Jump to content

Dimensiunile noilor anvelope trecute in talon


BogMW
 Share

Postare recomandată

Astia-s comunisti rau...

Ei nu stiu ca 225/45 R17, 205/55 R16, 195/65 R15 si 175/80 R14 sunt echivalente?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit ca exista o lege cum ca is obligati ca sa le treaca din moment ce ai document de la importator.Trebuie sa dam de ea si sa o postam aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa nu mai ai probleme nici pe strada si nici la ITP, pe care nu o sa-l treci cu 215.

Apropo de asta, se verifică anvelopele cumva la ITP în sistemul informatizat RAR?

Eu am fost cu anvelope neomologate (cel puțin nu în România și nu de mine la RAR) la ITP și nu m-a întrebat nimic. Jantele sunt originale, numai anvelopele sunt altă dimensiune.

În Germania există un TUV cu ce anvelope pot monta ca echivalent, în câteva combinații, printre care și asta pe care o am. La mine pe X3 se pot monta și dimensiuni diferite față spate, atât le 18, cât și pe 19, dar dacă pe 18 am posibilitatea să pun și aceeași dimensiune pe ambele punți, la 19 sunt obligat numai la dimensiuni diferite, iar eu le-am pus egale.

Am trecut ITP-ul fără să dau ceva acum doi ani. Mă întreb dacă acum vor spune ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am inteles cu totii (cred) pasii de urmat pentru a trece si alte dimensiuni de roti in CIV. Mai multi colegi au prezentat pasii, detaliat. Ce nu inteleg eu e... pretul. Ca sa scrie in CIV o propozitie, trebuie sa platesc autentificare, in conditiile in care am mai platit o data taxa asta acum 3 ani, cand am inmatriculat-o. Au filmat atunci seria motor etc, de ce trebuie sa platesc iar? Asta e culmea, dau 100 de lei ca sa imi scrie in cartea masinii tocmai dimensiunea cu care a iesit masina din fabrica (185 60 R14).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost a 2-a oara la RAR pentru omologare jante 225.45.17 .Mi-am pregatit frumusel un dosar cu CIV ,copie buletin ,copie de pe CIV si am plecat catre sediu.Ma intampinat 2 ingineri care mi-au respins dosarul deoarece foaia de la reprezentanta VW nu e valabila fara stampila Porsche Romania. Le-am zis clar ca cei de la Porsche Romania nu vor ca sa raspunda la telefon iar cei de la reprezentanta VW au zis ca e valabila foaia .Mi sa zis in felul urmator : Daca vi cu foaie de la Porsche Romania care sa cuprinda serie sasiu si dimensiuni anevelope noi ti le trecem (poate ca sa fie si pe 17-18-19-20) .Acum apelez la Bucuresteni daca ma poate ajuta cu foaia aia si daca cunoaste pe cineva la Porsche Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DomaniG

Astazi am vb cu cineva de la RAR si mia zis in felul urmator: cu formularul acela de la reprezentanta VW, in care imi trece toate dimensiunile pe care producatorul le are pt modelul meu, ma prezint la RAR si imi trece in cartea masinii dupa acel formular..nu mia zis insa nimic legat de stampila de la porshe romania, poate din cauza ca suntem cunostiinte sau poate ca nici nu treb. Poate ca cei de la RAR tiau respins dosarul ca nu ai inaintat si u cu ceva in manuta..pretul pt omologarea dimensiunilor mia zis ca este de 80 Ron..

Asta e vb de acu 2 ore..maine seara o sa ma gasesc cu el din nou si o sal intreb de acea stampila si revin..

O seara placuta!

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles cu totii (cred) pasii de urmat pentru a trece si alte dimensiuni de roti in CIV. Mai multi colegi au prezentat pasii, detaliat. Ce nu inteleg eu e... pretul. Ca sa scrie in CIV o propozitie, trebuie sa platesc autentificare, in conditiile in care am mai platit o data taxa asta acum 3 ani, cand am inmatriculat-o. Au filmat atunci seria motor etc, de ce trebuie sa platesc iar? Asta e culmea, dau 100 de lei ca sa imi scrie in cartea masinii tocmai dimensiunea cu care a iesit masina din fabrica (185 60 R14).

