Jump to content

Dimensiunile noilor anvelope trecute in talon


BogMW
 Share

Postare recomandată

Cel mai bine te adresezi celor de la reprezentanta de unde ai cumparat masina, cei de la RAR nu au nicio vina. In ultima instanta, faci o plangere la OPC. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ca nu au nicio  vina da..dar ei asa batuti in cap cand au facutRAR.ulsa nu vada...de ce sunt acolo... degeaba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurii batuti in cap pot fi cei care ti-au montat asa ceva pe masina, rar-ul la masina noua nu se face iar acum cand ai fost zi mersi ca ti l-au dat fara sa te puna sa schimbi anvelopele.

Pacat ca nu te-ai uitat cand ai luat masina. Eu stau si ma intreb daca nu cumva au fost schimbate de altcineva anvelopele ulterior.

In contractul tau de v-c ce dimensiune scrie?

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine sa-i schimbe anvelopele daca masina a fost luata de noua? Numai cei de la reprezentanta ar fi putut schimba cauciucurile. Sa ne precizeze DOT-ul de pe cauciucuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa am  cumparat masina baieti, ce nu intelegeti?? bun sa zic ca e asa..ca  sa zic  mersii?? de ce sa zic mersii?? eu preferam ca cei de la RAR sa mi zica ca nu sunt ok cauciucurile! nu  sa treaca cu vederea.. sau sa nu se uite..!! nu avea de cine sa fie schimbate anvelopele..faza e ca   de la ei am mai luat si alte  4 rezerve si si tot aceias dimensiune mi.a dat...!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu ii intrebi pe "ei" de ce ti-au dat acele dimensiuni. Suntem si noi curiosi de raspunsul lor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum nu mai sunt in tara...i as intreba... o sa ai intreb la vara cand merg acasa! in fine..una peste alta  se intampla ceva daca merg cu aceste dimensiuni? stric masina etc... nu stiu  intreb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se strica nimic la masina, poti avea probleme doar la controalele RAR. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Cand am facut RAR'ul eram cu jantele pe 17 cu dimensiunea 225/45/R17 si nu mi-a zis nimeni nimic.Nu le am trecute in CIV, acolo am trecute pe 16 si pe 15.Acum nu stiu ce sa fac. Sa ma duc la RAR sa le trec sau sa le las asa? Pana acum nu m-a oprit politia.Am doar TUV dar nu imi ajuta la nimic.

post-145380-0-39903500-1425039694_thumb.

post-145380-0-33198300-1425039695_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut rost de cateva zile de niste jante pe 18 cu cauciucuri 225/40/18. Cum as putea sa le omologhez pe o bora 1.8t ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi imi facusem si eu programare la RAR pentru a mi trece jantele pe 17 225/45/17.initial am fost la ei sa vad totusi daca mai trebuie sa aduc hartie de la reprezentanta cu dimensiunile acceptate si mi au dat o lista cu ce dimensiuni sunt acceptate pt masina mea si am zis ok.azi cand m am dus la ei cu programare, mi au cerut hartie de la reprezentanta cu dimeniunile acceptate.m am dus la reprezentanta si hartia aia costa 124 de lei cu tot cu TVA.mai costa 100 de lei la RAR si ajungi la peste 200 de lei cu totul.am renuntat si merg asa.numai hoti peste tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar iti asumi riscul... daca te opreste si iti verifica anvelopele, amenda cred ca e mai mare de 200 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca acea hartie de la reprezentanta era gratuita la un moment dat. Roaga un coleg care detine acel document, pentru modelul tau de masina, sa-l scaneze si sa ti-l trimita; ar trebui sa-l accepte cel de la RAR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 4 ani, pentru omologare jante de 17 pe Golf, am primit hartia gratuit.

Urmeaza zilele urmatoare sa trec pe la reprezentanta pentru o hartie asemanatoare (omologare jante de 18).

Sunt curios daca o sa imi ceara bani pentru asa ceva.

Oricum 124 lei/ foaie A4 ?!!! Cam mult. In banii astia ar trebui sa iei si imprimanta acasa. :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atat mi au cerut cei de la reprezentanta Vw Protos Alba Iulia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa trimiti un mail la Porsche. Eu asa am primit-o acum vreo 3-4 ani, desi n-am folosit la nimic hartia, intrucat la RAR nu au cerut-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o adevarata loterie, depinde extraordinar de mult cu cine vorbesti si de unde. Eu am dat peste unul la Midocar care mi-a zis ca nu se poate omologa daca nu a venit din fabrica (chiar sustinea sus si tare) si ca eventual sa incerc la PBN desi slabe sanse si acolo. Sa ne intelegem era vorba de dimensiunea standard 225/40 R18 care mai era pusa si pe jante originale.

Culmea ca la Golf 6 se putea configura din fabrica cu asa ceva, aceleasi jante si evident aceleasi dimensiuni la anvelope.

La Golf 7 sunt trecute toate dimensiunile pana la 19 inclusiv pe orice motorizare, iar eu trebuie sa ma tiganesc. Bravo porsche inter auto!

 

@toni, poti sa imi zici pe ce adresa ai trimis? 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca iti va da OK-ul cei de la PBN / PBV pentru roti pe 18 pe platforma Bora sau Golf IV.


Daca am timp azi iti verific in Elsa sa vedem ce zic si acolo, dar m-as mira sa fie trecute cele pe 18".

g4_reifenfreigabe.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca reusesc sa iau hartie o sa postez aici dovada. ;-)

Daca seria de sasiu Golf 4 GTI e aceeasi cu lotul de Golf 4 GTI aniversar 25 de ani ( care vine din fabrica cu BBS 18" ) atunci sigur voi primi hartia. Vom vedea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@toni, poti sa imi zici pe ce adresa ai trimis? 

 

Din cate am gasit prin mail-uri, am trimis la pba@porsche.ro si pbv2@porsche.ro dar nu stiu de unde mi-au raspuns pentru ca am vazut ca mail-ul meu s-a tot plimbat pe la mai multe persoane.

Porsche sunt cei care trebuie sa emita astfel de documente pentru ca ei sunt importatorii. Dealerii nu stiu daca au vreo legatura cu documentatiile de acest gen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am trimis si eu mail in seara asta la porsche sa ii intreb de o dovada/atestare pentru dimensiuni jante si anvelope de passat b5,5.sa vedem ce raspund.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hartia precedenta folosita pentru a omologa jantele de 17 a fost emisa de dealerul Tess din Sibiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt jante pe 18" -225/40 R 18 doar ptr Petrol engine 3.2l/177 kW. Ai atasat ,scos din Elsa, toate tipurile de anvelope pentru Golf / Bora. Fisierul il poti deschide cu Microsoft Office Document Imaging. Informatiile din ElsaWin sunt 100% corecte.

igg-V.en-GB.V02512061.wi--34431975.zip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!