Jump to content

Tablou sigurante Golf / Jetta 5


dannyb_ro
 Share

Postare recomandată

Salut,

Ma puteti ajuta cu schema sigurantelor SA, SB, SC  la un golf 5 variant , 1,9 tdi, motor BLS, 2009 (fabricat 2008).

La motor SB este cu 2 relee (low).

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o problema.Nu mai imi merg ambele brichete(si cea din portbagaj)am verificat siguranta de la bricheta din interior si e buna,Vreo idee? Cum as putea sa remediez problema?.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi din cauza unui compresor electric mi s-a ars siguranta brichetei. M-am documentat rapid si am gasit care siguranta ar fi. Aici este partea ciudata: din toate datele gasite, pt golful meu, din 2006 ambele prize ( bricheta si priza din portbagaj) erau legate la aceeasi siguranta, nr 42 parca. La mine priza din portbagaj functiona, insa bricheta nu. Am luat la rand toate sigurantele, gasind-o ars pe cea cu numarul 24, avand valoarea de 25 Este prea mult pt bricheta ?. Am schimbat-o si acum functioneaza totul normal.

Modificat de catalinmiti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. 25a este valoarea corecta a sigurantei.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Am un golf 5 din 2004 de vreo 5 luni si doar acum am observat ca nu-mi "suna" faptul ca trebuie sa-mi pun centura de siguranta. Poate fi de la vreo siguranta arsa, sau ceva mufa scoasa de la centura de siguranta?

L.E.: Nu-mi suna nici cand am usile deschise, la becuri e ok, ca am si pozitie Auto.

Modificat de wlad_cu_w
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca lasi pozitia aprinsa se aude buzerul?

LA centura ai fir tras? Se aprinde martorul de centura in bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trimis VINu la GabiVVX si mi l-a descifrat:

 

Seat belt check                                           9P0    Without seat belt reminder

 

Deci nu am. Nu se aprinde martorul.

 

Daca pun pe pozitie, nu-mi suna. Oricum fie ca e faza scurta, fie ca pozitia, dupa ce inchid masina din telecomanda, dupa cateva secunde becurile se sting automat. Si la deschidere masinii din telecomanda daca e mai intuneric, se aprinde faza scurta, follow me home sau cum i-o zice.

Modificat de wlad_cu_w
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune pe pozitie, ia contactul si deschide usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Ai dreptate, cand pun pe pozitie, scot cheia din contact si deschid usa se aude buzzer-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci totul e ok. Nu se aude cand ai faza scurta deoarece intervine functia CH sau LH si stinge singura farurikle.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

13 - SC13 - Fuse 13 on fuse holder C 10A - F47 - Brake pedal switch

G397 - Sensor for rain and light detection

E1 - Light switch

G197 - Magnetic field sender for compass

T16 - Diagnostic connection (T16/16) 30a

 

 

Vreau sa iau curent pentru pentru iluminarea unui ceas ce masoara presiunea uleiului, e ok sa iau de pe siguranta asta 13?  Vreau sa dea curent doar cand aprind luminile din switch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ia direct de la o grila iluminata, sau din switch.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ia direct de la o grila iluminata, sau din switch.

 

M-am gandit sa iau de la dimmer switch (in acelasi switch e si functia de reglare a farurilor pe un alt buton), poate pot schimba si intensitatea iluminarii ceasului. Are 8 pini, 8 fire, dintre care un singur fir e intr-o singura culoare, gri spre albastru deschis. La firul ala trebuie sa ma leg?

 

post-27283-0-91562600-1381216083_thumb.j

Modificat de asap03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iei de la comutatorul de lumini sau orice alt buton - de la firul de culoare gri simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am facut si eu o greseala. Am scos ceteva sigurante si le-am introdus la loc, avand contactul pus in tot acest timp. Drept urmare, acum la scanare cu vag com imi apar cateva erori pe care nu le aveam inainte. Oare este suficient sa le sterg sau este vreo procedura speciala in acest caz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai pus sigurantele la locul lor, da - doar stergi erorile.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Ma puteti ajuta si pe mine cu o informatie? Pentru masina din semnatura as vrea sa stiu care este siguranta pentru spalatoarele de faruri. Am cautat in cartea masinii dar nu am gasit. Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Acum e o.k. Am sters erorile si nu au mai aparut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Ma puteti ajuta si pe mine cu o informatie? Pentru masina din semnatura as vrea sa stiu care este siguranta pentru spalatoarele de faruri. Am cautat in cartea masinii dar nu am gasit. Multumesc mult.

siguranta 36 (blocul de sigurante din interior) - 20A

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

va salut.

de curand am dus masina la spalatorie pentru un interior-exterior, si observ a doua zi ca nu-mi mai merge incalzirea in scaune. In niciunul...

Am vorbit cu Hremus si mi-a spus sa ma uit la sigurantele 37 si 4.

Am facut poza cu ce am eu in panoul de sigurante la Golf 5 2.0 SDi.

 

Nici luminile din plafon si portiere nu mi se aprind cand deschid usile, insa pe bord imi apare martorul de usa deschisa. Am vorbit aici cu Andrei18 sa ma rezolve in weekend.

Cum sa fac cu incalzirea in scaune? Mai lipsesc ceva sigurante pe acolo? Ca sunt incepator si nu ma prind... Nici piuitul la "centura nepusa" nu este, doar mi se aprinde martorul in bord cand bag cheia in contact si atat, dispare in 2 secunde.

 

 

LE: se poate gasi o lista cu sigurantele si numarul lor? Sa le cumpar daca este...

 

Va foarte multumesc.

O seara buna sa aveti si astept cu nerabdare sa ma lamuriti si pe mine...

http://s9.postimg.org/pqjchsejz/111120131921.jpg

Modificat de staycu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verificati ce erori sunt pe climatronic.

 

ce an este masina ? verifica daca ai mufa bagata, sub scaunul din dreapta - una neagra, precum si mufa mare - neagra, din podea - la scaun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este din 2005.

Nu am BC la ea, clima este manuala din pacate.

O sa verific mufele precizate de tine diseara.

O sa caut si pe cineva in Bv care sa ma ajute cu un Vag Com... poate afla mai multe detalii. Revin cu un post legat de mufele din scaun, eventual si o poza.

Iti multumesc frumos pentru mesaj. O zi frumoasa sa ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca este 2005, ai module sub fiecare scaun.

 

verifica daca se alimenteaza rezistentele si daca au continuitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost, am verificat acum pe sub scaune si par toate la locul lor... adica nu vad vreun switch scos...

Adevarul este ca nu ma pricep. Am vorbit cu Hremus insa nu mi-a zis daca ma ajuta sau nu...

Daca este cineva din Bv care ma poate ajuta cu o verificare si eventuala reparare, sa ma anunte... ca singur, nu ii dau de cap :)

http://s7.postimg.org/sp33mbm2j/IMG_20131112_183422.jpg

http://s13.postimg.org/z4q5h70uv/IMG_20131112_183542.jpg

http://s21.postimg.org/f3i4wx98n/IMG_20131112_183627.jpg

Modificat de staycu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Am si eu nevoie de un sfat. Am cumparat de curand un Golf V 1.6 FSI 2005 si nu merge butonul pentru reglarea oglinzilor exterioare si nici nu pot sa ridic gemul pasagerului, folosind butonul de la sofer. Sa fie o siguranta sau sa ma astept la ceva mai costisitor? Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!