Da asta e dai 100 lei.Taxa nu este la nivel local este pe national.La mine au venit s-au uitat iar la VIN sa corespunda,dimensiunea rotilor(erau montate,indicele de viteza).

@DomaniG eu cu foaia atasata am fost si s-a rezolvat

post-95513-0-13396400-1335466469_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa aflu parerea voastra in urmatoare dilema :daca am 4 jante /15 si 4 jante /16 , care ar fi mai bune pentru iarna , cauciucul 205/55/R16 sau cel 195/65/R15. Am jantele si acum vreau sa-mi cumpar cauciucuri. Sa cumpar de vara /R16 si de iarna /R15?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele pe 15 pt iarna iar cele pe 16 pt vara.195/65/R15 are balonul mai mare si amortizeaza mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
nickushor2009

Salutare! Am cumparat Golf 4 1,6 16v din Germania. La mine problema e exact invers. In certificatul ei de germania e scris 175/65/r14 si masina a venit cu anvelope de 195/65/r15 de iarna. As vrea sa impusc doi iepuri: sa imi iau cauciucuri de vara si sa fie bune si cand ma duc sa fac RAR-ul. Astept sfaturi .Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Poti sa mergi la RAR si sa iti scrie fara probleme in CI si 195/65/R15.

Producatorul a prevazut aceasta dimensiune de anvelopa pt masina ta... deci cei de la RAR o au trecuta in lista de anvelope optionale pt Golf 4 venita de la producator.

Altfel, neamtul de la care ai cumparat masina, fiind mai catolic decat Papa ca chestii de astea, nu ar fi montat aceasta dimensiune de anvelopa niciodata pe masina respectiva, daca nu stia ca producatorul a trecut in lista de anvelope optionale pt Golf 4 si aceasta dimensiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

sal. vreau sa omologhez si eu jantele de 17" de pe masina . daca imprim documentul pdf pus de tine mif crezi ca mi le pot omologa si mie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nu o sa-ti trecaca nimeni anvelopele pe 17" (nu jantele) la RAR cu pdf-ul pus de mif, dar ai o solutie mult mai buna, cu care garantat cei de la RAR iti vor trece anvelopele pe 17" in CIV. Astfel... toate autoturismele - in principiu cele fabricate dup '98 - au pe placuta constructor (cea cu masele masinii) un numar de omologare european (ex.: e1*2001/14*0028*01), acel numar chiar daca pentru unii nu inseamna mare lucru contine toate informatiile autovehiculului. Cauti pe Google acest numar si vezi daca s-a montat pe masina ta acest tip de anvelope. Daca da, te duci la RAR si ceri sa ti le treaca in CIV, pentru ca ei au o baza de date cu toate aceste numere de omologare si ti le vor trece contra cost, in jur de 100RON.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Vreau sa pun jante pe 18" pe Passat B6, fabr.2009 1.9TDI/105CP, iar pe CIV eu am trecut doar 205/55 R16.
Credeti ca as putea sa pun jantele astea pe 18"cu anvelope 235/40 R18 iar cei de la RAR sa le treaca in CIV?
Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Conform ultimelor circulare interne de la RAR, se permite echiparea autovehiculelor cu anvelope (de dimensiunile prevazute in CIV) care au un indice de viteza mai mic decat viteza constructiva a masinii, dar minim 140Km/h.

 

 

Salut,

Sunt total nelamurit in ceea ce priveste indicele de masa respectiv de viteza.

 

Trebuie respectat sau nu ?

 

@forceturbo: Ai idee cat de ... oficiala ... e informatia asta?

 

Mie in talon mi-au trecut DOAR "Y" ... ceea ce ar implica faptul ca tre-sa-mi iau anvelope de iarna "Y" ... ceea ce nu cred ca exista... Totusi in general reiese fraza ca "trebuie respectata informatia din cartea masinii" ... nu zice nicaieri ca ... trebuie respectata, dar FARA "95 Y" ...

 

Cui ar trebui sa trimit in scris aceasta intrebare pentru a primi un raspuns oficial pe tema asta?

