Jump to content

Dimensiunile noilor anvelope trecute in talon


BogMW
 Share

Postare recomandată

Rave, ai dreptate cu RAR si control politie. Cu toate astea, scrie clar in codul rutier la art 100 ca e contraventie sa circuli cu alte dimenisiuni decat cele din cartea masinii. Si eu tin sa fiu in legalitate chiar daca nu ma prinde nimeni. 

Am suspensie normala, da, planul era sa schimb doar arcurile cu cele sport de la accesorii, un setup asemanator are @Silviu_7 cu roti pe 18.

 

 

Modificat de laduncaag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

1 hour ago, laduncaag said:

Acesta mi-a transmis via mail ca pt modelul meu sunt acceptate doar 15 si 16.

Pai modelul e Golf, iar pe Golf avem atatea exemple de setup-uri. 

Tocmai de-asta l-am dat exemplu pe Silviu, suspensie normala, cartea plina de dimensiuni. Ce s-a modificat la masini de atunci? Ti-a spus domnul de la PIA ca din cauza asta ai doar 15 si 16 sau ai investigat tu? 

Eu am fost la RAR pe Grivita sa-i intreb despre procedura, mi-au cerut cartea si au spus ca nu se poate. I-am dat exemplul unuia cu masina ca a mea si cu toate dimensiunile, si a inceput sa imi explice ca trebuie sa merg in Voluntari, sa le las masina in laborator cu rotile pe care le vreau si poate accepta. Carul si apoi boii, cum ar veni. Daca nu, raman si batut si cu rotile cumparate. 

Sunt de acord ca e cvasi-inutil si sunt de acord ca sunt 10 milioane de alte masini care merita sa fie oprite si sanctionate de RAR inaintea noastra, dar nu pot sa inteleg de ce trebuie sa ma rog de ei ca sa ii pot plati ca sa beneficiez eu de ceva ce mi se cuvine. 

P.S. @laduncaag @Rave inainte de RAR/ITP picat, mai degraba mi-as face griji in cazul in care as avea nevoie de casco. 

Modificat de gabinitu23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabinitu23 da, problemele la casco sunt un alt argument puternic, am uitat sa mentionez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea are in carte roti intre 15 si 19, iar din fabrica este un HL cu roti de 16" si suspensia standard. Eu am dimensiunile astea si in CoC dat de VW iar masina mea a fost in omologare individuala.

 

Modificat de Silviu_7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@laduncaag

Golful pana in 150 cp sa zic nu e sport oricum ... e mai  mult orientat spre confort.

Eu zic ca mai bine ramai cu 16"  vara si eventual 15" iarna. 

Nu merita oboseala si banii....

Cat costa 4 jante de 17 aliaj + 4 pneuri de 17 + 4 arcuri sau alte modificari la suspensie + acte la rar ,  + + + ?  

1000 - 1500  - 2000  euro  ?

Mai bine de banii aia te plimbi  cu masina , faci niste concedii ca B01ERU .....  :D

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

intrebare:

Pot pune pe tiguanul meu care are pe talon 235/55 R17

anvelope cu dimensiunea 235/45 R17? Se poate strica ceva pe masina daca pun aceste anvelope?

E 4x4 ( nu stiu daca are vreo importanta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu poti pune ce dimensiune vrei, dar daca nu vrei sa ai probleme la itp sau cu politia, respecta dimensiunile recomandate de producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grija și la RCA in caz de accident, s ar putea să nu fi despăgubit, sau in caz că provoci ceva, platesti tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut baieti! Am o nelamurire. Adus Golf 7 din Germania cu anvelope de vara pe 17. Vreau sa iau anvelope de iarna pe 16 si sa merg sa fac RAR-ul. Problema e ca in cartea masinii de Germania nu am decat o singura dimensiune trecuta si aia pe 15. Pot merge cu anvelope pe 16 (dimensiune agreata de producator) fara sa am probleme si sa le mentionez acolo sa imi treaca dimensiunile de 16 si 17 in noul CIV? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! 

Ce specificatii trebuie sa aiba anvelopele de iarna/vara  la un PASSAT Variant - B7 - 2013 - 2.0 TDI?

La mine pe capacul rezervorului scrie asa:

215/55/R16

235/45/R17

----------------------

205/55/R16

205/50/R17

235/40/R18

 

Dar nu imi specifica indicele de greutate si nici indicele de viteza.

Actele momentan nu le am in posesie pentru ca sunt la firma care se ocupa de inmatriculare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am si eu o nelamurire la Sharan 2008, 7M,

am luat de curand masina, pe capac rezervor am gasit doar dimensiunea R 16, dar eu am cumparat-o cu jante R 17.

Are cineva o lista completa cu dimensiunile acceptate pt aceasta masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@Danieeel , lista oficiala cu dimensiunile anvelopelor ce le poti pune pe masina ta(legal) e scris in CIV .

