Jump to content

Coduri piese OEM Octavia 2


sorin_balan
 Share

Postare recomandată

Multumesc pt pdf.

Releul de care zic e unul din pozitia 7, dar asa cum si eu m-am uitat in ETKA nici unul din releele descrise acolo nu este cel care imi trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andrei_221

    370

  • GABIVVX

    116

  • Al Bundy

    75

  • lakete007

    42

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pentru bujii de 1,2 tsi, in afara de NGK IZFR6P7 mai exista si alte alternative (alti producatori, alte preturi)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conducta ce face legatura intre pompa servo si caseta de directie,un pret.ms!!  VIN tmbds21u788862489

 

se poate sterge,am gresit sectiunea

Modificat de micutu6666
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si nu e mai simplu sa te uiti pe masina sa vezi ce cod are releul ?

 

1K0951253

 

si daca tot zici ca te-ai uitat in etka, nu ai observat nimic? 

 

post-17228-0-25022200-1381597315_thumb.p

 

 

 

 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Monteaza NGK-uri,nu are rost sa montezi alte variante.

 Mai bine lasai pe cineva sa raspunda, mai ales ca am dat si codul!

Nu e vorba de pret, dar intr-un forum seat se plangea cineva de aceste NGK-uri puse pe 1,2 tsi, intr-un final punandu-le la loc pe cele originale.

Intrebarea mea ramane valabile, adica, in afara de ngk-urile cu codul pus mai sus daca mai exista si alte firme care ofera o alternativa???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai prea exista

 

doar niste Beru , dar nu sunt iridium. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi simplu sa ma uit pe masina daca l-as avea, ca atunci e la mintea cocosului ca nu mai intrebam aici. Imi trebuie pentru o modificare pe care vreau sa o fac si nu am gasit o masina la care sa ma uit.

Nu este ala releul.

Cel descris de tine are pinii numerotati 1,2,3 si 4 si este subtire, iar cel care imi trebuie mie are pinii 30, 85, 86 si 87 si este patrat.

ideea este ca m-am uitat la un diesel din acelasi an care pe ELSA are acelasi releu in aceeasi pozitie dar pe suportul acela de relee nu este nici relul nici suportul lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai prea exista

 

doar niste Beru , dar nu sunt iridium. 

Mersi, deci singura varianta ar fi ngk!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, astea iridium sunt cam in circuit inchis, cine le face OE, le face si aftermarket. Ar mai exista niste Denso, dar nu am vazut disponibile pe la noi


ar fi simplu sa ma uit pe masina daca l-as avea, ca atunci e la mintea cocosului ca nu mai intrebam aici. Imi trebuie pentru o modificare pe care vreau sa o fac si nu am gasit o masina la care sa ma uit.

Nu este ala releul.

Cel descris de tine are pinii numerotati 1,2,3 si 4 si este subtire, iar cel care imi trebuie mie are pinii 30, 85, 86 si 87 si este patrat.

ideea este ca m-am uitat la un diesel din acelasi an care pe ELSA are acelasi releu in aceeasi pozitie dar pe suportul acela de relee nu este nici relul nici suportul lui.

atunci vezi releu 7N0951253    KL50 (KLema - terminal 50 ????)

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e echivalent cu 3D0 951 253A, scrie ca sunt relee se putere dar au 5 pini. Cel de care zic eu are 4.

E ca naiba............................... :banghead:  :banghead:  :banghead:  :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

0 986 332 003, asta e sigur ce iti trebuie tie, si schema lui este exact ca in circuitul postat de tine.

 

post-17228-0-40147600-1381660558_thumb.j

 

 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult.

Vad  ca seamana cu relul 460 - 1K0 951 253A, o sa incerc cu asta ca il am deja sa vad dc merge.

post-7992-0-17962400-1381674458_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca in sfarsit am gasit ce imi trebuia. Am gasit o poza de la un 1.9 TDI la care pozitionarea este la fel: in pozitia D2:

 

post-7992-0-65591600-1381689148_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo de bujii, am primit urmatoarea oferta pentru 1,2 tsi:

 
Bujii NGK - cod 9715311-50 lei,
Bujii DENSO - cod c165762111-82.lei
Bujii BOSCH - cod c68612911- 41 lei
 
or fi bune codurile sau nu , nu stiu!
Am sa merg pe ngk, dar peste cca o luna.
Modificat de bogdanpiatra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce coduri ti-au dat, dar sunt aiurea ( nu e recunoscut niciunul)

 

NGK IZFR6P7 (cod intern 97153) - e bun pretul

bosch - codul este 0 242 240 665 - pretul e corect ( nu e iridium)

denso - SKJ20CRA8 - este iridium, cam mare pretul.

 

Deci alegerea ramane OE (adica NGK) sau NGK

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

as avea nevoie de codul sertarului (sau cum se numeste) de sub scaunul soferului. Masina a venit cu spatiu de dipozitare sub scaunul copilotului dar sub scaunul soferului nu are si ma ghindeam sa pun unul si pe partea soferului. Asta daca se poate. Multumesc.

Modificat de BogdanOnet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate, daca iei pentru scaunul pasagerului de Anglia .....

 

1Z0881578E 47H

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum vezi sertarul este acelasi pentru ambele scaune, doar capacul in caz ca nu ai sertar este de stinga si dreapta. Eu l-am luat de la baietii de la Avia si l-am montat singur. Nu mai tin minte pretul, ca a fost acum doi, daca nu trei ani.

post-58507-0-03235600-1382466504_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce poza a fost micsorata, asa ca incerc in acest fel :

99i1ck.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspunsuri.

Sertarul asta e din ciclul ''ce imbunatatiri mai pot face la un pret rezonabil".

Am cautat pe net dar nu am prea gasit iar ce am gasit era prin Cehia sau Rusia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucian , nu e acelasi cod.

 

Bogdan, vezi ca am gresit codul cand l-am copiat din ETKA.

 

codul pentru sertarul de sub scaunul soferului, cel din stanga, este 1Z0881577E 47H

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare,

in primul rand tin sa multumesc celor care m-au ajutat si sper sa ma mai ajute cu coduri.

in al doilea rand, v-as ruga sa imi spuneti ce pot cumpara pentru a sterge erorile motor, ca se aprinde si se stinge intr-o veselie ledul respectiv. mecanicul la care am fost spunea ca e normal sa faca asa, insa as dori sa monitorizez erorile astea, nu as vrea sa fie una serioasa si sa bulesc motorul.

am vazut pe net ceva vag com, dar nu stiu ce tip exact e nevoie.

si de asemenea, ce program pot descarca pentru a vedea exact codurile pieselor? am o skoda octavia 2 sw 1.6 mpi benzina si gpl.

apropo de gpl, trebuie sa fac schimbul de ulei si am vazut ca la vw 504.00 corespunde ulei tip 5w30 acea c3. o fi bun pentru gpl? sa iau altceva? ma gandeam la shell sau castrol.

ultima intrebare: daca vreau sa schimb bujiile, pt. gpl sunt unele mai bune ca restul?

multumesc din suflet celor care ma vor ajuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iei 5w-40 si schimbi la 10.000 maxim.

 

pentru bujii e mai cu cantec. Majoritatea producatorilor au in oferta si bujii dedicate GPL. De exemplu : NKG LPG1 (1496), Bosch FR6DC+, Beru ultra Z 340. ( astea sunt pentru motorul tau)

Difera si recomandarile producatorilor pentru inlocuirea bujiilor respective. NKG recomanda la 15.000 km, Bosch la 30.000 km, Beru la 60.000 km.... 

Dar sunt la fel de bune si cele clasice 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!