 

 

Mersi,

Adi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In momentul in care am postat revenisem de la ITP si am vazut chiar eu documentul respectiv.

Dar esti sigur ca ai indicele Y ? Vad ca avem aceeasi masina si aceeasi motorizare, iar la mine e trecut V.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Mda, uitasem sa-mi updatez masina aici :(  Sorry :(

Era vorba pentru roti la Audi. Am in carte doar Y-uri.

In schimb pe eticheta lipita pe usa masinii apare pe langa 95Y si un 95H M+S (dar nu si in cartea emisa de rar)

 

Am dat azi multe telefoane la RAR, si-am ajuns in sfarsit la cineva sa-mi raspunda; Din conversatie parea ca nu acorda prea multa importanta datelor scrise in carte, ci mai mult datelor pe care le avea el intr-o baza de date. M-a pus sa astept vreo 5 min. si mi-a dictat aceleasi valori pe care le aveam si pe eticheta de pe usa masinii. Mi-a spus ca pot sa-mi iau de iarna varianta H.

L-am intrebat si de eventuale verificari, mi-a zis ceva de genul: "Stiu eu ce-o face nea politaiu'..." [Asta in conditiile in care ieri sunasem pe la politia rutiera si mi-a spus ca in conformitate cu legea xyz ei nu pot verifica datele tehnice, decat daca sunt de iarna, restul le verifica RAR-ul .... ]

 

In concluzie... in abrambureala existenta pare-se c-ar fi ok sa respect cee este scris pe usa masinii, fara a mai cere neaparat inscrierea in cartea masinii a acelor date.

 

 

Toate cele bune,

Adi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut, am masina descrisa la profil si as dori sa trec in CIV 185/55R15. In CIV sunt trecute 4 variante de 14" si 195/50R15 in zona de comentarii (acesta ester CIVul initial din 2005).

Intrebarile sunt:

 

Este nevoie de adeverinta de la Porsche? Acele dimensiuni sigur sunt omologate pentru Fabia 1 insa nu bag mana in foc ca pt motorizarea mea.

La RAR trebuie sa merg cu rotile noi? Si in mod logic, daca da insemna ca trebuie sa le cumpar, iar daca ei zi NU...ce fac cu ele?!?

E ok si la RAR Grivita? Citisem ca trebuie cuplat cu cei de la identificare?!

Banuiesc ca nu lucreaza in weekend...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am trecut azi pe la PBN sa ma documentez, oricum eram in zona.

Am inteles ca ei nu au dat astfel de adeverinte sau in orice caz nu ar fi folositoare pentru ca ceea ce conteaza este ce au in baza de date cei de la RAR - daca ei nu au o dimensiune, chiar daca este agreata de producator, degeaba.

 

Pentru motorizarea mea pe 15 toli avem 195/50R15 82T si 185/55R15 81T (compatibila in plus si cu lanturi). Acum depinde de RAR.

A ramas sa ma interesez acolo inainte de cumpararea rotilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Are cineva idee daca pe A3 8P cu motor BKD exista omologare pentru jante de 18"?

Am vorbit la Porsche si nu m-au lamurit.

Mi-au cautat masina dupa VIN si mi-au spus ca pe cartea mea sunt trecute roti de 16" si 17". Asta stiam si eu.

Nu au reusit sa imi spuna daca au existat ca optional si cele pe 18" si sa-mi dea si mie o hartie sa o duc la RAR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am inteles nu mai e nevoie de foaie de la reprezentanta. Te duci la RAR si gasesc ei in baza de date ce se poate omologa pt masina.

 

O alta varianta ar fi sa faci rost de TUV. Cred ca se poate gasi pe site-ul BBS.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema am avut-o si eu cu cei de la ETG Pitesti. Ca vezi domne nu exista asa ceva pentru motorizarea mea in conditiile in care atunci cand am achizitionat masina m-au intrebat daca vreau 17 sau 18.

 

Daca totusi bati un drum pana la RAR si afli ceva te rog posteaza aici ca ma intereseaza si pe mine exact aceeasi miscare.

 

Te salut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am fost la RAR si ei m-au trimis la Porsche.

Porsche mi-a zis ca roti de 18" are doar S3.

Mai cercetez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!