si o seara faina iti doresc.

 

Cu respect,

B.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e toata chestia... ventilatorul vine complet cu modulul, fara modul nu se vinde. De asta e asa scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Poti modifica una de la Climatic, care este mult mai ieftina ( 400 lei pe Valeo), cauta pe forum ca a facut cineva si a iesit perfect, doar niste fire modifici

 

http://vwforum.ro/topic/100417-inlocuire-ventilator-habitaclu/

 

Mersi Andrei,

 

You are the best !

 

O zi faina,

 

B.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal stie cineva unde gasesc codul de la butoanele de pe usa de la sofer cele pentru geamuri si de la butucul de aprins farurile fara sa le demontez la octavia 2 facelift  noiembrie 2011 ,in vederea inlocuirii lor cu unele nichelate    mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor! o sa incep cu scuzele de rigoare daca va fi nevoie, pentru ca s nou pe aici.

Ideea e in felul urmator: ajuns la reprezentanta pentru revizie am constata ca nu am senzor pentru uzura placutelor de frana si intreband acolo de ce, mi s-a spus ca pt ca e o versiune ieftina( a costat 19.000 eur, ma rog). Intrebarea mea este: care-s piesele necesare ( si codurile lor aferente) pentru a avea asa ceva si pentru a putea fi avertizat pe bord( am maxidot si toate cele). 

Multam anticipat

Later edit: O2 FL, 2011, 1.6 TDI, VIN: TMBCT21Z2C8015473

Modificat de koher
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie mufa de la senzor si o garnitura de protectie, Instalatia o face cel care le monteaza pe masina, la fel si codarea ceasurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Stie cineva de cine este produs parbrizul pentru Skoda Octavia 2 din 2008 ? Trebuie sa-l inlocuiesc si as vrea sa iau unul identic cu cel original.Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au fost mai multi producatori. Saint gobain, pilkington, splintex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine OE a fost Splintex ,l-am schimbat cu AM Splintex.Amindoua mi se par slabe in sensul ca se zgirie foarte repede daca dai cu racleta sau ramin urme de la pietricele.Sticla mi se pare ''moale''.Daca ar fi sa-l schimb as merge pe Pilkington,am pus pe o alta masina de vreo 6 ani si nu am probleme.Pilkington echipeaza OE anumite modele GM/Renault

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am eu pilkington si dupa 1 an deja s-a fisurat de la o pietricica foarte mica, iar singura data cand am dat cu o racleta cauciucata pe parbriz s-a si zgariat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Splintex. Masina este din 2007. Foarte rezistent. Am o gramada de "puncte" pe el. Punctele se vad in bataia soarelui sub un anumit unghi.

As vrea sa-l schimb.

@andrei_221 - Cum scrie pilkington pe parbrizul tau? Pilkington sau PILKINGTON? Are steaua Malteza pe el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos ! Cred ca voi opta pentru Splintex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ceau Andrei imi poti spune te rog codul pe original de la  kitul de ambreiaj + volant + rulment de presine la o Skoda Octavia 2 An 2005 BKD cod Motor 1z3, Serie Sasiu TMBBE41Z262162532

 

Am vazut ceva preturi bune Valeo...chiar daca firma recomanda LUK...eu zic ca e calitate si valeo.. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

 

Puteti sa imi dati si mie codurile pentru urmatoarele piese/consumabile:

- ulei

- filtru ulei

- filtru combustibil

- filtru aer

- filtru polen

- lichid frana

- placute frane

- discuri frane

- curea distributie

- pompa apa

- bara spate (pregatita pentru senzori de parcare)

 

VIN: TMBBE21Z962270196

Skoda Octavia II 2.0 TDI PD din 2006

 

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam multe vrei.... 

- ulei--- orice ulei cu 505.01 sau 507.00

- filtru ulei - 071115562C

-  filtru combustibil - aici trebuie sa faci o poza la carca filtrului ca sa ne dam seama.

- filtru aer 1K0129620D

- filtru polen - 1K1819653B

- lichid frana - dot 4

- placute frane - fata 5K0698151, spate - 1K0698451G

- discuri frane - fata - 1K0615301T, spate 1K0615601L

- curea distributie  03G109119

- pompa apa 038121011K

- bara spate (pregatita pentru senzori de parcare) - 1Z5807421A

 

 

 

 

Ceau Andrei imi poti spune te rog codul pe original de la  kitul de ambreiaj + volant + rulment de presine la o Skoda Octavia 2 An 2005 BKD cod Motor 1z3, Serie Sasiu TMBBE41Z262162532

 

Am vazut ceva preturi bune Valeo...chiar daca firma recomanda LUK...eu zic ca e calitate si valeo.. Mersi

luk - kit complet - 600 0017 00 (include placa, disc, volant, rulemnt presiune , suruburi)

sachs - 2289 601 002  ( fara rulmentt)

rulment presiune hidraulic - 0A5141671

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!