Producatorul accepta R16 diferite anvelope si pe R17 cu 225/45.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@Danieeel-scrie clar in autodata ce poti monta, in plus la RAR daca exista un numar de omologare pe o masina similara cu a ta-an, kw, transmisie,cod motor ei iti vor trece si 17,s au mai relaxat si emancipat, in definitiv nu prea aveau ei cum sa se puna contra atat timp cat autoritățile omoloage din tari ca DE, FR, IT, BE, NL, AT acceptau aceste dimensiuni. Daca nu exista numar de omologare e mai greu dar nu imposibil,trebuie o hartie de la reprezentanta vw cum ca se pot monta roti dimensiunea respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, la un Passat B5.5 am facut de curând rar.ul si in civ acolo la sectiunea cu dimensiuni am doar un rand de dimenisiuni cu jante pe 15, dar pe spate mai este cumva pusa ca o ștampilă scrise mai multe tipuri de dimenisiuni vreo doua randuri de dimensiuni de cauciucuri cu jante de 16 si un rand de dimenisiuni (225, 45 cu r17), precizez ca eu la rar am fost cu jante pe 16 si nu zis nimeni nimic, vreau sa știu sigur daca pot sa pun si sa fie legal oricare dimenisiuni din cele de pe spate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt legale oricare din dimensiunile scrise in CIV, inclusiv cele scrise pe spate la mentiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult de răspuns!

Mai am o întrebare acum in certificatul de înmatriculare se mai trec dimensiuni de la roți...?

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ma confrunt cu urmatoarea situatie: Passat B8 Variant B8 2.0 TDI 190 HP,  2015, achizitionat de la Welt Auto Romania, insa masina a fost leasing operational in Germania. Ea a venit cu roti de vara pe 17 inch (215/55 - modelul London cred) precum si cu un set de roti de iarna pe 16 inch (215/60), cu jante non-OEM (Dezent).

Am programare la RAR pe 20 decemberie si astazi, din intamplare m-am uitat pe talonul german al masinii si am descoperit ca singurele dimensiuni mentionate acolo sunt 215/55/17. Am verificat si cartea masinii (din DE) si am gasit acelasi lucru: doar dimensiunea de 17 inch este mentionata si aici.

Intrebari:

1. Voi avea probleme cand ma voi prezenta cu masina la RAR din cauza rotilor de iarna?

2. Aveti idee cum a circulat fostul proprietar cu rotile de iarna pe 16 in Germania, cand in talon sunt mentionate doar cele de 17 inch?

Modificat de plextor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit, o sa iti omologheze si pe 16

la un passat B7 din 2013 am avut in brieful de DE doar 215.... si mi-au omologat si 206/55/16 si 215 / 17 etc.. vreo 3-4 dimensiuni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
On 10/9/2018 at 1:35 PM, CT06SAG said:

Salut! 

Ce specificatii trebuie sa aiba anvelopele de iarna/vara  la un PASSAT Variant - B7 - 2013 - 2.0 TDI?

La mine pe capacul rezervorului scrie asa:

215/55/R16

235/45/R17

----------------------

205/55/R16

205/50/R17

235/40/R18

Dar nu imi specifica indicele de greutate si nici indicele de viteza.

Actele momentan nu le am in posesie pentru ca sunt la firma care se ocupa de inmatriculare.

Atasez documentele din Elsa cu toate dimensiunile, si separat pe iarna, vara, all season

tyres1.pdf tyresAllseason.pdf tyresSummer.pdf tyresWinter.pdf

On 12/6/2018 at 11:00 PM, andrei_221 said:

stai linistit, o sa iti omologheze si pe 16

la un passat B7 din 2013 am avut in brieful de DE doar 215.... si mi-au omologat si 206/55/16 si 215 / 17 etc.. vreo 3-4 dimensiuni

in baza a ce? ai facut o cerere scrisa? ti-a pus el din proprie initiativa?

ma aflu in situatia de a trebui sa merg curand la RAR si in brieful nemtesc am doar 195/60/r16, pe masina am acum 205/55/r16 iar in documentele gasite de mine in Elsa nici macar nu apare 195 la Variant (Estate)

Nu stiu ce sa fac sa nu am surprize, ii cer pe gura sa imi pune si alte dimensiuni, incerc sa fac rost de acel COC (nu stiu de unde si cum) etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat un G7 din Germania, echipat cu jante r17 si anvelope 205/50.

La RAR mi-a trecut in carte R15,R16,R18 R17 205/50.

Am vazut ca oficial merg si R17/225/45 dar nu le am trecute nicaieri, inclusiv pe actele din Germania.

Ce demersuri trebuie sa fac pentru a le omologa si ce costuri implica?

Vreau sa cumpar anvelope de vara si am observat ca sunt mai ieftine cele pe 225/45 ( 350 vs 515 lei Bridgestone ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru omologare tot la RAR trebuie sa te duci sau trebuia sa le fii spus atunci cand ai fost la ei ca vrei sa omologhezi si dimensiunea de 225/42 r17...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Va salut,

La un vw golf 6 recent achizitionat, intr-un raport cu dotariile masini apar dimensiunile rotilor aceleasi cu care masina a fost achizitionata. Pe 18. Totodata vanzatorul a confirmat ca rotile sunt originale si nu au fost schimbate. In talonul masinii de germania, sta scris ca masina ar trebui sa aibe roti pe 15. Care ar fi procedura pentru a avea in talonul de romania roti de 18 ?

Modificat de bwagen2000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De la reprezentanțe se poate cere certificatul de conformitate (coc) al mașinii, iar în el sunt trecute toate dimensiunile omologate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am platit avansul pentru un Golf 7 facelift 1.5 TSI 130CP. Stiu ca vine echipat cu jante de 16 si anvelope 205/55. Am intelesa ca, desi o voi primi iarna, vor fi anvelope de vara. M-ar interesa ce tip de anvelope sunt acceptate, conform cartii de identitate? As vrea sa cumpar anvelope de iarna inainte sa vina masina si ma gandeam la 195/65/R15, dar nu stiu daca sunt acceptate.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!