Jump to content

Coduri piese OEM Octavia 2


sorin_balan
 Share

Postare recomandată

Eu le-as comanda din plastic.Cele din pasla se ''lasa'' in timp,spalatorie cu presiune,zapada iarna,cred ca tin si umezeala pina se usuca deci sanse mai mari sa apara  rugina,Cred ca fabrica le-a pus doar ca sa ai senzatia ca este mai bine antifonata ca alte avantaje nu vad .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andrei_221

    370

  • GABIVVX

    116

  • Al Bundy

    75

  • lakete007

    42

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare. Intentionez sa inlocuiesc in curand ceva piese gen articulatii, bucse, bielete, etc. Stie cineva daca surorile mai fortoase RS/ Golf GTI / Leon Cupra au beneficiat de astfel de piese dar mai rezistente si care sa se potriveasca si la O2 FL normala ? Si daca da, care ar fi acestea? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar bucsele mari de la bratele inferioare pe puntea fata... dar alea sunt alt tip de bucse, nu neaparat mai fortoase.

In rest, aceleasi piese

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie cineva daca pentru  Octavia 2 prefl exista  proiectoare de ceata negre ca cele de O III.

chiar si aftermarket

 

Mulțumesc

 

 

tmp_17011-images138202795.jpeg

tmp_17011-Screenshot_2016-03-10-06-07-11-1366858498.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am intalnit.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va  rog sa ma ajutati in facilitarea codurilor pentru urmatoarele piese raportat la TMBBE41Z052008335:

- 2 tampoane amortizoare spate,

- 2 bascule fata + 2 bucse centrale + 2 pivoti.

- de asemenea am o intrebare senzorul de abs este pe stanga fata sau dreapta?
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiind din 2005, pentru tampoane amortizoare spate, trebuie sa te uiti daca sunt rotunde sau ovale, nu se filtreaza dupa serie

fiecare roata are propriul senzor Abs, pe masina ai 4 senzori abs....

restul de piese.... cam vaga descrierea.. bascula - brat fata, pivot... ... dar bucsele centrale?

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am nevoie de putin ajutor... nu cu coduri de produs, dar cu coduri de culori pentru arcuri :)

Adica vreau sa trec de la suspensie normala la suspensie sport, care din ce stiu inseamna -15 mm fata de suspensia normala. Din ce am mai citit ar fi suficient sa schimb arcurile, dar nu stiu ce cod de culori trebuie sa aibe acestea. Am gasit niste arcuri despre care vanzatorul spune ca sunt de Scirocco 2.0 TSI. Se potrivesc pe 1.6 TDI? Stiu ca arcurile difera functie de greutatea pe punti. Daca nu, imi puteti spune ce cuduri de culori sa caut (fata/spate)?

Atasez si pozele cu arcurile pe care le-am gasit.

arcuri_1.jpg.2c27d4cf86a6db65d6d67348e6d arcuri_2.thumb.jpg.ea84ea656b7455d9b08a2 arcuri_3.thumb.jpg.14e99c77ed0393b9aa7fc

Mulltumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcul standard are 345 mm cel sport are 307.Un exemplu ar fi-https://www.partsbase.org/skoda/octavia-oct-eu-2010-1z-a-000-001-41120-suspension-shock-absorber-spring-cyl-for-vehicles-with-lowered-running-gear-anti-roll-bar/

sa cauti aici ce ti se potriveste -1K0411105DB culori-1rosu,1alb,1violet

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii ca m-am uitat pe partsbase.org dar nu am stiut cum sa le triez. PR-L58 este corespondenta pentru 1.6 TDI?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PRCode: L58 = Suspension range 58 installation control only no requirement forecast
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rayn @andrei_221 Caut de 3 ore pe google diverse combinatii: dupa codul amortizoarelor, dupa PR-L58, si nu reusesc sa inteleg ce inseamna "Suspension range 58 installation control only no requirement forecast" si de ce se potriveste pe 1.6 TDI Sedan.

Nu e ca si cum nu v-as crede, dar imi place sa inteleg lucrurile si nu sa le iau de-a gata, deci ce inseamna "Suspension range 58 installation control only no requirement forecast"? :)

Un link sau un document cu explicatii si care sunt diferentele intre variantele de "suspension range"?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicio caracteristica speciala. Suspensia standard pentru 1.6 TDI

dintre arcurile sport, difera doar lungime necomprimata, in rest raza si diametrul spirei raman neschimbate. Diferitele lungimi ale arcurilor corespund diferitelor greutati ce le au motoare si transmisiile montate pe masini. De asta sunt asa multe variante de arcuri sport.

Ideal sa iei de la o masina mai grea, nu mai usoara

 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am reusit sa inteleg nimic din pacate :unsure:

O sa caut codul 1K0411105DB pentru fata si pentru spate? https://www.partsbase.org/skoda/octavia-oct-eu-2010-1z-a-000-001-51120-suspension-shock-absorber-spring-cyl-for-vehicles-with-lowered-running-gear/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru spate cred ca s-ar potrivi https://www.partsbase.org/parts/sko-1k0511115bt/

 ,cred ca trebuie sa schimbi si bieletele antiruliu fata/spate ,amortizoarele  suportul de arc punte spate.Cred ca Andrei are acel catalog unde are toate datele lungime/greutate suportata de arc.

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Caut câteva piese pentru Skoda Octavia II, poate știe cineva codurile lor sau o posibilitate de procurare/confecționare:

- suport sprijinire tija care sprijină capota motor când este deschisă (suportul de plastic de pe aripă);

- suport tijă capotă motor (suportul de pe capotă);

- cei 2 suporți de la placa care acoperă portbagajul.

p.s. Aș vrea să pun poze cu ceea ce caut, dar nu-mi dă voie, nici măcar una de 1,44 MB.    Mulțumesc!

 

Modificat de sveck78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poftim :

1U0823570A

6Y0823397A 209

1Z5867737B 47H - cei 2 pini care sprijina sforile placii de la portbagaj, presupun ca la astia te referi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba de pinii de la sfoara de la portbagaj, suporții la care mă refer sunt undeva unde se îndoaie placa când deschizi portbagajul.IMG_20160327_190216.jpg

Intră cumva în placă și în lateralele de plastic ale portbagajului și arată cam așa:IMG_20160327_192345.jpg

aici:IMG_20160327_190224.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am inteles

6Y0861720  47H

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc mult, Andrei. Am dat comanda de piese : prima e 8 lei, a doua e 7 lei si a treia e 15 lei/buc. (am comandat doua stg+dr). Zi buna!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+tampoane amortizoare spate ovale

+bucse bascule mari fata + as prefera sa stiu daca se potrivesc cele de la seat cupra si daca se justifica

+brat suspensie fata cu xenon cu autoleveling

+pivot brat suspensie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- protector oval - 1K0511353F

- bucse mari - 1K0 407 183 E - nu se justifica cele de cupra.

- brat fata stg - 1K0407151AC, dreapta 1K0407152AC/ Nu difera la cele cu xenon - bratele vin complete cu bucse

- pivot stg 1K0407365C, dr 1K0407366C

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, bratele vin cu tot cu bucsele mari?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si bucsele mari si bucsele mici.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!