Jump to content

probleme senzori parcare touran


croco
 Share

Postare recomandată

Salut,

Acum doua zile in momentul in care am comutat in marche-arriere, s-a auzit acel piuit continuu ca atunci cand esti foarte aproape de un obstacol. Mi-am spus ca e din cauza faptului ca masina e foarte murdara si am curatat senzorii, iar problema a disparut.

Am spalat masina, dar acum problema apare mereu cand vreau sa dau cu spatele.

Am scanat cu vag-com, dar nu am nici o eroare si toti parametrii sunt normali.

Nu inteleg unde e problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Acum doua zile in momentul in care am comutat in marche-arriere, s-a auzit acel piuit continuu ca atunci cand esti foarte aproape de un obstacol. Mi-am spus ca e din cauza faptului ca masina e foarte murdara si am curatat senzorii, iar problema a disparut.

Am spalat masina, dar acum problema apare mereu cand vreau sa dau cu spatele.

Am scanat cu vag-com, dar nu am nici o eroare si toti parametrii sunt normali.

Nu inteleg unde e problema

senzori de parcare sant originali sau sant aftermarket .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt originali. Ciudat este ca aseara a plouat si nu a mai facut.

Astazi a revenit piuitul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unu din senzori iti este defect asa am patit si eu.cu vag com nu mia dat eroare ,cauta modulu de la senzori acolo sant 4mufe care vin de la senzori scoate mufele pe rand si vezi care este defect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi pentru raspunsurile prompte.

Modulul unde este, in portbagaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze ca iti raspund mai greu dar cu net asta ??este in porbagaj unde este cricu si cheia de roti la mine .eu acolo lam gasit

scuze ca iti raspund mai greu dar cu net asta ??este in porbagaj unde este cricu si cheia de roti la mine .eu acolo lam gasit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Posibil sa apara pe senzori o pojghita fina de gheata si din cauza asta "tipa". Cand am cumparat masina dealerul mi-a zis ca iarna ii posibil sa sune aiurea senzorii din cauza fenomenului de inghet

Modificat de zookey
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Este si gheata, este si mizeria care se depune. Probabil senzorii mei sunt mai sensibili. Fenomenul apare sporadic, iar apoi dispare.

Multumesc pentru raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Croco cum ai rezolvat pana la urma ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

si la mine se intampla la fel. spune-ne cum ai rezolvat-o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu problema cu unul dintre senzori, mie mi-a aparut pe tester cel care dadea eroare si l-am shimbat cu unul din dezmembrari, poti sa ii incerci si cu degetul, daca atingi unul care functioneaza vei simti la deget ca o vibratie, la cel care nu functioneaza nu simti nimic. Roaga pe cineva sa te ajute si sa ii verifice in timp ce tu tii masina in marche-arriere. Cam 100 de lei este un senzor din dezmembrari, nou este destul de scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa bag mana dar sunt niste aparatori sub bara si va treb sa le desfac sa ajung la senzori . O sa le desfac odata si odata . Cert este ca acum si-au revenit. De obicei dacea cand tranteam mai tare portbagajul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scaneaza si vezi pe care da eroarea..... eventual inlocuieste-l cu altul de langa el... daca se muta si defectul, atunci e sigur de la senzor - altfel, poate sa fie si problema la cablaj, etc,

 

asta ca sa nu il cumperi degeaba. In cele mai multe cazuri, senzorul este... dar nu poti garanta asta, fara o verificare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca am scanat si nu da nici o eroare .o trebui sa nu mearga ca sa se vada eroarea.mentionez ca face probleme cand si cand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, atunci cand face, trebuie vazut.care senzor masoara eronat. Cu Vcds-ul, in blocurile de masura. Curata-i bine mufa, cu un spray de contacte.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca am scanat si nu da nici o eroare .o trebui sa nu mearga ca sa se vada eroarea.mentionez ca face probleme cand si cand

Sau poti vedea in blocurile de masura perioada de oscilatie a senzorilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Vad ca de ceva vreme nu mi-a mai facut probleme.Dar ma gandesc ca daca a facut o data de doua ori o sa mai faca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna ziua!

Am senzori de parcare spate din fabrica pe un touran 2005 si sunetul a început sa se întrerupă,iar acum nu se mai aude nimic.ar trebui sa fie difuzorul defect,dar nu știu unde se afla...imi poate spune cineva cum ajung la el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Buna seara ! Imi puteti spune unde e pozitionat buzzeru de la senzorii de parcare la un Touran din 2012 ? De la un timp nu imi mai face bip bip iar intre timp am facut rost de un buzzer de pe un Passat B6 si as vrea sa il schimb .Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Bună , am o problemă cu senzorii de parcare spate VW Touran 2007 ; când schimbătorul de viteze este în treapa " marșarier " senzorul sună tot timpul fără a avea un obstacul. Cauze și remedieri ? Mulțumesc.

Modificat de Cristinel76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Cristinel76 changed the title to Touran - Probleme cu senzorii de parcare spate

Se inlocuieste senzorul cu probleme. Se vede in blocurile de masura cu vcds, cel care indica obstacol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Cristinel76 said:

Bună , am o problemă cu senzorii de parcare spate VW Touran 2007 ; când schimbătorul de viteze este în treapa " marșarier " senzorul sună tot timpul fără a avea un obstacul. Cauze și remedieri ? Mulțumesc.

senzorul nu suna, buzerul suna. Pune un tester si vezi care senzor e cu probleme.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna 

Ma poate ajuta cineva cu schema pentru can gateway, sa pot face legatura cu firele de la modulul de parcare bare spate? touran 2008, motor 2.0 BMM.

firele din modulul de parcare 1K0 919 283A pin 7 orange/maro si pin 14 orange/verde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!